Kauza Kundera: Ústav chce víc hlídat články do médií

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 11. 2008 18:55
Šéf ústavu Žáček četl článek o Kunderovi až v Respektu

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů chce zabránit tomu, aby vznikla další "kauza Kundera", na jejímž počátku vyšel v časopise Respekt článek, na kterém se podílel jeden z badatelů ústavu, aniž by vedení instituce obsah materiálu znalo.

"Vedoucí pracovníci Ústavu byli na poradě instruováni, aby od svých podřízených požadovali včasné předávání informací o článcích připravovaných k publikování v médiích," uvedl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.

Ředitel ústavu Pavel Žáček se v rozhovoru pro Mf Dnes nechal slyšet, že článek svého podřízeného Adama Hradilka o Kunderově údajném udání poprvé četl až v Respektu.

"Asi to mělo být poprvé publikováno u nás. Témata, která budou mít dopad na veřejnou diskusi, by měla být primárně publikována v našem médiu. Nemáme náklad jako Respekt, ale jsme schopni si ohlídat formu. Ale tím nezpochybňuji formu, kterou v Respektu zvolili," prohlásil.

"Tady bylo zadání zpracovat příběh agenta chodce Dvořáčka. To pan Hradilek udělal a výsledek visí u nás na webu. Jak téma zpracoval mimo ústav, je věc jeho a jeho přímých nadřízených, kteří to s ním měli konzultovat. Zda dostatečně, nebo ne, to uvidíme," řekl Žáček.

Kundery se zastali světoví autoři

Respekt článek o Kunderově údajném udavačství publikoval v půli října. Na základě dokumentu, který získal z Ústavu pro studium totalitních režimů, napsal, že světoznámý spisovatel údajně v roce 1950 udal protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka. Ten následně strávil čtrnáct let v komunistickém lágru.

Kundera po několika desetiletích prolomil mlčení a proti nařčení se prostřednictvím ČTK ohradil. Článek doslova označil za "atentát na spisovatele".

Na stranu autora, který žije ve Francii, se postavilo mnoho významných osobností u nás i v Evropě. Naposledy skupina jedenácti světových literátů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy