Kauza Kuřim: Obviněna lékařka týraných chlapců

nach
14. 11. 2007 13:00
Lékařka chlapce špatně prohlédla, nebo zatajila jizvy
Klára Mauerová
Klára Mauerová | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Milanu Smékalovou, dětskou lékařku, obvinila policie. Neoznámila prý policii podezření, že Ondřej a Jakub Mauerovi jsou týráni.

Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí městských státních zástupců v Brně, Vladimír Kutnohorský. "O obvinění se jedná už od října, ale dotyčná proti němu podala stížnost, ta se nějakou dobu posuzovala," řekl Kutnohorský.

MF Dnes (MFD) na základě informací z policejních spisů psala, že matka chlapců Klára Mauerová jim přikázala, aby si při prohlídce u lékařky zakryli své jizvy a zakázala jim se v ordinaci svléknout. Pediatrička si podle MFD žádných stop násilí na chlapcích nevšimla. Pravidlem preventivních prohlídek je přitom celková prohlídka včetně obnažení dětí. Pokud je lékařka nenechala svléknout, neprovedla prohlídku správně.

Pokud by se vyšetřováním policie prokázal v případě lékařky "trestný čin neoznámení trestného činu týrání svěřené osoby"-  jak zní právní termín pro její prohřešek - a šla by před soud, hrozilo by jí až tříleté vězení.

Policie se podle MFD domnívá, že známek týrání si měl všimnout i třídní učitel Jakuba Mauera ze základní školy. V té souvislosti jej už několikrát vyslýchala. Školní inspekce nyní začala vyšetřovat, zda nepochybilo vedení školy, když mu nepřipadaly podezřelé například časté Jakubovy absence, ani to, že se neúčastnil ani jedné lekce plavání.

Týrání probíhalo na pobočce

Úniky z policejních spisů do médií v posledním měsíci potvrzují, že oba chlapci byli týráni zvláště trýznivým způsobem a podílelo se na něm kromě matky chlapců ještě několik dalších lidí. Většina z nich je spojena s brněnskou odnoží náboženské sekty Hnutí Grálu, kterou podle všeho vedl Jan Škrla, otec Barbory Škrlové alias "Aničky".

Klára Mauerová se jí měla ujmout jako nemocného nalezence z Beskyd a s pomocí své sestry Kateřiny se pokusila její osvojení zlegalizovat u soudu, což se jí podařilo. Pravděpodobně od té doby se datuje počátek týrání biologických dětí Kláry Mauerové Ondřeje a Jakuba.

Policejní vyšetřovatelé obvinili v srpnu i Jana Škrlu, bratra "Aničky", který měl chlapce týrat v domově dětí a mládeže Paprsek, resp. na jeho pobočce, kterou vedla sestra Kláry Mauerové Kateřina. Další obvinění bylo sděleno Janu Turkovi, který spolu se Škrlou kdysi dávno chodil do stejného skautského oddílu.

Obviněna byla také Hana Bašová s přezdívkou Nancy. V červenci ji policie obvinila z toho, že o týrání věděla a nic proti němu nepodnikla. Podle informací MFD ale ze spisů vyplývá, že Bašová už je obviněna ze spolupachatelství na týrání - bila staršího Jakuba a zavírala jej do komory v pobočce domu Paprsek. Ráno jej pak vodila do školy. Vydávala se přitom za jeho sestřenici. 

Čtěte více: Případ Kuřim: Policejní dokumentace popisuje týrání

 

Právě se děje

Další zprávy