Kauza Sazka: Hušáka a Langa chtějí vyslechnout poslanci

Kateřina Eliášová
22. 10. 2009 17:02
Premiér Topolánek a ministr Liška chystali atak na Sazku. Společnost má finanční potíže
Šéf Sazky Aleš Hušák (vpravo) si připíjí šampaňským s Miroslavem Šloufem.
Šéf Sazky Aleš Hušák (vpravo) si připíjí šampaňským s Miroslavem Šloufem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Generálního ředitele loterijní společnosti Sazka Aleše Hušáka a šéfa tajných služeb Jiřího Langa chtějí vyslechnout poslanci sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby.

Redakce Aktuálně.cz už minulý týden upozornila na to, že agenti BIS monitorovali činnost Sazky a na základě jejich informací dospěl expremiér Mirek Topolánek a jeho ministr školství Ondřej Liška k přesvědčení, že Sazka ohrožuje bezpečnost státu.

Hušák se proti tomu ohradil. Tvrdí, že BIS sledováním Sazky možná porušila zákon.

"Chceme vyslechnout pana Hušáka, aby sdělil, jaké informace k tomu má a podpořil to důkazy," řekl šéf sněmovní komise Jeroným Tejc (ČSSD).

Schůzka se uskuteční za 14 dní. Ihned poté chtějí poslanci vyslechnout i šéfa BIS Jiřího Langa.

"Ještě před tím požádáme BIS písemně, aby nám sdělila, zda jí ve věci Sazky byl zadán nějaký úkol, a to už vládou, prezidentem či jinými osobami. A jakým způsobem a na základě jakých informací a důvodů se tím zabývali," uvedl Tejc.

Exministra Topolánka ani ministra Lišku zatím komise slyšet nechce. Situací v Sazce se komise zabývat nebude.

"Nepřísluší nám zkoumat to, co se v Sazce děje. Jsem nicméně proto, aby byl v Sazce proveden forenzní audit," dodal Tejc.

"Budeme také zkoumat to, zda v případě, že byl dán úkol BIS, bylo vše v souladu se zákonem a jestli třeba někdo z bývalých členů vlády zákon neporušil," uvedl člen komise Juraj Raninec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy