reklama
 
 

Kauza Kuřim: Soud znovu zakázal otci vídat syny

11. 9. 2007 13:27
Advokát se chce dovolat práv u Evropského soudu

Brno, Praha - Městský soud v Brně zamítl žádost Radka Coufala, otce dětí z kauzy Kuřim, aby se se svými syny mohl vídat.

Ondřej, jeden ze dvou synů, tak v pondělí oslavil své osmé narozeniny bez rodiny, v zařízení Klokánek.

"Budeme podávat odvolání, jestliže ho zamítnou, obrátíme se na Ústavní soud," řekl Aktuálně.cz advokát otce Stanislav Keršner. "Jsme připraveni podat stížnost i k Evropskému soudu pro lidská práva."

Vřelé prostředí

Otec se s žádostí o umožnění kontaktu s dětmi obrátil v průběhu soudního jednání, ve kterém se rozhoduje, komu budou děti na trvalo svěřeny do péče.

O žádosti rozhodla stejná soudkyně Zdenka Mádrová, která určí, zda dát děti do péče otci, prarodičům, či nechat v Klokánku.

"Děti se stabilizují ve vřelém prostředí Klokánku," uvádí se v rozhodnutí soudkyně. "Styk s otcem a prarodiči pro ně není žádoucí."

Soudkyně se odkazuje na znalecké posudky. "V důsledku posttraumatické stresové reakce by styk s rodinou jen mohl připomínat trýznivé zážitky, které prožili," uvádí se v rozhodnutí. "Je potřeba zpracovat další znalecké posudky, proto znalci doporučují, aby byl styk zamítnut."

Zkreslené mínění

Advokát se společně s otcem obávají, že děti už mají o otci a prarodičích díky vlivu zaměstnanců Klokánku a znalců zkreslené mínění.

"Obáváme se, že u nich vytváří dojem, že otec a prarodiče nesou za to, co se stalo, spoluvinu," říká advokát Keršner. "Otec nemá možnost dětem sdělit, že je má rád, že o ně stojí a že s tím, co se stalo nemá nic společného."

Podle advokáta tak otec i prarodiče budou velmi hendikepováni při chystaných znaleckých posudcích, které chce soud provést s ohledem na rozhodování o tom, komu dět na trvalo budou svěřeny.

Únik informací

Keršner je rozhodnutím znepokojen. Ministerstvo práce a sociálních věcí a minulý týden také ombudsman jasně konstatovali, že sociálka i Klokánek pochybily, když znemožnily otci kontakt s dětmi. Veřejný ochránce práv dokonce zpochybnil samotné přidělení dětí do Klokánku. Na praxi se však nic nemění.

Šéfka Fondu ohoržených dětí, pod které Klokánky spadají, dokonce v rozhovoru pro MF Dnes uvedla, že pokud soud svěří děti Klokánku, tak podle Marie Vodičkové "jsou to malé děti, určitě by se pro ně nová rodina našla."

To otce a jeho advokáta pobouřilo. "To je neuvěřitelná drzost," říká Keršner. "Děti mají svého otce a je nepřípustné, aby pro ně hledali náhradní rodinu."

Advokát je také zaskočen tím, že informace unikají nejen z policie, ale nyní také od soudu. "Mně bylo rozhodnutí soudu doručeno až dnes, přesto někteří novináři o tom věděli už včera," říká Keršner. "Je to znepokojující signál."

autor: Eliška Bártová | 11. 9. 2007 13:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama