Kauza šéfky porodních asistentek nekončí, Zeman dal dovolání

Radek Nohl Radek Nohl
30. 7. 2014 18:30
Nejvyšší státní zástupce nesouhlasí se zprošťujícím rozsudkem. Podle něj soudy nesprávné posoudily jednání obviněné.
Šéf žalobců podal dovolání v kauze Ivany Königsmarkové.
Šéf žalobců podal dovolání v kauze Ivany Königsmarkové. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v případu prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové.

Tu letos v dubnu Městský soud v Praze pravomocně zprostil obžaloby. Nyní deník Aktuálně.cz zjistil, že Zeman využil svého práva a obrátil se na Nejvyšší soud, aby případ ještě prověřil.

"Nejvyšší státní zástupce nesouhlasí se zprošťujícím rozsudkem a je přesvědčen, že soudy, které o případu rozhodovaly, nesprávně posoudily celkové jednání obviněné v celé jeho šíři, to jest nikoli v době vlastního vedení porodu, ale i v době bezprostředně následující," řekl Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

"Ze skutkových zjištění lze přitom dovodit, že na nepříznivém vývoji zdravotního stavu novorozence se podílela rovněž jeho nedostatečná resuscitace," dodal Malý.

Dítě při porodu zemřelo

Königsmarková se podle žaloby v červenci 2009 v Praze 3 dostatečně neinformovala o předchozích porodech rodičky, sama pak přehlížela problémy, které žena měla a neposlala ji do nemocnice. Dítě se začalo dusit. Údajně také neprovedla řádnou resuscitaci a novorozenec následně zemřel.

Porodní asistentka při procesu opakovaně uvedla, že podle svého úsudku nechybovala. "Je mi líto, co se přihodilo. Nic jsem ale nezanedbala," prohlásila v dubnu před soudem.

Ústavní soud již dříve konstatoval, že justice kauzu sice řešila podrobně, ale přesto se nevypořádala s veškerými specifiky případu.

Nález naznačil, že obvodní soud měl ke znaleckému posudku, který obhajoba označila za zaujatý a nejednoznačný, buď obstarat další důkazy a rozptýlit tak pochybnosti, nebo rozhodnout ve prospěch asistentky.

"Podle názoru nejvyššího státního zástupce soudy při obnoveném projednání vady vytýkané Ústavním soudem nenapravily a namísto toho pouze rozhodly opačným způsobem o zproštění obviněné bez dalšího doplnění dokazování," prohlásil Malý.

Zeman: Měl být vypracován posudek

Šéf žalobců navíc vytýká soudům, že odmítly návrh na vypracování nového znaleckého posudku, který mohl přispět právě k prokázání příčinné souvislosti mezi jednáním obviněné a poškozením zdraví dítěte.

Zeman proto Nejvyššímu soudu navrhl, aby předchozí rozhodnutí zrušil a nařídil Obvodnímu soudu pro Prahu 3, aby věc znovu projednal a rozhodl.

Šéfka Unie porodních asistentek má přesto řadu zastánců. K soudu ji letos v dubnu přišlo podpořit asi 30 lidí. Převážně ženy s malými dětmi, některé z nich se ani nevešly do soudní síně, před kterou pak Königsmarkové předávaly květiny.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy