Kauza Rath: Hlavní aktéři jsou volní, esa drží žalobce

Radek Nohl Radek Nohl
21. 12. 2013 12:00
Co vše se stalo letos v kauze kolem středočeského exhejtmana Davida Ratha?
Snímek z autogramiády Davida Ratha.
Snímek z autogramiády Davida Ratha. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Bývalý středočeský hejtman a jeden z tehdejších čelních představitelů sociální demokracie David Rath se po zhruba roce a půl vrátil zpět do běžného života.

Z vazební věznice se na svobodu dostal na začátku letošního listopadu a od té doby se zaměřuje zejména na zlepšení svého mediálního obrazu u veřejnosti.

Kromě toho se Rath musí pravidelně - třikrát týdně - hlásit u probačního úředníka a začal rovněž několik hodin za týden pracovat v ordinaci své manželky Evy.

Volní po měsících, které strávili za mřížemi, jsou také partneři Kateřina Pancová a Petr Kott. O tom, zda a jaký trest dostane skupina, která v kauze Davida Ratha stanula před soudem, se rozhodne až na jaře příštího roku.

Tím ale zřejmě případ neskončí. Tato korupční kauza se letos na podzim rozšířila a obvinění si převzali mimo jiné i zástupci společnosti Metrostav, jedné z největších stavebních firem v Česku.

Pro Kotta 7,5 roku, napsal soudce

Rathovi a spol. dnes hrozí až 12 let vězení. Soudce Robert Pacovský v rozhodnutí o propuštění Kotta z vazby, který zveřejnil deník Insider, napsal, že by mu v současné době udělil nejméně 7,5 roku vězení. Zdůvodňuje to třeba tím, že dosud nashromážděné důkazy potvrzují právní kvalifikaci popsanou v obžalobě.

Konečná výše trestu se může ještě měnit, je však odpočátku jasné, že poté, co Kott a Pancová odmítli vypovídat, budou mít hlavní roli v případu odposlechy a v případě Ratha třeba i záběry policie pořízené bezprostředně po jeho zatčení.

Vyšetřovatelům také pomáhá podnikatelka Ivana Salačová, která kvůli tomu, že začala s detektivy spolupracovat a přiznala se ke korupci, získala status spolupracující obviněné.

Rathova krabice s vínem

Na aktuálních odposleších, které se před soudem přehrávají, již došlo i na Rathovu krabici s vínem. "Tady vám neseme dárek," říká Salačová na začátku nahrávky.

Tímto "dárek", kterou společně s šéfem tehdejším ředitelem Konstruktivy Branko Pavlem Dražďanským přinesli Kateřině Pancové, měla být krabice s úplatkem ve výši 14 milionů korun. Z něj měl sedm milionů dostat přímo David Rath.

Ten však to, že by jakýkoliv úplatek přijal, odmítá. Rath již také prohlásil, že trest nikdy nepřijme. V rozhovoru pro server Lidovky.cz dokonce uvedl, že by policie neměla bojovat s korupcí.

"To je zvrácená logika, to by musel být vyšetřovaný skoro celý národ," dodal Rath.

Trojice Rath, Pancová i Kott poté, co se dostali na svobodu, odevzdali svůj cestovní pas a pravidelně se musí hlásit u probačního úředníka. U Kotta navíc Pacovský uvedl, že v případě nutnosti ho soud nechá intenzivně sledovat a kontrolovat policií.

Před soudem kromě odposlechů také zaznělo, že nynější ministryně spravedlnosti Marie Benešová v souvislosti s loňskými krajskými volbami varovala Ratha před údajně chystanou diskreditační akcí proti sociální demokracii.

Soudce se zpochybněným dekretem

Deník Aktuálně.cz po propuštění Davida Ratha na svobodu napsal, že ho z vazby pustil soudce Josef Hlaváček, jehož jmenování se i bezmála dvacet let od rozpadu Československa zpochybňuje.

Podezření, podle něhož nebyl soudce Hlaváček v době dělení federace řádně jmenován, se poprvé objevilo před dvěma lety. Desítky dokumentů, které soudcovský dekret zpochybňují, sesbíral a předložil publicista Miroslav Vodrážka. Došel k závěru, že ve jmenovací agendě chybí některé důležité doklady.

Pochybnosti vzbuzoval i fakt, že některé instituce, například Hrad, kde soudci skládali slib, neměly k jejich jmenování žádné dokumenty.

Miroslav Vodrážka proto podal trestní oznámení, ale exministr spravedlnosti Pavel Blažek nakonec uvedl, že že existuje řada materiálů, podle nichž bylo jmenování soudců řádné.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.


 

Právě se děje

Další zprávy