Kauza korupce v ČKA: Kafková půjde k soudu

Sabina Slonková
14. 11. 2007 10:10
Jde o první případ korupce spojený s ČKA

Praha - Kdysi jedna z nejvlivnějších žen tuzemského byznysu a nejlépe placená úřednice státu - manažerka České konsolidační agentury Radka Kafková - skončí u soudu. Policisté a žalobci mají za to, že shromáždili dostatek důkazů, aby ji a další tři podezřelé usvědčili z korupce.

Jde vůbec o první případ, kdy se k soudu dostane prodej pohledávek z portfolia státní agentury kvůli podezření, že jej provázely úplatky. Veškeré předchozí kauzy skončily ve ztracenu.

"Případ skutečně končí, připravuje se návrh na obžalobu," uvedl šéf vyšetřovacího týmu. A žalobce už má podle zjištění Aktuálně.cz také jasno: obžaloba na Kafkovou a spol. bude podána.

Ukončení vyšetřování dnes - ve středu - formálně potvrdili policisté.

Úřady zabavovaly majetek

Soud už v září zamítl žádost obviněných, aby stát odblokoval jejich majetek. Soud konstatoval, že podezření z trestné činnosti je velmi silné a stát tedy má právo jim dočasně obstavit domy i auta. A to až do rozhodnutí soudu v korupční kauze.

Radka Kafková bude před soudem čelit podezření, že zmanipulovala prodej pohledávky za společností Cetus, kterou konsolidační agentura prodala virtuální firmě Arrowrise. Podle úřadů si za to vzala minimálně 400 tisíc korun.

Infobox

Česká konsolidační agentura

ČTĚTE SOUVISLOSTI

Speciál: Korupční aféra v ČKA

  • V prostřed léta se rozhořel jeden z největších korupčních skandálů poslední doby. Manažerka z ČKA podle policie brala úplatky.

Spolu s Kafkovou jsou obvinění další tři muži, které policie označuje za prostředníky. Jeden z nich - podnikatel Josef Tykva - v minulosti rovněž pracoval v ČKA.

Kdo uplácel? Nejsou důkazy

Případ půjde k soudu i přesto, že chybí odpověď na otázku, kdo vlastně uplácel. Kriminalisté tvrdí, že mají detailně zmapovaný tok peněz mezi jednotlivými obviněnými.

Celkem šlo minimálně o tři miliony korun, které se podle policie objevily nejprve u podnikatele Pavla Hrácha, ten je předal dalšímu podnikateli Josefu Lopatovi, až nakonec skončily na účtu Josefa Tykvy. Ten je převedl na konta svých dětí a část předal Kafkové.

Důkazy proti těm, kdo peníze poskytl, aby získal pohledávku za Cetusem, ale úřady nemají. Hrách neřekl, kdo mu tři miliony předal, a ani z pohybu na účtech nebylo zatím možné autora akce odhalit. Kriminalisté předpokládají, že to je ta samá firma, která stojí za virtuální společnosti Arrowrise, jež pohledávku za Cetusem koupila.

Požádali proto o právní pomoc do zahraničí, kdy ale dorazí odpověď, není jasné. Vrchní státní zastupitelství proto rozhodlo, že se nebude čekat na zprávy z ciziny a případ půjde k soudu i bez toho. "Pro ten samotný skutek, pro který jsou obvinění, to skutečně není určující," uvedl šéf vyšetřovacího týmu.

Kafková: Úplatek jsem nevzala

Sama Kafková se k závěrům vyšetřování nevyjádřila. "Nepřeje si, aby se o případu podávaly jakékoli informace," sdělil její advokát Jiří Vrba.

Jediné známé stanovisko Kafkové je tedy z loňského podzimu, kdy pro Aktuálně.cz prohlásila: "Prodej pohledávky za Cetusem byl zcela standardní, vyjadřovala se k němu dozorčí rada a fungovaly tam všechny kontrolní mechanismy. Vyhodnocení nabídek jsem se vůbec nezúčastnila a fakticky jsem nebyla zapojena do rozhodovacího procesu. Nic jsem neovlivňovala a žádný úplatek nepřijala."

Česká konsolidační agentura sídlí na Janovského ulici v Praze.
Česká konsolidační agentura sídlí na Janovského ulici v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Odposlechy jako hlavní důkaz

Jako rozhodující důkaz se budou u soudu probírat desítky hodin odposlechnutých telefonátů a zmapovaný tok peněz, které byly použity na jako údajný úplatek.

"Ty odposlechy jsou zcela jednoznačné, byť jako vždy v takových případech mezi sebou mluví v šifrách. Úplatkům říkají vitamíny pro Beátu, což je pes paní Kafkové," uvedl již dříve zdroj detailně obeznámený s odposlechy.

Těsně před předáním úplatku policie zachytila hovor, v němž zaznělo, že "recept už je připravený".

V dalším hovoru pak jeden z obviněných, podnikatel Tykva, udělal zásadní chybu: dalšímu z aktérů oznámil, že už Kafková dostala 1,5 milionu. Policie pak následně nalezla při domovní prohlídce v autě manažerčina přítele 400 tisíc korun. Zbytek peněz dosud nenašla.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy