Kauza Gott: StB se neštítila ani intimního života

Eliška Bártová Eliška Bártová
29. 7. 2009 14:45
Exkluzivně na Aktuálně.cz : Známý zpěvák mohl být snadno vydíratelný, psychiatr vypověděl o jeho údajné sexuální úchylce
Dokument z výpovědi psychiatra Zdeňka Dytrycha
Dokument z výpovědi psychiatra Zdeňka Dytrycha | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Praha - Komunistická státní tajná policie zanesla v roce 1971, kdy zpěvák Karel Gott "bez povolení pobýval v zahraničí", velmi diskrétní informaci, kterou mohla později proti zpěvákovi použít.

Jak zjistil online deník Aktuálně.cz, ve spise StB založeném na Gotta se dochovala výpověď psychiatra Zdeňka Dytrycha, který tajné policii sdělil, že národní idol trpí sexuální úchylkou.

"Jednalo se a snad i jedná do poslední doby o sexuální úchylku u Karla Gotta," uvádí se v psychiatrem podepsané výpovědi ze dne 11.srpna 1971. "V některých případech i z hlediska trestného."

Tyto informace mohly v době, kdy byl Karel Gott už národní ikonou, sloužit jako snadný nástroj k jeho vydírání.

Zpěvák se nakonec - poté, co napsal žádost o shovívavost komunistickému generálnímu tajemníkovi Gustávu Husákovi, z Německa na podzim roku 1971 vrátil zpět do Československa.

Foto: Archiv bezpečnostních složek
Nepřehlédněte:
 Gott psal Husákovi: Upřímně jsem si přál normalizaci
Podívejte se: To je dopis od Gotta Gustávu Husákovi

Karel Gott potvrdil Aktuálně.cz, že se s doktorem Dytrychem znal i jako jeho pacient, když pracoval v ČKD. "Radil jsem se s ním o některých věcech, spíš osobních," řekl zpěvák Aktuálně.cz. "Pomohl mi diagnózou dostat se z fabriky, což v té době nebylo jednoduché."

S nimi jsem netančil

Podle Gotta to byla jediná cesta, jak se dostat od práce v továrně na uměleckou dráhu. "Když stát financuje výuku k řemeslu, tak nebylo možné hned poté opustit fabriku," vysvětluje zpěvák. "Šlo to udělat jedině takto."

Zpěvákovi proto nevadí, že Dytrych o této záležitosti před tajnou policií mluvil. "Nevadí mi, že to uvedl (Dytrych, pozn. red.)," říká Gott dnes. "Mně vadí věci, které nám hrozí do budoucnosti."

Karel Gott jak jej známe: Při přebírání Zlatého slavíka za rok 2008.
Karel Gott jak jej známe: Při přebírání Zlatého slavíka za rok 2008. | Foto: Bleskově, Roman Souček

V minulosti už se objevily zprávy, podle kterých StB choulostivé informace proti Gottovi využívala.

Vyplývá to například z projevu, který měl před americkým senátem bývalý agent československé rozvědky Josef Frolík. V knize "Špión vypovídá II" se píše o tom, co Frolík pronesl v roce 1975. Uvedl, že: "Populární československý zpěvák Karel Gott je agentem StB, kterého se podařilo naverbovat roku 1960 na základě kompromitujících skutečností (usvědčen z exhibicionismu)."

Gott oproti tomu tvrdí, že informace o úchylce, kterou označuje za fiktivní, nikdy nemohla sloužit k jeho vydírání. "Nevydírali mě (StB, pozn. red.), nikdy nic nechtěli," uvedl Gott v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Neprojevovali zájem, že bych já jim mohl pomoci. S nimi jsem netančil."

20 vyslechnutých

Psychiatra Dytrycha vyslechla StB v době, kdy byl Karel Gott společně s bratry Štaidlovými bez povolení v zahraničí.

Spolu s ním tajné policii poskytlo svědectví ještě dvacet známých a kamarádů Karla Gotta. Včetně rodičů.

Ze spisu vyplývá, že na přátelství Gotta s Dytrychem upozornili při výslechu právě zpěvákovi rodiče.

Ztracené iluze

Výpověď psychiatra Dytrycha s inkriminovanou pasáží
Výpověď psychiatra Dytrycha s inkriminovanou pasáží | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Kromě informace o údajné Gottově diagnóze doktor Dytrych také vypověděl, že zpěvákova nemoc "má rozhodující vliv na jeho jednání, zejména v soukromém životě."

Poznamenal také, že to byl právě on, kdo "po diskusi s rodiči Gotta docílil toho, že jsem uvedl Gotta na uměleckou dráhu," píše se v doktorově výpovědi. "Neboť o tyto otázky a uměleckou činnost se zajímal již v době, kdy pracoval v ČKD a viděl jsem tehdy jediné východisko z hlediska zdravotního stavu Gotta v této činnosti."

Karel Gott spis vedený na jeho osobu ani výpověď psychiatra Dytrycha nikdy neviděl. "Nedíval jsem se do spisu," řekl Aktuálně.cz. "Bojím se, že nahlédnu a ztratím úplně iluze."

Kdo byl psychiatr Dytrych?

Psychiatr Zdeněk Dytrych je již po smrti, nelze tedy zjistit, proč takto vypovídal a zda si uvědomoval, že tím může Gotta poškodit.

Začátek svědectví psychiatra Dytrycha, jak jej zachytila StB
Začátek svědectví psychiatra Dytrycha, jak jej zachytila StB | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Z archivních dokumentů lze však vyčíst, že Dytrych byl veden jako agent StB s krycími jmény Petr a Tantal-1.

Na jeho minulost naráží na stránkách Psychiatrického centra, kde Dytrych v posledních letech života působil, i ředitel zařízení  Cyril Höschl.

"Měl rád krásná a velká auta, obdivoval Ameriku ve všech jejích aspektech a pokoušel se tyto své lásky spojit s realitou života v normalizačním Československu, což nebylo vždy dost dobře možné skloubit," píše Höschl. "Na to také Zdeněk do značné míry doplatil - i přes to, že byl svým přítelem a učitelem Lubomírem Hanzlíčkem veden k tomu, že ten, kdo se nechá režimem zdeptat, není dobrým psychiatrem, neboť psychiatr ví, jak by s psychosociálními tlaky měl nakládat."

Z emigrace zasloužilým umělcem

Z Gottovy minulosti nelze vyvodit, zda pro tehdejší režim jakkoli pracoval. Z "emigrace" se zpěvák vrátil s Husákovým příslibem, že nebude trestán a bude moci v klidu dál jezdit na zahraniční turné. Neexistuje svědectví o tom, že by na oplátku něco musel slíbit sám.

Zpěvák později podepsal Antichartu, naopak nepřipojil svůj podpis pod Několik vět. V roce 1977 získal z rukou Husáka titul zasloužilý umělec. A v roce 1985 pak obdržel jako první zástupce nevážných oborů také titul národní umělec.

Navzdory tomu se Gott občas režimu postavil. Například v době, kdy bylo zakázáno zpívat některé písně Jiřího Suchého, je Gott prosadil na své album. Od Suchého si také nechal desku pokřtít, ačkoliv televize kvůli tomu křest odmítla vysílat.

V archivech se také dochoval zápis o incidentu Karla Gotta na letišti, kdy se obořil na muže s odznakem Lenina na klopě. Gott mu údajně spílal, jak se může hlásit ke státu, který poslal do Československa tanky.

V lednu 1989 pak Gott odmítl v televizi odsoudit demonstrace k výročí Palachovy oběti. Poté v listopadu, kdy ještě nebylo zřejmé, jak se situace vyvine, zazpíval na Václavském náměstí na žádost Občanského fóra hymnu, ačkoli se toho jiní pěvci zalekli.

Foto: Archiv bezpečnostních složek
Nepřehlédněte:
 Gott psal Husákovi: Upřímně jsem si přál normalizaci
Podívejte se: To je dopis od Gotta Gustávu Husákovi
 

Právě se děje

Další zprávy