Nabídku jsem neučinil. Dalík popírá, že chtěl 484 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 30. 6. 2014 13:01
U Městského soudu v Praze začíná korupční kauza letitého přítele expremiéra Mirka Topolánka.
Marek Dalík u soudu.
Marek Dalík u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Korupční kauzu, která se týká nákupu transportérů Pandur, otevřel pražský městský soud. Na lavici obžalovaných usedl Marek Dalík, někdejší pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka.

Dalík čelí žalobě za to, že si údajně řekl o zhruba půlmiliardový úplatek při jednání o koupi vozidel se zbrojařskou firmou Steyr. Za pokus o podvod mu hrozí až deset roků vězení.

Dalík během prvního dne přelíčení zopakoval, že si o peníze neřekl. Při své více než hodinové výpovědi mimo jiné popsal průběh klíčových schůzek či svůj vztah s Topolánkem.

Státní zástupce Jan Kořán během čtení obžaloby řekl, že Dalík účastníky inkriminované schůzky uvedl v omyl a předstíral, že má vliv na průběh zakázky. "Požadoval celkem 484 milionů korun jako platbu za to, že projekt obrněných transportérů Pandur bude dále pokračovat," uvedl dále Kořán.

Dalík popsal vztah s Topolánkem

Dalík u soudu popsal, jak začal pracovat na Pražském hradě, proč si založil vlastní PR agenturu a jak se dostal k Mirku Topolánkovi. Jejich vztah se podle něj po pár letech sblížil natolik, že se z nich stali přátelé. "Volný čas jsme trávili společně," popsal Dalík. 

S řadou ministrů jsem si tykal, popsal své kontakty Dalík.
S řadou ministrů jsem si tykal, popsal své kontakty Dalík. | Foto: Vojtěch Marek

Blízko měl ale poté, co se stal Topolánek premiérem, i k dalším členům vlády. "S řadou ministrů jsem si tykal, volali jsme si, není pravda, že bych ty kontakty neměl," uvedl Dalík.

Topolánka prý doprovázel zejména na neformálních schůzkách. V kauze Pandur jmenoval Dalík setkání s premiérem Slovenska Robertem Ficem a lobbistou Miroslavem Výbohem. "Oficiálních jednání jsem se s ním účastnil jen výjimečně," řekl Dalík.

Udělal jsem chybu, řekl Dalík

Obžalovaný se poté dostal i k důležitým schůzkám - první v Brně a druhé v Praze. Kdo ho na ně pozval, si nevzpomněl. Podstatnou část jednání v Brně podle svých slov ale mlčel, protože není na danou problematiku odborník.

Foto: Vojtěch Marek

"Řekl jsem jim, že získali první kontrakt za pomoci úplatků, že těch strojů bylo moc. To byla moje velká chyba," prohlásil Dalík.

"Pan Szücs (manažer zbrojovky Steyr - pozn. red.) zrudl a pán, který seděl vedle něho, mu vynadal. Szücs řekl, že to není pravda," dodal Dalík.

Na druhé schůzce v Praze, kde podle žaloby zazněla slova o úplatku, prý nemluvil skoro vůbec. Na otázku žalobce, zda na ní dal zástupcům Steyr nabídku, že bude za úplatek zakázka na nákup transportérů pokračovat, Dalík řekl: "Neučinil".

Vláda chtěla pandury za miliardy

Detektivové protikorupční policie na vyšetřování případu pracovali zhruba tři roky v mezinárodním týmu s policisty z Rakouska, justiční orgány pak spolupracovaly i s kolegy z USA, Izraele, Švýcarska a Španělska.

Vláda Mirka Topolánka na jaře 2009 rozhodla o nákupu 107 strojů za 14,4 miliardy korun. Média později uvedla, že Česká republika nakoupila pandury čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž by se stroje výrazně lišily výbavou.

Více než rok po podpisu smlouvy se o obchod začal zajímat česko-rakouský policejní tým. V květnu 2011 pak média zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek.

 

Právě se děje

Další zprávy