Kauza Kuřim: Babička chlapců obviněna z křivé výpovědi

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
12. 2. 2008 17:10
Soud uznal stížnost proti nuceným vyšetřením
Barbora Škrlová alias Adam
Barbora Škrlová alias Adam | Foto: Attila Racek

Brno - Počet obviněných v tzv. kauze Kuřim vzrostl. Babičce týraných hochů Ondřeje a Jakuba Elišce Mauerové nově hrozí trest za křivou výpověď.

"Policie zahájila trestní stíhání Elišky Mauerové pro trestný čin křivé výpovědi," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí brněnského státního zastupiteství Vladimír Kutnohorský.

Mauerová u osvojovacícho soudu svědčila, že dívka Anička, za kterou se vydávala Barbora Škrlová, je nalezencem.

Za podání křivé výpovědi jí podle Kutnohorského v případě odsouzení hrozí až tři roky vězení.

Krajský soud v Brně také uznal stížnost advokáta Barbory Škrlové z kauzy Kuřim proti psychiatrickým vyšetřením, která nařídil městský soud.

Šrklová chce vypovídat

"Obviněná namítala, že došlo v podstatě k nedorozumění, neboť se znalci hodlá spolupracovat dobrovolně a podrobí se zkoumání duševního stavu," odůvodnila mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková rozhodnutí soudu.

Škrlová také sama požádala, aby ji soud vyslechl. "Spis se teď vrací k Městskému soudu v Brně. Ten obviněnou vyslechne, zjistí její konečné stanovisko k vyšetření duševního stavu a potom znovu rozhodne o návrhu na nařízení pozorování duševního stavu obviněné v rámci nemocničního zařízení," popsala Sedláčková další postup soudu.

Škrlová je od desátého ledna ve vazební nemocnici. Kvůli změnám identity (nejprve se vydávala za dívku Aničku, v Norsku, kam uprchla, pak za chlapce Adama) je obviněná z trestného činu poškozování cizích práv. Nově také z týrání bratrů Jakuba a Ondřeje Mauerových. Za vše jí hrozí dva až osm let vězení.

Dále čtěte:

Foto: Aktuálně.cz
Policie obvinila Barboru Škrlovou z týrání dětí
Škrlová zůstává ve vazbě. Navštíví ji psychiatři
Škrlová byla u prvního výslechu. Ale nevypovídala
Škrlová je Škrlová, věří soudy i policie
Anička-Barbora z kauzy Kuřim je ve vazbě
Speciál Aktuálně.cz o kauze Kuřim - reportáže, rozhovory, analýzy
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy