Kauza eurodotací: Exnáměstek je nevinný, odsouzeno šest lidí

ČTK ČTK
25. 3. 2014 15:18
Deset obžalovaných se prý snažilo v letech 2004 a 2005 z Nadace pro rozvoj regionů vyvést přes různé firmy 144 a 85 milionů korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Městský soud v Praze zprostil bývalého náměstka ministra pro místní rozvoj Petra Formana a další dva lidi obžaloby, podle níž se podíleli na vyvedení více než dvou stovek milionů korun z dotací Evropské unie.

Odsuzující verdikt naopak vynesl nad dalšími šesti lidmi, kterým soud vyměřil podmíněné tresty. Skupina se podle žalobce snažila obohatit o 229 milionů korun, drtivá většina peněz byla zajištěna. Rozhodnutí je nepravomocné, lze se proti němu odvolat.

Deset obžalovaných se podle spisu snažilo v letech 2004 a 2005 z likvidačního zůstatku Nadace pro rozvoj regionů (NRR) vyvést složitým způsobem přes různé firmy 144 a 85 milionů korun.

Šlo o nevyčerpaný zůstatek z peněz, které EU od roku 1994 poskytla na podporu malého a středního podnikání v Česku.

Strůjcem údajného zločinného plánu byl podle obžaloby Ondřej Dvořák, likvidátor jedné ze dvou společností přímo navázaných na NRR. Jeho případ však byl kvůli údajnému špatnému zdravotnímu stavu Dvořáka vyloučen k samostatnému projednání. Před soudem proto stanulo devět lidí.

Soudy se kauzou zabývají již osm let. Městský soud uznal v roce 2011 vinnými pouze dva lidi, ostatní obžalovaní byli osvobozeni. Odvolací pražský vrchní soud ale loni v lednu verdikt v celém rozsahu zrušil.

 

Právě se děje

Další zprávy