Kauza gripeny: USA pátrají v České poště

Sabina Slonková
29. 6. 2007 0:00
Vyšetřovatele zajímá, kam zmizely tučné provize
Stíhačka JAS 39 Gripen
Stíhačka JAS 39 Gripen | Foto: Gripen International

Praha - Americké vyšetřovací orgány, které před několika dny začaly prověřovat podezření z rozsáhlé korupce britské zbrojovky BAE System, upřely svou pozornost na Česko.

Zajímá je přitom finanční operace, která na první pohled se zbrojním byznysem nijak nesouvisí.

Jde o dva roky starou transakci, při níž tuzemská bankovní skupina ČSOB vyplatila extrémní provizi za prodloužení kontraktu se státní poštou a peníze zmizely neznámo kam. O příběhu miliónových odměn ČTĚTE ZDE

Američané podle informací Aktuálně.cz zjišťují, nakolik jsou aktéři případu pošta spojeni s miliardovou zakázkou na stíhačky gripen, které si nakonec od konsorcia BAE/Saab pronajala česká armáda. Obchod od počátku provází podezření z korupce.

Kdo dosáhl na peníze v daňovém ráji?

Terčem nejnovějšího zájmu amerických úřadů v kauze pošta přitom není samotná ČSOB, ale příjemce dvouset miliónů korun - vlivná poradenská firma CA IB, kterou si banka kvůli smlouvě s poštou najala.

Společnost CA IB, která patří do finanční skupiny UniCredit, od loňska vyšetřuje i česká policie, protože finanční odměna od banky zmizela kdesi v daňovém ráji.

Kriminalisté už více než rok pátrají, komu byly peníze fakticky určeny a jakou práci za ně CA IB ve skutečnosti odvedla. Jinak řečeno: zda smlouvy o provizi nebyly fiktivní a nesloužily jen k vytvoření "černých peněz".

"Američané nám teď dali vědět, že se zajímají o vše, co s CA IB a provizemi za transakci s poštou souvisí. Mají podezření, že by zástupci firmy mohli osvětlit leccos i z finančních transakcí spojených s vyšetřovanými zbrojními zakázkami," uvedl státní úředník, který je o aktivitách amerických úřadů informován.

Zájem Američanů potvrdili deníku Aktuálně.cz i policisté, kteří případ provizí za kontrakt s poštou vyšetřují. "Ale na papíře nám to zatím nepřišlo," uvedl jeden z detektivů.

Oficiálně zatím nebylo informováno ani ministerstvo vnitra. "Nevím o tom," sdělil ministr Ivan Langer.

Známá spojnice? Zatím jen Háva

Američané, kteří prověřování zakázek BAE Systém oficiálně oznámili teprve minulý týden, zatím podle již citovaného úředníka do Prahy ani nesdělili, z čeho pramení jejich zájem o společnost CA IB. Leccos přitom napoví pohled na další aktivity této poradenské firmy. V minulosti mimo jiné úzce spolupracovala s Omnipolem, který ovládá klíčová postava kauzy gripeny, podnikatel Richardem Hávou.

A právě zbrojaře Hávu - jinak též přítele lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska - švédská a britská média označila za jednoho ze tří lobbistů, přes něž měly českým politikům a úředníkům za gripeny putovat částky v celkové výši tří miliard korun.

Háva nikdy nepopíral, že pro BAE System už roky pracuje a dostává za to finanční odměnu, jakoukoli roli v případných úplatcích ale striktně popíral. Co řekl Háva k úplatkům ČTĚTE ZDE

Nyní nebyl k zastižení, po celý včerejší den měl jednání a mobilní telefon měl přesměrovaný na asistentku.

Sama firma CA IB s médii nekomunikuje od té doby, co Aktuálně.cz loni zveřejnil existenci provizí za poštu. A nehodlá na tom nic měnit, i nadále tají, kde peníze skončily.

"V branži investičního bankovnictví je profesním pravidlem, že jsme ve věci transakcí našich klientů vázáni absolutní mlčelivostí. To se týká nejen kontraktu mezi Českou poštou a ČSOB ve věci Poštovní spořitelny. Veškeré vyžádané dokumenty k této zakázce jsme předali státním orgánům již v minulém roce," uvedl za firmu Tomáš Jelínek. 

Volební skandál nevyšel

Příběh provizí za transakci s poštou se měl přitom stát jedním z hlavních skandálů před loňskými volbami.

Právník blízký ČSSD - Miroslav Jansta
Právník blízký ČSSD - Miroslav Jansta | Foto: Aktuálně.cz

Celková výše odměn totiž dosáhla 300 miliónů (plus DPH), druhým příjemcem se vedle CA IB stal Miroslav Jansta, právník s úzkými vazbami na řadu politiků zejména z tehdy vládní sociální demokracie a přítel expremiérů Paroubka a Grosse.

K dokumentům o případu se loni dostali lidé z podnikatelského podsvětí, kteří s ČSSD dlouhodobě válčili a pár týdnů před volbami příběh předestřeli novinářům jednoznačně: smlouvy o poradenství s Janstou byly fiktivní, vytvořily se jen černé peníze, které přes právníka spřáteleného s ČSSD skončily u politiků této strany.

Policie však záhy zjistila, že sto miliónů skutečně inkasovala Janstova právní kancelář a u jejích společníků také peníze skončily. Důkaz, že by část z provize putovala na konta politiků, se dodnes neobjevil.

Společnosti CA IB se však narozdíl od Jansty policie dál věnuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy