Kauza Kuřim: Babička chlapců obviněna z křivé výpovědi

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
12. 2. 2008 17:10
Soud uznal stížnost proti nuceným vyšetřením
Barbora Škrlová alias Adam
Barbora Škrlová alias Adam | Foto: Attila Racek

Brno - Počet obviněných v tzv. kauze Kuřim vzrostl. Babičce týraných hochů Ondřeje a Jakuba Elišce Mauerové nově hrozí trest za křivou výpověď.

"Policie zahájila trestní stíhání Elišky Mauerové pro trestný čin křivé výpovědi," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí brněnského státního zastupiteství Vladimír Kutnohorský.

Mauerová u osvojovacícho soudu svědčila, že dívka Anička, za kterou se vydávala Barbora Škrlová, je nalezencem.

Za podání křivé výpovědi jí podle Kutnohorského v případě odsouzení hrozí až tři roky vězení.

Krajský soud v Brně také uznal stížnost advokáta Barbory Škrlové z kauzy Kuřim proti psychiatrickým vyšetřením, která nařídil městský soud.

Šrklová chce vypovídat

"Obviněná namítala, že došlo v podstatě k nedorozumění, neboť se znalci hodlá spolupracovat dobrovolně a podrobí se zkoumání duševního stavu," odůvodnila mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková rozhodnutí soudu.

Škrlová také sama požádala, aby ji soud vyslechl. "Spis se teď vrací k Městskému soudu v Brně. Ten obviněnou vyslechne, zjistí její konečné stanovisko k vyšetření duševního stavu a potom znovu rozhodne o návrhu na nařízení pozorování duševního stavu obviněné v rámci nemocničního zařízení," popsala Sedláčková další postup soudu.

Škrlová je od desátého ledna ve vazební nemocnici. Kvůli změnám identity (nejprve se vydávala za dívku Aničku, v Norsku, kam uprchla, pak za chlapce Adama) je obviněná z trestného činu poškozování cizích práv. Nově také z týrání bratrů Jakuba a Ondřeje Mauerových. Za vše jí hrozí dva až osm let vězení.

Dále čtěte:

Foto: Aktuálně.cz
Policie obvinila Barboru Škrlovou z týrání dětí
Škrlová zůstává ve vazbě. Navštíví ji psychiatři
Škrlová byla u prvního výslechu. Ale nevypovídala
Škrlová je Škrlová, věří soudy i policie
Anička-Barbora z kauzy Kuřim je ve vazbě
Speciál Aktuálně.cz o kauze Kuřim - reportáže, rozhovory, analýzy
 

Právě se děje

Další zprávy