Kauza justiční mafie skončila po osmi letech soudů smírem

ČTK ČTK
23. 2. 2015 11:29
Žalobci vrátí Marii Benešové zhruba 370 000 korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Ta na oplátku nestáhne svoji soudem nařízenou omluvu.
Případ odstartovala v roce 2007 Marie Benešová.
Případ odstartovala v roce 2007 Marie Benešová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dlouholetá kauza takzvané justiční mafie skončila smírem. Pražský vrchní soud schválil dohodu, podle níž musí někdejší představitelé justice vrátit poslankyni a bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové zhruba 370 000 korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Poslankyně pak nevezme zpět svou dřívější soudně nařízenou omluvu za výroky o "justiční mafii".

"Prostě jsme to ukončili. Vrchní soud by to pořád jenom protahoval, nikam by to nevedlo. Ať si tu omluvu nechají. Obrázek si o tom stejně každý udělá sám," řekla  Marie Benešová (ČSSD).

Případ takzvané justiční mafie začal už v roce 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci Renaty Vesecké, exministra spravedlnosti Pavla Němce či náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například kauzy někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.

To, že se Benešová musí omluvit a uhradit náklady řízení, stanovil pravomocně pražský vrchní soud v roce 2011. Podle odvolacího senátu totiž výroky zasáhly do osobnostních práv žalobců a neprokázalo se, že by tvrzení o justiční mafii mělo reálný základ. Nejvyšší soud však toto rozhodnutí následně zrušil jako nesprávné s tím, že ústavní činitelé by měli strpět vyšší míru kritiky než řadoví občané. Vrchní soud měl proto nyní znovu zvážit, zda kritika z úst Benešové nebyla přípustná.

"Někteří už mi peníze vrátili, ostatní teď vyzveme," popsala Benešová současnou situaci. Podotkla, že jednou učiněnou omluvu by už stěží vzala zpátky. "Dějiny nicméně hovoří jasně: pan Grygárek, kterému jsem se musela omluvit jako prvnímu, je teď stíhán. Tady vidíte, že pravda se u nás těžko nalézá," uzavřela poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti.

Grygárek, který býval vrchním státním zástupcem v Praze a od roku 2007 zastával na pražském vrchním státním zastupitelství funkci náměstka, čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem. Údajně nedal pokyn k řádnému objasnění případu praní špinavých peněz. Grygárek obvinění odmítá.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy