Mimořádná zpráva

Kauza justiční mafie skončila po osmi letech soudů smírem

ČTK ČTK
23. 2. 2015 11:29
Žalobci vrátí Marii Benešové zhruba 370 000 korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Ta na oplátku nestáhne svoji soudem nařízenou omluvu.
Případ odstartovala v roce 2007 Marie Benešová.
Případ odstartovala v roce 2007 Marie Benešová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dlouholetá kauza takzvané justiční mafie skončila smírem. Pražský vrchní soud schválil dohodu, podle níž musí někdejší představitelé justice vrátit poslankyni a bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové zhruba 370 000 korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Poslankyně pak nevezme zpět svou dřívější soudně nařízenou omluvu za výroky o "justiční mafii".

"Prostě jsme to ukončili. Vrchní soud by to pořád jenom protahoval, nikam by to nevedlo. Ať si tu omluvu nechají. Obrázek si o tom stejně každý udělá sám," řekla  Marie Benešová (ČSSD).

Případ takzvané justiční mafie začal už v roce 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci Renaty Vesecké, exministra spravedlnosti Pavla Němce či náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například kauzy někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.

To, že se Benešová musí omluvit a uhradit náklady řízení, stanovil pravomocně pražský vrchní soud v roce 2011. Podle odvolacího senátu totiž výroky zasáhly do osobnostních práv žalobců a neprokázalo se, že by tvrzení o justiční mafii mělo reálný základ. Nejvyšší soud však toto rozhodnutí následně zrušil jako nesprávné s tím, že ústavní činitelé by měli strpět vyšší míru kritiky než řadoví občané. Vrchní soud měl proto nyní znovu zvážit, zda kritika z úst Benešové nebyla přípustná.

"Někteří už mi peníze vrátili, ostatní teď vyzveme," popsala Benešová současnou situaci. Podotkla, že jednou učiněnou omluvu by už stěží vzala zpátky. "Dějiny nicméně hovoří jasně: pan Grygárek, kterému jsem se musela omluvit jako prvnímu, je teď stíhán. Tady vidíte, že pravda se u nás těžko nalézá," uzavřela poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti.

Grygárek, který býval vrchním státním zástupcem v Praze a od roku 2007 zastával na pražském vrchním státním zastupitelství funkci náměstka, čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem. Údajně nedal pokyn k řádnému objasnění případu praní špinavých peněz. Grygárek obvinění odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy