Nabídku jsem neučinil. Dalík popírá, že chtěl 484 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 30. 6. 2014 13:01
U Městského soudu v Praze začíná korupční kauza letitého přítele expremiéra Mirka Topolánka.
Marek Dalík u soudu.
Marek Dalík u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Korupční kauzu, která se týká nákupu transportérů Pandur, otevřel pražský městský soud. Na lavici obžalovaných usedl Marek Dalík, někdejší pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka.

Dalík čelí žalobě za to, že si údajně řekl o zhruba půlmiliardový úplatek při jednání o koupi vozidel se zbrojařskou firmou Steyr. Za pokus o podvod mu hrozí až deset roků vězení.

Dalík během prvního dne přelíčení zopakoval, že si o peníze neřekl. Při své více než hodinové výpovědi mimo jiné popsal průběh klíčových schůzek či svůj vztah s Topolánkem.

Státní zástupce Jan Kořán během čtení obžaloby řekl, že Dalík účastníky inkriminované schůzky uvedl v omyl a předstíral, že má vliv na průběh zakázky. "Požadoval celkem 484 milionů korun jako platbu za to, že projekt obrněných transportérů Pandur bude dále pokračovat," uvedl dále Kořán.

Dalík popsal vztah s Topolánkem

Dalík u soudu popsal, jak začal pracovat na Pražském hradě, proč si založil vlastní PR agenturu a jak se dostal k Mirku Topolánkovi. Jejich vztah se podle něj po pár letech sblížil natolik, že se z nich stali přátelé. "Volný čas jsme trávili společně," popsal Dalík. 

S řadou ministrů jsem si tykal, popsal své kontakty Dalík.
S řadou ministrů jsem si tykal, popsal své kontakty Dalík. | Foto: Vojtěch Marek

Blízko měl ale poté, co se stal Topolánek premiérem, i k dalším členům vlády. "S řadou ministrů jsem si tykal, volali jsme si, není pravda, že bych ty kontakty neměl," uvedl Dalík.

Topolánka prý doprovázel zejména na neformálních schůzkách. V kauze Pandur jmenoval Dalík setkání s premiérem Slovenska Robertem Ficem a lobbistou Miroslavem Výbohem. "Oficiálních jednání jsem se s ním účastnil jen výjimečně," řekl Dalík.

Udělal jsem chybu, řekl Dalík

Obžalovaný se poté dostal i k důležitým schůzkám - první v Brně a druhé v Praze. Kdo ho na ně pozval, si nevzpomněl. Podstatnou část jednání v Brně podle svých slov ale mlčel, protože není na danou problematiku odborník.

Foto: Vojtěch Marek

"Řekl jsem jim, že získali první kontrakt za pomoci úplatků, že těch strojů bylo moc. To byla moje velká chyba," prohlásil Dalík.

"Pan Szücs (manažer zbrojovky Steyr - pozn. red.) zrudl a pán, který seděl vedle něho, mu vynadal. Szücs řekl, že to není pravda," dodal Dalík.

Na druhé schůzce v Praze, kde podle žaloby zazněla slova o úplatku, prý nemluvil skoro vůbec. Na otázku žalobce, zda na ní dal zástupcům Steyr nabídku, že bude za úplatek zakázka na nákup transportérů pokračovat, Dalík řekl: "Neučinil".

Vláda chtěla pandury za miliardy

Detektivové protikorupční policie na vyšetřování případu pracovali zhruba tři roky v mezinárodním týmu s policisty z Rakouska, justiční orgány pak spolupracovaly i s kolegy z USA, Izraele, Švýcarska a Španělska.

Vláda Mirka Topolánka na jaře 2009 rozhodla o nákupu 107 strojů za 14,4 miliardy korun. Média později uvedla, že Česká republika nakoupila pandury čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž by se stroje výrazně lišily výbavou.

Více než rok po podpisu smlouvy se o obchod začal zajímat česko-rakouský policejní tým. V květnu 2011 pak média zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 41 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy