reklama
 
 

Kauza Kuřim: Znalkyně není podjatá, proces pokračuje

29. 5. 2008 15:30
Pokus vrátit případ policii advokátům nevyšel

Brno - Soudní znalkyně Marta Skulová není podjatá a nic nebrání tomu, aby její posudek na týrané chlapce figuroval mezi důkazy v kauze Kuřim.

Neveřejně tak v úterý rozhodl soudce brněnského krajského soudu Pavel Göth. Oficiálně své rozhodnutí zatím nezveřejnil, Aktuálně.cz to potvrdili advokáti Kateřiny Mauerové a Hany Bašové - Pavel Holub a Libor Hlaváč.

"Rozhodnutí soudu plně respektujeme," řekl Hlaváč.

Již za tři týdny tak začne soud v jedné z nejsledovanějších kauz posledního roku. Zřejmě celé léto bude Senát rozhodovat o vině šesti lidí, které žalobce viní z týrání chlapců Jakuba Mauera a Ondřeje Coufala.

Psycholožka sponzorovala Klokánek

Námitku proti podjatosti psycholožky, která chlapce vyšetřovala v brněnském zařízení pro ohrožené děti Klokánek,  podali ke krajskému soudu advokáti obžalovaných Kateřiny Mauerové a Hany Bašové.

"Jméno Marty Skulové je vedeno v oficiálním seznamu sponzorů Klokánku. Má vztah k zařízení a možná k vedoucí Dittě Pokorné," odůvodnil den po podání námitky svůj krok advokát Libor Hlaváč.

"Soudce Pavel Göth odmítl naši námitku s tím, že neseznal naše námitky z podjatosti," řekl ve čtvrtek Aktuálně.cz advokát Pavel Holub. Podle trestního řádu předseda senátu už své rozhodnutí před zahájením jednání více zdůvodňovat nemusí.

Očekává se to od něj ale přinejmenším jako součást odůvodnění rozsudku. Zamítavým stanoviskem totiž nechal advokátům prostor pro zpochybňování důkazů, které vycházejí ze znaleckých posudků Skulové.

Vedení Klokánku označilo krok advokátů za odvádění pozornosti od podstaty procesu - týrání dětí a za "vypouštění balónků" do médií.

Advokáti v tahu proti Klokánku ještě přitvrdili, když podali k Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podnět k prošetření možného obchodování Klokánku s dětmi.

Čtěte více: Obhájce z kauzy Kuřim útočí na Klokánek: Kupčí s dětmi

Týrajícím hrozí až dvanáct let

Krajské státní zastupitelství v Brně obžalovalo v kauze Kuřim celkem šest lidí.

Matce chlapců Kláře Mauerové a její sestře Kateřině za týrání hrozí pět až dvanáct let vězení. Stejný trest hrozí i Haně Bašové alias Nancy a Janu Škrlovi. Ti měli chlapce týrat v dětském domě Paprsek, detašovaném oddělení Domu dětí a mládeže.

Jako spolupachatelé budou souzeni Barbora Škrlová a Jan Turek (i ten působil v Paprsku). Oběma za to hrozí od dvou do osmi let vězení.

autor: Lenka Smyčková | 29. 5. 2008 15:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama