Kauza Pandury: Žalobce chce pro Dalíka sedm let vězení a pokutu 22 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 1. 2. 2016 15:05
Sedmiletý nepodmíněný trest a uhradit 22milionovou pokutu navrhl státní zástupce v kauze Pandury Marku Dalíkovi, bývalému poradci premiéra Mirka Topolánka. Dalík podle něj požadoval po zástupcích zbrojovky Steyr půl miliardy korun. Za to slíbil zajistit, že nepřijdou o dvacetimiliardovou zakázku na dodávku obrněnců Pandur. Přitom to vůbec nemohl ovlivnit. Verdikt padne v úterý dopoledne. Žalobce Jan Kořán zvažoval obvinit i tehdejšího náměstka ministra obrany Martina Bartáka a expremiéra Mirka Topolánka, ale chyběly mu podle jeho slov dostatečné důkazy.
Marek Dalík před soudem
Marek Dalík před soudem | Foto: Vojtěch Marek

Praha - K závěru se blíží proces s Markem Dalíkem, bývalou pravou rukou premiéra Mirka Topolánka. Před soudem zněly v pondělí závěrečné řeči, rozsudek padne v úterý v 11 hodin dopoledne.

Žalobce Jan Kořán viní Dalíka z toho, že po představitelích rakouské zbrojovky Steyr opakovaně požadoval 480 milionů korun za to, že ovlivní dvacetimiliardovou zakázku na transportéry Pandur.

Podle státního zástupce hráli v korupčním případu roli i tehdejší náměstek ministra obrany Martin Barták a premiér Mirek Topolánek. A ten také zvažoval, zda je neobvinit. "Bylo proti nim ale málo důkazů," řekl žalobce.

Ten po tříapůlhodinové závěrečné řeči navrhl Dalíkovi nepodmíněný trest odnětí svobody v délce sedm let a peněžitý trest 22 milionů korun. Pokud nezaplatí, mělo by se vězení prodloužit o dva roky.

Nejsou beránci boží

Sám Dalík se procesu neúčastní, zastupuje ho jeho advokát Tomáš Sokol. Jeho řeč trvala zhruba hodinu a čtvrt a skončila těsně po 15. hodině.

"Klient kategoricky popírá, že by takový požadavek kdykoliv vznesl," uvedl před soudem Sokol, který naopak zpochybnil výpověď představitelů zbrojovky. "Nejsou to beránci boží, kteří se stali náhodou obětí. Jestli existuje opravdu tvrdý byznys, tak je to byznys se zbraněmi. To nebyli lidé, kteří nevěděli, co mají dělat. Jejich výpovědi musí být brány se značnou rezervou," uvedl Sokol.

Sokol tvrdí, že by nešlo podvod ani v případě, kdyby Dalík skutečně uvedených 18 milionů požadoval. "Když komukoliv řeknu, že zajistím cokoliv, třeba parcelu na Měsíci či celosvětový mír, tak to není trestné, pokud druhá strana absolutně nereaguje," uvedl Sokol.  "A kdyby řekl, že si je jist, že to dokáže, je to podvod? Možná nereálné přecenění vlastních schopností," poukázal.

Další videokonference nebude

Soudkyně Městského soudu v Praze Veronika Čeplová původně chtěla ještě vyslechnout prostřednictvím videokonference několik pracovníků americké ambasády v Praze, kterým se představitelé zbrojovky o požadavku úplatku zmínili. Před dvěma týdny již takto svědčil tehdejší velvyslanec Richard Graber. Ten vysvětloval především diplomatické depeše, kterými o požadavku Dalíka informoval ministerstvo zahraničí USA a jež unikly na WikiLeaks.

Ale poté, co zjistila, že americké ministerstvo výpověď zaměstnanců ambasády v dohledné době nezajistí, rozhodla, že na ně nebude čekat a případ uzavře. A vyzvala obhajobu i obžalobu k závěrečným řečem.

Sliboval, ale ovlivnit nemohl

Dalík před představiteli zbrojovky Steyr vyvolal podle obžaloby představu, že může ovlivnit rozhodování vlády, aby nakoupila transportéry Pandur za 20 miliard korun. A opakovaně si jim řekl o úplatek 18 milionů eur, tedy 480 milionů korun. Takovou moc ale podle žalobce neměl. Proto není Dalík stíhán za korupci, ale za podvod.

V příběhu úplatku hraje významnou roli i tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Martin Barták. Ač jednání o nákupu spadalo pod dalšího náměstka Jaroslava Kopřivu, schůzky s představiteli zbrojovky sjednával Barták; těsně před nabídkou úplatku se ale na chvíli vzdálil.

Zatímco tehdejší premiér Mirek Topolánek tvrdí, že změna na místě vyjednavače je následkem koaliční dohody, Parkanová to popřela. Sama prý byla tím, že Barták zval představitele zbrojovky na jednání a navíc mimo budovu ministerstva, nemile překvapena. A účast Dalíka na něm ji dokonce "šokovala".

Nedůvěryhodný Topolánek

"Výpověď Bartáka a Topolánka jsou nedůvěryhodné," uvedl žalobce Kořán a poukázal na to, že i Barták byl kvůli armádním nákupům – tentokrát automobilů Tatra – stíhán. Soud jej ale pro nedostatek důkazů před rokem osvobodil.

Bartákova a Topolánkova role byly podle žalobce v kauze podstatné. Podle něj pro žádost Dalíka připravili půdu. Nebyl podle něj ale dostatek důkazů k tomu, aby je policie také obvinila.

Barták totiž druhou schůzku s představiteli zbrojovky, při níž došlo k opakované žádosti o úplatek, zorganizoval. "Zorganizoval ji, aniž by disponoval oficiálním pověřením,“ řekl žalobce. V okamžiku jednání o úplatku se ale na chvíli vzdálil. "Pod marginální záminkou osobního jednání odešel, aby nebyl jako úřední osoba přítomen požadavku obžalovaného," uvedl žalobce. Představitelé zbrojovky navíc tvrdí, že Bartáka na Dalíkův korupční požadavek poté upozornili, on to ale popřel.

Na uvedené schůzce měl být i Topolánek, což podle žalobce potvrdily i e-maily zajištěné při prohlídce ve zbrojovce Steyr. Nakonec ale nepřišel. "Proč se neúčastnil, zůstalo nezodpovězeno. Vyvolává to podezření, že o schůzkách věděl," uvedl žalobce.

Rakušané stíhání zastavili

Na druhé ze schůzek, na nichž podle zbrojovky padl požadavek na úplatek, byl kromě dvou představitelů Steyru přítomen i slovenský lobbista Miroslav Výboh. Ten ale popřel, že by Dalík něco takového řekl.

"Jeho výpověď je nevěrohodná, považuji ji za jeho vlastní obhajobu," poukázal státní zástupce na to, že i Výboh byl za požadavek úplatku obviněn. Totožnou žádost o 18 milionů eur podle představitelů rakouské zbrojovky totiž zopakoval Výboh o měsíc později sám na jednání  s představiteli Steyru ve Vídni.

Rakouská policie Výboha obvinila spolu se zástupcem firmy Rafael; rakouské státní zastupitelství ale jejich stíhání před dvěma měsíci zastavilo. "To na této kauze ale nic nemění," podotkl žalobce.

 

Právě se děje

Další zprávy