Kauza Sazka: Hušáka a Langa chtějí vyslechnout poslanci

Kateřina Eliášová
22. 10. 2009 17:02
Premiér Topolánek a ministr Liška chystali atak na Sazku. Společnost má finanční potíže
Šéf Sazky Aleš Hušák (vpravo) si připíjí šampaňským s Miroslavem Šloufem.
Šéf Sazky Aleš Hušák (vpravo) si připíjí šampaňským s Miroslavem Šloufem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Generálního ředitele loterijní společnosti Sazka Aleše Hušáka a šéfa tajných služeb Jiřího Langa chtějí vyslechnout poslanci sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby.

Redakce Aktuálně.cz už minulý týden upozornila na to, že agenti BIS monitorovali činnost Sazky a na základě jejich informací dospěl expremiér Mirek Topolánek a jeho ministr školství Ondřej Liška k přesvědčení, že Sazka ohrožuje bezpečnost státu.

Hušák se proti tomu ohradil. Tvrdí, že BIS sledováním Sazky možná porušila zákon.

"Chceme vyslechnout pana Hušáka, aby sdělil, jaké informace k tomu má a podpořil to důkazy," řekl šéf sněmovní komise Jeroným Tejc (ČSSD).

Schůzka se uskuteční za 14 dní. Ihned poté chtějí poslanci vyslechnout i šéfa BIS Jiřího Langa.

"Ještě před tím požádáme BIS písemně, aby nám sdělila, zda jí ve věci Sazky byl zadán nějaký úkol, a to už vládou, prezidentem či jinými osobami. A jakým způsobem a na základě jakých informací a důvodů se tím zabývali," uvedl Tejc.

Exministra Topolánka ani ministra Lišku zatím komise slyšet nechce. Situací v Sazce se komise zabývat nebude.

"Nepřísluší nám zkoumat to, co se v Sazce děje. Jsem nicméně proto, aby byl v Sazce proveden forenzní audit," dodal Tejc.

"Budeme také zkoumat to, zda v případě, že byl dán úkol BIS, bylo vše v souladu se zákonem a jestli třeba někdo z bývalých členů vlády zákon neporušil," uvedl člen komise Juraj Raninec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy