Kauza gripeny: USA pátrají v České poště

Sabina Slonková
29. 6. 2007 0:00
Vyšetřovatele zajímá, kam zmizely tučné provize
Stíhačka JAS 39 Gripen
Stíhačka JAS 39 Gripen | Foto: Gripen International

Praha - Americké vyšetřovací orgány, které před několika dny začaly prověřovat podezření z rozsáhlé korupce britské zbrojovky BAE System, upřely svou pozornost na Česko.

Zajímá je přitom finanční operace, která na první pohled se zbrojním byznysem nijak nesouvisí.

Jde o dva roky starou transakci, při níž tuzemská bankovní skupina ČSOB vyplatila extrémní provizi za prodloužení kontraktu se státní poštou a peníze zmizely neznámo kam. O příběhu miliónových odměn ČTĚTE ZDE

Američané podle informací Aktuálně.cz zjišťují, nakolik jsou aktéři případu pošta spojeni s miliardovou zakázkou na stíhačky gripen, které si nakonec od konsorcia BAE/Saab pronajala česká armáda. Obchod od počátku provází podezření z korupce.

Kdo dosáhl na peníze v daňovém ráji?

Terčem nejnovějšího zájmu amerických úřadů v kauze pošta přitom není samotná ČSOB, ale příjemce dvouset miliónů korun - vlivná poradenská firma CA IB, kterou si banka kvůli smlouvě s poštou najala.

Společnost CA IB, která patří do finanční skupiny UniCredit, od loňska vyšetřuje i česká policie, protože finanční odměna od banky zmizela kdesi v daňovém ráji.

Kriminalisté už více než rok pátrají, komu byly peníze fakticky určeny a jakou práci za ně CA IB ve skutečnosti odvedla. Jinak řečeno: zda smlouvy o provizi nebyly fiktivní a nesloužily jen k vytvoření "černých peněz".

"Američané nám teď dali vědět, že se zajímají o vše, co s CA IB a provizemi za transakci s poštou souvisí. Mají podezření, že by zástupci firmy mohli osvětlit leccos i z finančních transakcí spojených s vyšetřovanými zbrojními zakázkami," uvedl státní úředník, který je o aktivitách amerických úřadů informován.

Zájem Američanů potvrdili deníku Aktuálně.cz i policisté, kteří případ provizí za kontrakt s poštou vyšetřují. "Ale na papíře nám to zatím nepřišlo," uvedl jeden z detektivů.

Oficiálně zatím nebylo informováno ani ministerstvo vnitra. "Nevím o tom," sdělil ministr Ivan Langer.

Známá spojnice? Zatím jen Háva

Američané, kteří prověřování zakázek BAE Systém oficiálně oznámili teprve minulý týden, zatím podle již citovaného úředníka do Prahy ani nesdělili, z čeho pramení jejich zájem o společnost CA IB. Leccos přitom napoví pohled na další aktivity této poradenské firmy. V minulosti mimo jiné úzce spolupracovala s Omnipolem, který ovládá klíčová postava kauzy gripeny, podnikatel Richardem Hávou.

A právě zbrojaře Hávu - jinak též přítele lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska - švédská a britská média označila za jednoho ze tří lobbistů, přes něž měly českým politikům a úředníkům za gripeny putovat částky v celkové výši tří miliard korun.

Háva nikdy nepopíral, že pro BAE System už roky pracuje a dostává za to finanční odměnu, jakoukoli roli v případných úplatcích ale striktně popíral. Co řekl Háva k úplatkům ČTĚTE ZDE

Nyní nebyl k zastižení, po celý včerejší den měl jednání a mobilní telefon měl přesměrovaný na asistentku.

Sama firma CA IB s médii nekomunikuje od té doby, co Aktuálně.cz loni zveřejnil existenci provizí za poštu. A nehodlá na tom nic měnit, i nadále tají, kde peníze skončily.

"V branži investičního bankovnictví je profesním pravidlem, že jsme ve věci transakcí našich klientů vázáni absolutní mlčelivostí. To se týká nejen kontraktu mezi Českou poštou a ČSOB ve věci Poštovní spořitelny. Veškeré vyžádané dokumenty k této zakázce jsme předali státním orgánům již v minulém roce," uvedl za firmu Tomáš Jelínek. 

Volební skandál nevyšel

Příběh provizí za transakci s poštou se měl přitom stát jedním z hlavních skandálů před loňskými volbami.

Právník blízký ČSSD - Miroslav Jansta
Právník blízký ČSSD - Miroslav Jansta | Foto: Aktuálně.cz

Celková výše odměn totiž dosáhla 300 miliónů (plus DPH), druhým příjemcem se vedle CA IB stal Miroslav Jansta, právník s úzkými vazbami na řadu politiků zejména z tehdy vládní sociální demokracie a přítel expremiérů Paroubka a Grosse.

K dokumentům o případu se loni dostali lidé z podnikatelského podsvětí, kteří s ČSSD dlouhodobě válčili a pár týdnů před volbami příběh předestřeli novinářům jednoznačně: smlouvy o poradenství s Janstou byly fiktivní, vytvořily se jen černé peníze, které přes právníka spřáteleného s ČSSD skončily u politiků této strany.

Policie však záhy zjistila, že sto miliónů skutečně inkasovala Janstova právní kancelář a u jejích společníků také peníze skončily. Důkaz, že by část z provize putovala na konta politiků, se dodnes neobjevil.

Společnosti CA IB se však narozdíl od Jansty policie dál věnuje.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy