Kauza Kuřim: Znalkyně není podjatá, proces pokračuje

Lenka Smyčková
29. 5. 2008 15:30
Pokus vrátit případ policii advokátům nevyšel
Advokát Kateřiny Mauerové Pavel Holub
Advokát Kateřiny Mauerové Pavel Holub | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Soudní znalkyně Marta Skulová není podjatá a nic nebrání tomu, aby její posudek na týrané chlapce figuroval mezi důkazy v kauze Kuřim.

Neveřejně tak v úterý rozhodl soudce brněnského krajského soudu Pavel Göth. Oficiálně své rozhodnutí zatím nezveřejnil, Aktuálně.cz to potvrdili advokáti Kateřiny Mauerové a Hany Bašové - Pavel Holub a Libor Hlaváč.

"Rozhodnutí soudu plně respektujeme," řekl Hlaváč.

Již za tři týdny tak začne soud v jedné z nejsledovanějších kauz posledního roku. Zřejmě celé léto bude Senát rozhodovat o vině šesti lidí, které žalobce viní z týrání chlapců Jakuba Mauera a Ondřeje Coufala.

Psycholožka sponzorovala Klokánek

Námitku proti podjatosti psycholožky, která chlapce vyšetřovala v brněnském zařízení pro ohrožené děti Klokánek,  podali ke krajskému soudu advokáti obžalovaných Kateřiny Mauerové a Hany Bašové.

"Jméno Marty Skulové je vedeno v oficiálním seznamu sponzorů Klokánku. Má vztah k zařízení a možná k vedoucí Dittě Pokorné," odůvodnil den po podání námitky svůj krok advokát Libor Hlaváč.

Ředitelka brněnského Klokánku Ditta Pokorná
Ředitelka brněnského Klokánku Ditta Pokorná | Foto: Ondřej Besperát

"Soudce Pavel Göth odmítl naši námitku s tím, že neseznal naše námitky z podjatosti," řekl ve čtvrtek Aktuálně.cz advokát Pavel Holub. Podle trestního řádu předseda senátu už své rozhodnutí před zahájením jednání více zdůvodňovat nemusí.

Očekává se to od něj ale přinejmenším jako součást odůvodnění rozsudku. Zamítavým stanoviskem totiž nechal advokátům prostor pro zpochybňování důkazů, které vycházejí ze znaleckých posudků Skulové.

Vedení Klokánku označilo krok advokátů za odvádění pozornosti od podstaty procesu - týrání dětí a za "vypouštění balónků" do médií.

Advokáti v tahu proti Klokánku ještě přitvrdili, když podali k Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podnět k prošetření možného obchodování Klokánku s dětmi.

Čtěte více: Obhájce z kauzy Kuřim útočí na Klokánek: Kupčí s dětmi

Týrajícím hrozí až dvanáct let

Krajské státní zastupitelství v Brně obžalovalo v kauze Kuřim celkem šest lidí.

Matce chlapců Kláře Mauerové a její sestře Kateřině za týrání hrozí pět až dvanáct let vězení. Stejný trest hrozí i Haně Bašové alias Nancy a Janu Škrlovi. Ti měli chlapce týrat v dětském domě Paprsek, detašovaném oddělení Domu dětí a mládeže.

Jako spolupachatelé budou souzeni Barbora Škrlová a Jan Turek (i ten působil v Paprsku). Oběma za to hrozí od dvou do osmi let vězení.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 38 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy