Kauza Kuřim: Klára Mauerová půjde znovu k výslechu

Eliška Bártová Eliška Bártová
25. 7. 2007 17:02
Za ženou poslali svého advokáta Mravenci

Praha - Kláru Mauerovou obviněnou z týrání dvou synů dnes čeká další výslech. Policie se také chystá vyslechnout znovu její sestru Kateřinu.

Výslechy následují poté, co na policii vypovídala v minulém týdnu jejich sestra Gabriela Pokorná. "Výslech trval čtyři hodiny," řekla Aktuálně.cz. "Přišlo mi, že vyšetřovatele má výpověď zaujala a budou pokračovat v pátrání po pozadí celého případu."

Nová fakta?

Ještě na začátku měsíce se kriminalisté chystali případ uzavřít. Po dvou měsících pátrání dospěli k závěru, že za týráním stojí skupina lidí, pro něž bylo svazování dětí a jejich izolace v temné komoře běžným způsobem výchovy.

Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně
Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

Policisté uvedli, že chování lidí kolem Mauerových nese rysy života v sektě. Téměř vyloučili, že by odhalený případ týraného chlapce souvisel s obchodem s dětmi či s dětskou pornografií. Také s těmito variantami policie při vyšetřování pracovala.

Podle sestry obou obviněných se ale po její výpovědi a výpovědi rodičů Mauerových policie na rozpletení případu znovu zaměří. "Měla jsem pocit, že je pozadí začalo zajímat a že začali připravovat podklady pro další vyšetřování," řekla Aktuálně.cz Gabriela Pokorná.

V souvislostech

Případ týraného chlapce v Brně

Jenže podle vyjádření zdroje blízkého vyšetřování se policie ani za současné situace rozmotáním propletence kolem Josefa Škrly a jeho údajné sekty už dál zabývat nebude.

"Budeme se tím zabývat, pokud na něco narazíme, ale cíleně ne," řekl Aktuálně.cz zdroj.

Další vyšetřování tak s největší pravděpodobností zůstane pouze přáním rodiny. Ta doufala, že případ neskončí pouze u odsouzení Kláry a Kateřiny, ale že policie důsledně vyšetří, kdo a proč stál a stále stojí na pozadí celé kauzy.

O tom, že osoby blízké sektářskému seskupení kolem Josefa Škrly jsou stále aktivní, svědčí i fakt, že se snažili ke Kateřině Mauerové dostat svého advokáta.

Policie zvažuje další obvinění

Kateřina Mauerová a její sestra Klára, která je matkou týraných chlapců, jsou během vyšetřování ve vazbě. Kromě nich je v případu obviněna ještě někdejší kolegyně Kateřiny Mauerové z brněnského domu dětí a mládeže Hana Bašová, známá pod přezdívkou Nancy. Ta je vyšetřována na svobodě.

Policie uvažuje také o tom, že v kauze obviní ještě další lidi, kteří o týraní dítěte minimálně věděli a neoznámili ho.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 46 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy