Kauza Rath je u konce. Jsem připravena, říká nová advokátka

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
13. 7. 2015 6:14
Případ bývalého středočeského hejtmana jde do finále závěrečnou řečí Rathovy obhájkyně, kterou mu soud úředně přidělil před několika týdny.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kauza bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha se u pražského krajského soudu podle všeho chýlí ke konci. V pondělí svou závěrečnou řeč přednese Rathova pražská advokátka Marcela Ondřejová. A poté by mohl soudce Robert Pacovský vynést rozsudek. Není ovšem jasné, který den by to přesně mělo být.

Během tohoto týdne přitom ještě na trestní senát čeká rozhodování o další námitce na podjatost soudu.

Podala ji advokátka Ondřejová kvůli pochybnostem, které vznikly v květnu při změně Rathových právníků. Rath napřed vypověděl plnou moc Romanu Jelínkovi a Adamu Černému a jako nového advokáta si vybral Michala Pacovského - soudcova strýce. Michal Pacovský sice vzápětí obhajobu Ratha odmítl, ale jeho chvilkový klient to později využil k podání námitky.

Rath dokonce řekl, že soudcův strýc mu nabízel, že vše u synovce "zařídí". Podle Ratha to znělo jako korupční nabídka a Pacovského jednáním se rovněž zabývá advokátní komora.

Rathova současná právnička Marcela Ondřejová měla na nastudování spisu zhruba šest týdnů. Jak v pátek potvrdila deníku Aktuálně.cz, na pondělí zasedání a závěrečnou řeč bude připravena.

Ondřejová již dvakrát žádala kvůli krátké lhůtě ke studiu spisu o odložení. Soudce Pacovský ale vždy její žádost zamítnul. Rathova advokátka přesto uvedla, že od obhajoby neustoupí.

Nyní Krajský soud v Praze zatím žádnou žádost o odklad nedostal. "Nejsou žádné důvody, aby bylo líčení odročeno. Mohou se ale objevit ještě okolnosti, které by to mohly změnit," řekla Aktuálně.cz Ludmila Molišová z krajského soudu.

Žalobce chce Rathovi vzít majetek

Bývalý poslanec za ČSSD a středočeský exhejtman David Rath je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav staveb a modernizace nemocnic z doby, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Obžalobu odmítá a případ je podle něj politickým procesem. Hrozí mu až 12 let vězení, státní zástupce Petr Jirát pro něj navrhuje devět let a propadnutí veškerého majetku a přes 21 milionů korun zajištěných při zadržení a domovní prohlídce.

David Rath poté řekl, že se chystá vlastní závěrečnou řeč postavit na konkrétních věcech. "Bude to hodně práce, protože jsme v situaci, kdy obžaloba příliš neprokazuje vinu. Devadesát procent toho, co pan státní zástupce říkal, byly jeho domněnky, hypotézy a dá se říci, že až takové fantasmagorické dedukce," uvedl Rath.

Soud kvůli průtahům rozdělil v únoru případ týkající se celkem 11 obžalovaných do dvou částí. Zbylých devět lidí dostalo v dubnu nepravomocně tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.

Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (dříve Pancová) a její manžel, bývalý náměstek středočeských krajských nemocnic a exposlanec Petr Kott, byli odsouzeni k 7,5 rokům vězení. Žalobce Jirát oba označil za organizátory korupce a mají přijít rovněž o zajištěný majetek a peníze na účtech.

 

Právě se děje

Další zprávy