Kauza Rath je u konce. Jsem připravena, říká nová advokátka

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
13. 7. 2015 6:14
Případ bývalého středočeského hejtmana jde do finále závěrečnou řečí Rathovy obhájkyně, kterou mu soud úředně přidělil před několika týdny.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kauza bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha se u pražského krajského soudu podle všeho chýlí ke konci. V pondělí svou závěrečnou řeč přednese Rathova pražská advokátka Marcela Ondřejová. A poté by mohl soudce Robert Pacovský vynést rozsudek. Není ovšem jasné, který den by to přesně mělo být.

Během tohoto týdne přitom ještě na trestní senát čeká rozhodování o další námitce na podjatost soudu.

Podala ji advokátka Ondřejová kvůli pochybnostem, které vznikly v květnu při změně Rathových právníků. Rath napřed vypověděl plnou moc Romanu Jelínkovi a Adamu Černému a jako nového advokáta si vybral Michala Pacovského - soudcova strýce. Michal Pacovský sice vzápětí obhajobu Ratha odmítl, ale jeho chvilkový klient to později využil k podání námitky.

Rath dokonce řekl, že soudcův strýc mu nabízel, že vše u synovce "zařídí". Podle Ratha to znělo jako korupční nabídka a Pacovského jednáním se rovněž zabývá advokátní komora.

Rathova současná právnička Marcela Ondřejová měla na nastudování spisu zhruba šest týdnů. Jak v pátek potvrdila deníku Aktuálně.cz, na pondělí zasedání a závěrečnou řeč bude připravena.

Ondřejová již dvakrát žádala kvůli krátké lhůtě ke studiu spisu o odložení. Soudce Pacovský ale vždy její žádost zamítnul. Rathova advokátka přesto uvedla, že od obhajoby neustoupí.

Nyní Krajský soud v Praze zatím žádnou žádost o odklad nedostal. "Nejsou žádné důvody, aby bylo líčení odročeno. Mohou se ale objevit ještě okolnosti, které by to mohly změnit," řekla Aktuálně.cz Ludmila Molišová z krajského soudu.

Žalobce chce Rathovi vzít majetek

Bývalý poslanec za ČSSD a středočeský exhejtman David Rath je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav staveb a modernizace nemocnic z doby, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Obžalobu odmítá a případ je podle něj politickým procesem. Hrozí mu až 12 let vězení, státní zástupce Petr Jirát pro něj navrhuje devět let a propadnutí veškerého majetku a přes 21 milionů korun zajištěných při zadržení a domovní prohlídce.

David Rath poté řekl, že se chystá vlastní závěrečnou řeč postavit na konkrétních věcech. "Bude to hodně práce, protože jsme v situaci, kdy obžaloba příliš neprokazuje vinu. Devadesát procent toho, co pan státní zástupce říkal, byly jeho domněnky, hypotézy a dá se říci, že až takové fantasmagorické dedukce," uvedl Rath.

Soud kvůli průtahům rozdělil v únoru případ týkající se celkem 11 obžalovaných do dvou částí. Zbylých devět lidí dostalo v dubnu nepravomocně tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.

Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (dříve Pancová) a její manžel, bývalý náměstek středočeských krajských nemocnic a exposlanec Petr Kott, byli odsouzeni k 7,5 rokům vězení. Žalobce Jirát oba označil za organizátory korupce a mají přijít rovněž o zajištěný majetek a peníze na účtech.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy