Kauza Gripen: Vesecká požádala o pomoc USA

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 8. 2010 11:25
Případ v Česku řeší protikorupční policie
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Česko požádalo ve znovu otevřeném vyšetřování případu možného uplácení při uvažovaném nákupu, respektive leasingu, stíhaček JAS 39 Gripen o pomoc USA.

Informovalo o tom Nejvyšší státní zástupitelství s tím, že americká strana pomoc při vyšetřování sama nabídla.

"Uvedeného nejvyšší státní zástupkyně JUDr. Renata Vesecká využila a obrátila se na státního zástupce US Departement of Justice ve Washingtonu se žádostí o další spolupráci a poskytnutí dalších informací a materiálů," uvedla mluvčí Vesecké Renata Malinová.

Česko v případu spolupracuje i s dalšímy státy, kde se podezření na mezinárodní korupční aféru vyšetřuje - Rakouskem a Švýcarskem.

Česká police už přitom případ loni v listopadu odložila.

Záhy poté Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká oznámila, že její lidé kauzu znovu prověří. A při kontrole pak zastupitelství zjistilo, že odložení vyšetřování bylo nezákonné.

"Šetřením provedeným doposud nebylo vyvráceno, že k trestnému jednání mohlo dojít. Dosavadní prověřování bylo zaměřeno pouze na dílčí část jednání zakládajícího podezření z trestného činu a nebyly ani dostatečně využity možnosti vyplývající z mezinárodní justiční spolupráce," vysvětlila tehdy mluvčí zastupitelství Renata Malinová.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká proto nařídila, aby policie vyšetřování doplnila.

Uplácelo se. Ale neví se kdo a koho

Zatímco lidé z Nejvyššího státního zastupitelství kauzu prověřovali, byl počátkem tohoto roku v Británii zatčen rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, jeden z hlavních lobbyistů, kteří v nákupu stíhaček Gripen figurují.

Britský protikorupční úřad SFO oznámil, že Mensdorff-Pouilly je obžalován ze spiknutí za účelem korupce. Soud však umožnil jeho propuštění na kauci a posléze bylo obvinění proti němu staženo. Zbrojovka BAE, která měla úplatky politikům posílat se totiž s vyšetřovateli dohodla na finančním mimosoudním vyrovnání a kauza tak byla zastavena.

Britové nespolupracují ani s českou stranou. "Přestože v měsíci únoru 2010 nejvyšší státní zástupkyně JUDr. Renata Vesecká požádala o obdobnou součinnost generální prokurátorku Anglie, Walesu a Severního Irska, žádné materiály či informace, vyjma obecně dostupných, česká strana neobdržela. Ve Velké Británii bylo trestní řízení ukončeno bez vyvození konkrétní trestní odpovědnosti," informovala mluvčí Malinová.

V České republice se o nákupu 24 stíhaček jednalo v roce 2002. Nakonec si armáda čtrnáct letounů pronajala. Podezření z korupce však zůstalo. Česká policie své vlastní vyšetřování ukončila s tím, že se uplácelo, ale neví se kdo a koho, a tudíž se kauza zametla pod koberec.

Podobně beznadějně skončilo také vyšetřování ve Švédsku. Světlým okamžikem v celém případu bylo loňské zatčení obchodníka Mensdorffa-Pouillyho v Rakousku. Po několika týdnech byl však propuštěn. Jeho obhájce jakékoli podezření z korupce odmítl.

 

Právě se děje

Další zprávy