Kauza Kuřim: Soud znovu zakázal otci vídat syny

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 9. 2007 13:27
Advokát se chce dovolat práv u Evropského soudu
Radek Coufal se radí se svým advokátem.
Radek Coufal se radí se svým advokátem. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Brno, Praha - Městský soud v Brně zamítl žádost Radka Coufala, otce dětí z kauzy Kuřim, aby se se svými syny mohl vídat.

Ondřej, jeden ze dvou synů, tak v pondělí oslavil své osmé narozeniny bez rodiny, v zařízení Klokánek.

"Budeme podávat odvolání, jestliže ho zamítnou, obrátíme se na Ústavní soud," řekl Aktuálně.cz advokát otce Stanislav Keršner. "Jsme připraveni podat stížnost i k Evropskému soudu pro lidská práva."

Vřelé prostředí

Otec se s žádostí o umožnění kontaktu s dětmi obrátil v průběhu soudního jednání, ve kterém se rozhoduje, komu budou děti na trvalo svěřeny do péče.

O žádosti rozhodla stejná soudkyně Zdenka Mádrová, která určí, zda dát děti do péče otci, prarodičům, či nechat v Klokánku.

"Děti se stabilizují ve vřelém prostředí Klokánku," uvádí se v rozhodnutí soudkyně. "Styk s otcem a prarodiči pro ně není žádoucí."

Soudkyně se odkazuje na znalecké posudky. "V důsledku posttraumatické stresové reakce by styk s rodinou jen mohl připomínat trýznivé zážitky, které prožili," uvádí se v rozhodnutí. "Je potřeba zpracovat další znalecké posudky, proto znalci doporučují, aby byl styk zamítnut."

Zkreslené mínění

Advokát se společně s otcem obávají, že děti už mají o otci a prarodičích díky vlivu zaměstnanců Klokánku a znalců zkreslené mínění.

"Obáváme se, že u nich vytváří dojem, že otec a prarodiče nesou za to, co se stalo, spoluvinu," říká advokát Keršner. "Otec nemá možnost dětem sdělit, že je má rád, že o ně stojí a že s tím, co se stalo nemá nic společného."

Podle advokáta tak otec i prarodiče budou velmi hendikepováni při chystaných znaleckých posudcích, které chce soud provést s ohledem na rozhodování o tom, komu dět na trvalo budou svěřeny.

Únik informací

Keršner je rozhodnutím znepokojen. Ministerstvo práce a sociálních věcí a minulý týden také ombudsman jasně konstatovali, že sociálka i Klokánek pochybily, když znemožnily otci kontakt s dětmi. Veřejný ochránce práv dokonce zpochybnil samotné přidělení dětí do Klokánku. Na praxi se však nic nemění.

Šéfka Fondu ohoržených dětí, pod které Klokánky spadají, dokonce v rozhovoru pro MF Dnes uvedla, že pokud soud svěří děti Klokánku, tak podle Marie Vodičkové "jsou to malé děti, určitě by se pro ně nová rodina našla."

To otce a jeho advokáta pobouřilo. "To je neuvěřitelná drzost," říká Keršner. "Děti mají svého otce a je nepřípustné, aby pro ně hledali náhradní rodinu."

Advokát je také zaskočen tím, že informace unikají nejen z policie, ale nyní také od soudu. "Mně bylo rozhodnutí soudu doručeno až dnes, přesto někteří novináři o tom věděli už včera," říká Keršner. "Je to znepokojující signál."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy