Případ rudých trenýrek míří k soudu, tři členové Ztohoven jsou obžalováni z výtržnictví

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2016 13:50
Státní zastupitelství v pondělí podalo obžalobu na tři členy skupiny Ztohoven za výtržnictví, krádež a poškození cizí věci. Performerům hrozí až tři roky vězení. Vyvěšením trenýrek protestovali aktivisté proti politice prezidenta Miloše Zemana. Případem se soudy zabývaly loni ve zkráceném řízení. Obvodní i odvolací soud však odmítly performery potrestat, ve spisu podle nich chyběly důkazy o tom, že čin spáchali právě obvinění. Obří červené trenýrky vyvěsili členové skupiny Ztohoven místo prezidentské standarty 19. září 2015.
Rudé trenýrky na Hradě
Rudé trenýrky na Hradě | Foto: ČTK

Praha - Případ skupiny Ztohoven, která loni na podzim vyvěsila na Hradě místo prezidentské standarty obří červené trenýrky, jde k soudu. Státní zastupitelství podalo obžalobu na tři členy uskupení z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, hrozí jim až tři roky vězení. Případ bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Informoval o tom státní zástupce Jan Lelek, který případ dozoruje. Vyvěšením trenýrek protestovali aktivisté proti politice prezidenta Miloše Zemana.

"V intencích soudu bylo doplněno dokazování a důkazy jsou dle našeho názoru dostačující," uvedl Lelek, který případ dozoruje. Případem se soudy zabývaly loni ve zkráceném řízení. Obvodní i odvolací soud však odmítly performery potrestat, ve spisu podle nich chyběly důkazy o tom, že čin spáchali právě obvinění. Případ se tak vrátil policii k došetření.

Obří červené trenýrky vyvěsili členové skupiny Ztohoven místo prezidentské standarty 19. září 2015. Podle nich představují "standartu muže, který se nestydí za nic". Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém kritizovali například údajný příklon prezidenta k diktátorským režimům nebo jeho vulgarismy v živých přenosech.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta za 33 tisíc korun. Podle Ztohoven ale standarta uletěla. Celková škoda je podle Ovčáčka skoro 100 tisíc korun.

Členové Ztohoven na střechu Hradu vylezli po lešení, převlečeni za kominíky. Policie je zadržela až po činu. Kvůli snadno překonaným bezpečnostním opatřením Hradu musel ve funkci skončit šéf Bezpečnostního odboru Pražského hradu Jan Fulík a velitelé Hradní stráže Radim Studený a prezidentovy ochranky Petr Dongres.

Skupina Ztohoven proslula intervencemi do veřejného prostoru. Nejznámější je akce Mediální realita, při které se skupina napojila do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Na výstavě v Praze zase zveřejnila telefonní čísla některých politiků.

Akce "Rudé trenky" žije vlastním životem ve veřejném prostoru, to je pro nás mimořádně zajímavé, říká mluvčí Ztohoven Petr Žilka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy