Kauza Liberec: Ministerstvo školství přiznalo chyby

Kateřina Eliášová
1. 3. 2009 20:30
Chybovali hlavně minulí ministři, hájí se Liškův úřad

Praha - Ministerstvo školství se skutečně dopustilo při přípravě a hlavně při financování právě končícího lyžařského šampionátu v Liberci řady chyb. Tak zní oficiální stanovisko úřadu, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo k tomu došlo po důkladném prostudování zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, která popisuje výsledky kontroly hospodaření mistrovství. V této souvislosti už padla řada trestních oznámení, například pro porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.

Chybné nastavení parametrů

Úřad, který dnes vede zelený ministr Ondřej Liška, hned v úvodu své třístránkové zprávy konstatuje že "v letech 2004 až 2006 se ministerstvo dopustilo chyb, které se projevily chybným nastavením parametrů investičních akcí a celkovým poddimenzováním finančních objemů, které byly nezbytně nutné pro zajištění investičních akcí".

Připomeňme, že v té době úřad vedla sociální demokratka Petra Buzková. Ony parametry však částečně nastavovalo samo ministerstvo - a když vládu žádalo o podporu lyžařského šampionátu, tvrdilo, že to státní kasu nebude stát ani korunu.

NKÚ ministerstvu vytkl zejména nedůslednou kontrolu. Úřad ji zdůvodňuje tím, že při schvalování změn financování byli jeho úředníci pod časovým tlakem. Hrozilo, že kdyby byly finanční toky zastaveny a podrobeny kontrole, musely by se zastavit také veškeré probíhající práce na mistrovství.

To by znamenalo, že by pořadatelé nestihli šampionát zahájit v únoru 2009.

Peníze máme a dáme, tvrdil Paroubek

Peníze se tak mnohdy navyšovaly bez schválení daných projektů,  pořadatelé například dostali dotaci na jednu stavbu hned dvakrát, ačkoli byla účtována jednou. Ministerstvo přiznalo, že v několika případech k tomu mohlo dojít, a požádalo finanční úřad v Liberci o kontrolu.

"Zůstávají otevřené otázky, zda by vláda změnila své stanovisko k pořádání lyžařského mistrovství světa po zjištění, že náklady budou vyšší, než se původně zamýšlelo," omlouvá samo sebe ministerstvo školství.

Tehdejší premiér Jiří Paroubek sice libereckou radnici i kraj v roce 2005 pokáral za vládě nevyhovující vyčíslení nákladů, peníze jim nicméně slíbil. "Jsou na to zablokované peníze v rozpočtech ministerstva školství a ministerstva pro místní rozvoj," ujistil tehdy pořadatele předseda vlády.

Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek
Liberec ukazuje, že olympiádu zvládneme, tvrdí Bém

Střídání úředníků

Národní kontrolní úřad také pokáral ministerské úředníky za liknavost při aktualizaci dokumentace jednotlivých staveb a dotací. Zbaveno úředničiny: ministerstvo v určitém momentu nemělo jasný přehled o tom, jaké konkrétní stavby ve Vesci a na Ještědu probíhají.

"Do práce odboru investic, který měl zpracování na starosti, se velmi negativně projevily personální změny. Za dobu trvání programu na financování šampionátu se vystřídalo pět ministrů, tři ředitelé odboru, odbor byl několikrát přesouván mezi jednotlivými skupinami," hájí se ve své zprávě MŠMT.

Jaroslav Schnirch s transparentem před nasvícenou libereckou radnicí.
Jaroslav Schnirch s transparentem před nasvícenou libereckou radnicí. | Foto: Ondřej Besperát

Podle zjištění Aktuálně.cz neměl ani samotný Liberec přehled o tom, kam peníze jdou. Nedokáže totiž odpovědět, kdo na šampionátu vydělal a jak.

Když se redakce dotazovala na to, zda je možné získat seznam, jenž by obsahoval údaje o tom, kterou zakázku, v jakém finančním objemu, kdo a kdy získal, nikdo nebyl schopen odpovědět.

Kuchtová to věděla

Že při financování lyžařského šampionátu nebylo úplně vše v pořádku, tušilo ministerstvo školství už dříve.

V červenci 2007 ministryně školství za zelené Dana Kuchtová nečekaně, s ne příliš jasným vysvětlením, odvolala z postu šéfa organizačního výboru mistrovství světa Romana Kumpošta a nahradila ho Kateřinou Neumannovou.

"Organizační výbor nedodal vyžadované podklady, vyúčtování a nekomunikoval," zněly poněkud opatrné důvody jeho odvolání. Už tehdy ale úřad přiznal, že kromě toho je problém s čerpáním dotací i navyšováním rozpočtu.

Nová kontrola

Ministr Ondřej Liška, který šampionát označil za Temelín českého sportu, chystá rozsáhlou kontrolu financování mistrovství. V pondělí o tom bude mluvit s ministrem financí Miroslavem Kalouskem na jednání vlády.

Už dříve řekl, že pokud se prokáží jednotlivá lidská selhání, mohou chybující úředníci přijít o místo.

Rozpočet celé akce se vyšplhal do obrovských rozměrů. Zatímco v roce 2005 počítali organizátoři šampionátu s celkovými náklady na výstavbu areálů ve výši 1,1 miliardy, v  loňském roce už to bylo o miliardu víc.

Foto: Aktuálně.cz
Varování do budoucna? Co napsali blogeři o MS v Liberci
 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy