Kauza Karlův most: Máme zprávu, která vyvolala poprask

Michal Pavec
4. 12. 2008 10:08
Deník Aktuálně.cz má k dispozici dosud nezveřejněný protokol
Zakrácené arkózové madlo - detail řezu a spáry. "Provedená úprava kamenného kvádru ostře kontrastuje s jeho původním kvalitním řemeslným provedením," píše se v protokolu.
Zakrácené arkózové madlo - detail řezu a spáry. "Provedená úprava kamenného kvádru ostře kontrastuje s jeho původním kvalitním řemeslným provedením," píše se v protokolu. | Foto: Inspekce Ministerstva kultury ČR

Praha - Kde se stala chyba při opravě unikátního Karlova mostu? Deník Aktuálně.cz má k dispozici přesné znění protokolu vypracovaného inspektory ministerstva kultury, který uvádí na pravou míru některá nepřesná tvrzení, jež se o závěrech šetření objevila.

Ministerský protokol, ač nikdy nebyl v plném znění zveřejněn, způsobil velké pozdvižení mezi odbornou i laickou veřejností a vyvolal ostré reakce ze strany města i firem provádějících opravu.

Společnosti zainteresované na rekonstrukci - SMP, Pudis a Mott MacDonald společně s Přírodovědeckou fakultou UK - dokonce poslaly ministru kultury Václavu Jehličkovi dopis, v němž vysvětlují, proč se cítí zprávou inspektorů poškozeny. I proto se s ním chtějí sejít a celou záležitost řešit.

Jiří Petrák, ředitel pražské pobočky konzultační společnosti Mott MacDonald (ta zastupuje při opravě hlavní město a na stavbu dohlíží - pozn. red.), se například na základě informací v tisku rozčiloval nad údajným zpochybňováním koncepce opravy, která je připravována dvě desetiletí.

Ale například o kritice podchycení základů stavby, opravě popraskané klenby či zajištění stability mostu tolik diskutovaná zpráva vůbec nehovoří.

Zabývá se dvěma základními pochybeními: nedostatky při administrativní přípravě - v tomto případě byl podle ministerstva dokonce porušen zákon - a dosavadním provedením rekonstrukčních prací na kamenném zábradlí a přilehlých částech mostu.

Chybějící dokumentace porušuje zákon

Praha začala provádět opravu národní kulturní památky pouze na základě stavebního povolení a zanedbáním další dokumentace podle ministerstva porušila hned v několika případech normu o státní památkové péči.

Protokol upozorňuje například na to, že stavebník nedodal oznámení o stavební činnosti na území s archeologickými nálezy, které měl dostat na stůl Archeologický ústav Akademie věd ČR.

Hlavní město Praha si, coby vlastník památky, nevyžádalo ani závazné stanovisko před zpracováním přípravné a projektové dokumentace od orgánu státní památkové péče. Tím byl v tomto případě památkový odbor magistrátu.

Posudek: Jde o řemeslně špatnou práci

Veřejnost ale nejvíce zaujaly nedostatky při opravě kamenného zábradlí Karlova mostu, o nichž hovoří nejen inspektoři, ale i sám ministr kultury Václav Jehlička a připouští je i ředitel poradenské firmy Mott MacDonald Jiří Petrák.

Stav jednoho z opravovaných úseků před a po rekonstrukci. Na místo původních karbonských arkóz byl vybrán kocbeřský pískovec, který je sice kvalitní, ale výrazně mění původní vzhled mostu.
Stav jednoho z opravovaných úseků před a po rekonstrukci. Na místo původních karbonských arkóz byl vybrán kocbeřský pískovec, který je sice kvalitní, ale výrazně mění původní vzhled mostu. | Foto: ČVUT

"Jestli je spára široká dva nebo tři centimetry, není pro mě jako mostaře tak důležité, i když chápu, že to pro někoho může být zásadní," řekl Aktuálně.cz Petrák. Zároveň říká, že některé problematické úseky budou ještě před kolaudací znovu opraveny.

Inspektoři - opírající se ve své zprávě především o studii akademického sochaře a restaurátora Petra Siegla - označují popsaná pochybení za zásadní přehmaty, které mohou jedné z nejvyhledávanějších českých památek z architektonického hlediska velmi uškodit.

"V žádném případě nelze považovat provedení těchto prací za odborně provedenou kamenickou práci, která odpovídá v rámci stavební činnosti příslušným revidovaným normám nebo technickým normám Svazu kameníků a kamenosochařů České republiky," cituje protokol Sieglovu studii Oprava kamenného zábradlí na Karlově mostě v Praze.

Inspekce rozepisuje svou kritiku opravy kamenného zábradlí do sedmi bodů. Pozastavuje se například už nad rozebíráním prvních úseků, které proběhlo bez stavebně historického průzkumu a není při nich pořizována fotodokumentace, která by umožnila přehled o vyřazených kvádrech.

Bylo nutné měnit tolik kamenů?

Právě o nutnosti vyřazování některých často i historicky cenných kamenů kontroloři pochybují. "Například při opravě úseku XV B bylo vyřazeno 70 procent původních kamenných kvádrů, ačkoli podle průzkumu nevyhovělo požadavku dlouhodobé životnosti pouze 30 procent," píše se v protokolu.

Jeden z nejstarších vyřazených kamenů s důlky pro kamenické kleště uložený ve skladu.
Jeden z nejstarších vyřazených kamenů s důlky pro kamenické kleště uložený ve skladu. | Foto: Inspekce Ministerstva kultury ČR

Na základě znaleckého posudku restaurátora Siegla, který zkoumal vyřazené kvádry ve skladu v pražských Kobylisích, úřad tvrdí, že téměř třetinu všech kamenů, které dělníci z mostu vyjmuli, nebylo třeba vůbec měnit.

Kvádry, které už dosloužily, byly na základě studie Přírodovědecké fakulty UK z roku 2006 měněny za kocbeřské pískovce. Ty sice vykazují velmi dobrou odolnost vůči povětrnostním podmínkám, ale nezapadají do původního vzhledu stavby a nepodobají se karbonským arkózám, které při výstavbě mostu převládaly.

I proto studie doporučuje bílošedé kocbeřské pískovce pouze jako náhradní variantu, pokud by do zahájení stavby nebyly zprovozněny lomy vhodnějších karbonských arkóz. Dnes už Praha o takových lokalitách ví, ale zahájení těžby je procesem trvajícím několik let.

"Ačkoli je obnova Karlova mostu připravována již od počátku 90. let minulého století, nebyla průzkumu lokalit karbonských arkóz věnována potřebná pozornost," uzavírá památková inspekce jednu z kapitol protokolu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy