Kauza ROP Severozápad: Dalších sedm obviněných. Kraj sečetl škody, chce 130 milionů

Jan Horák Jan Horák
5. 9. 2020 14:10
V kauze údajně systematických manipulací v dotačním programu ROP Severozápad půjde před soud 27 lidí. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, kriminalisté v dílčí linii případu obvinili dalších sedm lidí. Jde o projekt na rekonstrukci hotelu na Mostecku. Ústecký kraj v hlavní kauze už spočítal škody, které mu měly údajné machinace přinést. Po obžalovaných chce více než 130 milionů korun.
Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, její úřad vyšetřování kauzy dozoruje.
Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, její úřad vyšetřování kauzy dozoruje. | Foto: Vojtěch Marek

Mostecký hotel Cascade byl na počátku minulé dekády po rekonstrukci. Dva podnikatelé si přesto řekli o evropské peníze z dotačního programu Severozápad, na přelomu let 2010 a 2011 požádali o 16 milionů korun. Chtěli je využít na opravu jednoho patra. Přestože úřad spravující dotace o čerstvé rekonstrukci věděl, podporu jim schválil. Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli tomu dvojici podnikatelů loni obvinila.

Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, kriminalisté v rozkrývání tohoto případu pokračují. Letos 3. srpna kvůli dotaci pro Cascade začali stíhat dalších sedm lidí. "Trestní stíhání se týká dalšího okruhu osob, které se měly v souvislosti s tímto projektem na trestné činnosti podílet," potvrdil Aktuálně.cz žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které vyšetřování dozoruje a jež řídí Lenka Bradáčová.

Všichni si proti zahájení stíhání podali stížnost, dosud se o ní nerozhodlo. Vyšetřování nicméně běží dál. Žalobce Minx pro Aktuálně.cz uvedl, že kriminalisté novou skupinu obviněných stíhají kvůli pěti trestným činům. Jde o poškození finančních zájmů Evropské unie, dotační podvod, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadaní veřejné zakázky a nepravdivý znalecký posudek.

Obvinění kvůli administraci dotace

O jakých sedm lidí se jedná, není jasné. Žalobce Minx vzhledem k běžícímu řízení zůstal diskrétní. Ze zvolené kvalifikace zneužití pravomoci úřední osoby a zjednání výhody při veřejné zakázce vyplývá, že jde o pachatele, kteří se podíleli na vyřizování a schválení dotační žádosti, tedy úředníci a politici. Aktuálně.cz zná totožnost lidí, kteří měli tento projekt na starosti. Protože ale není zřejmé, jestli jsou mezi obviněnými, jejich jména neuvádí.

Nicméně o okolnostech případu roku 2012 informoval sám ředitel úřadu Pavel Markvart. Kvůli němu zbavil funkce tehdejší vedoucí odboru Ivetu Kotlanovou. Ona podle něj zatajila důležité okolnosti - skutečný stav hotelu - při vyřizování dotace. "Minimálně v jednom případě bylo prokázáno, že se náš zaměstnanec zcela jistě dopustil trestné činnosti," řekl o ní tehdy Markvart. Později sám uvázl v hlavní větvi kauzy ROP Severozápad jako obžalovaný.

Seznam Zprávy loni na podzim upozornily, že dvěma podnikateli stíhanými od počátku případu dotace pro Cascade jsou Vlastimil Repáč a Michal Petřík. Repáč je ředitelem mostecké stavební firmy Herkul, která výraznou část svých zakázek dostává od kraje či obcí. Projekt Cascade se jim nakonec nevyplatil, protože podnikatelé od uzavřené smlouvy s dotačním úřadem odstoupili.

Kauza ROP Severozápad se bude projednávat i na pondělním zastupitelstvu Ústeckého kraje. Kraj se na financování údajně zmanipulovaných projektů podílel. Současně nesl výraznou část sankce ve výši 2,5 miliardy korun, kterou Česku uložila Evropská komise kvůli špatné správě svých peněz. Komise rozhodla o sankci ještě před začátkem vyšetřování hlavní kauzy, jež se rozjelo v prosinci 2016.

133 milionů korun za hlavní větev kauzy

Aktuální přehled o případu představuje právní stanovisko, jež se krajským zastupitelům dostane v pondělí na stůl. Právní podklady jsou neveřejné. Deník Aktuálně.cz měl však možnost do nich nahlédnout. Vyplývá z nich dosud neznámá skutečnost, že kraj se do trestního řízení v hlavní větvi kauzy ROP Severozápad připojil kvůli utrpěné ztrátě při spolufinancování "cinklých" projektů.

"V tomto řízení je Ústecký kraj řádně přihlášen s nárokem na náhradu škody ve výši cca 133 milionů korun, spis je v současnosti studován soudcem a připravováno hlavní líčení, jehož nařízení se očekává nejdříve v roce 2021," stojí v posudku advokátní kanceláře Kříženecký & partneři, která s krajem v této kauze spolupracuje. Pokud obžalované uzná soud vinnými, na základě nároku kraje jim muže nařídit, aby škodu uhradili.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. | Foto: Ústecký kraj

Podle jakých výpočtů si kraj řekl o 133 milionů, a ne více či méně, není jasné. Ústecký kraj to vzhledem k neveřejné povaze analýzy nechce komentovat. "Po vzájemné oboustranné dohodě s advokátní kanceláří nebudeme před pondělním jednáním zastupitelstva poskytovat médiím žádné bližší informace," řekl Aktuálně.cz mluvčí úřadu Martin Volf.

Kraj chce osm milionů od bývalého člena ODS

Z posudku dál vyplývá, že kraj vstoupil coby poškozený i do vyšetřování dotace pro Cascade. Výši nároku stanovisko neuvádí. Právníci však vyčíslili částku, již chce kraj za další dílčí kauzu spojenou s dotacemi z programu Severozápad. Jde o projekt na vybudování hotelů Apartmán 99 a Hotel 99 v Chomutově. Dotaci 110 milionů na něj dostala firma bývalého člena vedení severočeské ODS Ahmada Raada.

"Obviněný Raad - ve fázi vyšetřování, nárok na náhradu škody uplatněn v částce cca 8 milionů korun," píše se v posudku. Raad je od loňského jara stíhaný kvůli dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Jeho firma podle policie byla prázdnou schránkou. Svou solventnost měla dokázat účelově tím, že si od bývalého senátora Alexandra Nováka, klíčové figury v hlavní kauze, nechala poslat 40 milionů korun.

Ve vzduchu jsou další stovky milionů

Ústecký kraj v kauze ROP Severozápad není jen poškozeným, ale čerpal i dotace na vlastní projekty. Z právní analýzy vyplývá, že jednadvacet zakázek realizoval problematicky, kvůli tomu mu dotační úřad zkrátil peníze. 
U šesti z nich jejich provedení dozorovala jeho vlastní firma - Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje. Jde o například o dostavbu Gymnázia Jateční, rekonstrukce silnice mezi Kláštercem nad Ohří a Rusovou či opravu ústecké střední elektrotechnické škody. Kraj se s vlastní firmou dohodl na odškodnění ve výši 8,5 milionu korun.
U 13 zakázek však na jejich provedení dohlíželi přímo sami krajští úředníci. Jejich selhání ale nechala samospráva promlčet, škodu tak nemůže uplatnit. Kvůli chybám přitom přišla o 24,749 milionů korun. 
Na plnění posledních dvou zakázek, šlo o rekonstrukci silnice mezi Louny a Ročovem a mezi Podbořanami a Petrohradem, dohlížela firma ROPRO, kterou řídil zmíněný Michal Petřík, který je stíhaný v kauze Cascade. Její chyby přišly na celkem 255 milionů korun.

"Částku ve výši 40 000 000 Kč nijak nevyužil a nevyužil ji ani pro realizaci projektu, neboť dne 24. 11. 2008, tedy před samotným zahájením realizace projektu, po vystavení potvrzení, ji bankovním převodem vrátil zpět na bankovní účet vedený na Alexandra Nováka," citovaly z policejních dokumentů Seznam Zprávy, jež na stíhání Raada upozornily.

Raad si proti obvinění podal stížnost. Jak zjistilo Aktuálně.cz, vyšetřování se mu zastavit nepodařilo. "Stížnost podaná proti usnesení o zahájení trestního stíhání byla zamítnuta," potvrdil žalobce Minx. V jakém časovém horizontu by kriminalisté chtěli Raadův případ uzavřít, nesdělil.

 

Právě se děje

Další zprávy