Kauza Kuřim: Babička chlapců obviněna z křivé výpovědi

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
12. 2. 2008 17:10
Soud uznal stížnost proti nuceným vyšetřením
Barbora Škrlová alias Adam
Barbora Škrlová alias Adam | Foto: Attila Racek

Brno - Počet obviněných v tzv. kauze Kuřim vzrostl. Babičce týraných hochů Ondřeje a Jakuba Elišce Mauerové nově hrozí trest za křivou výpověď.

"Policie zahájila trestní stíhání Elišky Mauerové pro trestný čin křivé výpovědi," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí brněnského státního zastupiteství Vladimír Kutnohorský.

Mauerová u osvojovacícho soudu svědčila, že dívka Anička, za kterou se vydávala Barbora Škrlová, je nalezencem.

Za podání křivé výpovědi jí podle Kutnohorského v případě odsouzení hrozí až tři roky vězení.

Krajský soud v Brně také uznal stížnost advokáta Barbory Škrlové z kauzy Kuřim proti psychiatrickým vyšetřením, která nařídil městský soud.

Šrklová chce vypovídat

"Obviněná namítala, že došlo v podstatě k nedorozumění, neboť se znalci hodlá spolupracovat dobrovolně a podrobí se zkoumání duševního stavu," odůvodnila mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková rozhodnutí soudu.

Škrlová také sama požádala, aby ji soud vyslechl. "Spis se teď vrací k Městskému soudu v Brně. Ten obviněnou vyslechne, zjistí její konečné stanovisko k vyšetření duševního stavu a potom znovu rozhodne o návrhu na nařízení pozorování duševního stavu obviněné v rámci nemocničního zařízení," popsala Sedláčková další postup soudu.

Škrlová je od desátého ledna ve vazební nemocnici. Kvůli změnám identity (nejprve se vydávala za dívku Aničku, v Norsku, kam uprchla, pak za chlapce Adama) je obviněná z trestného činu poškozování cizích práv. Nově také z týrání bratrů Jakuba a Ondřeje Mauerových. Za vše jí hrozí dva až osm let vězení.

Dále čtěte:

Foto: Aktuálně.cz
Policie obvinila Barboru Škrlovou z týrání dětí
Škrlová zůstává ve vazbě. Navštíví ji psychiatři
Škrlová byla u prvního výslechu. Ale nevypovídala
Škrlová je Škrlová, věří soudy i policie
Anička-Barbora z kauzy Kuřim je ve vazbě
Speciál Aktuálně.cz o kauze Kuřim - reportáže, rozhovory, analýzy
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy