Kauza Doležel: Starosta Péťa propuštěn

Sabina Slonková
4. 12. 2006 12:45
Praha - Soudy začaly propouštět obviněné z kauzy Doležel. Po bývalé Paroubkově náměstkyni Jourové je na svobodě i starosta Péťa.

O propuštění starosty Budišova Ladislava Péti rozhodly úřady na základě žádosti jeho advokáta.

"Důvody vazby podle našeho názoru, s kterým se ztotožnilo i státní zastupitelství, pominuly. Stíhání nadále trvá, ale klient věří, že se mu podaří prokázat nevinu," sdělil Aktuálně.cz advokát Péti Oldřich Chudoba.

Doležel ve vazbě zůstává

Klíčové postavy případu ve vazbě narozdíl od Péti a ministerské exnáměstkyně Věry Jourové zůstávají: jak bývalý šéf kabinetu dvou sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel, tak úředník z ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka.

Čelí podezření z vydírání a z chystaného podvodu s dotacemi na opravu památek. Zatímco z násilného deliktu již byli obviněni, pro finanční machinace zatím kriminalisté nenasbírali dostatek důkazů.

Svědek v ohrožení

Propuštění Péti, který je vážně nemocný, přichází několik dní poté, co se terčem dalších výhrůžek stal hlavní svědek případu, architekt Marek Řičář.

"Zemřel mlád, dřív než stih svou práci dodělat, zemřel zbytečně, a přece tak rád, příliš mluvil, příliš věděl, konec svůj tak předpověděl," citovaly Lidové noviny z úmrtního oznámení, které Marek Řičář dostal minulý týden do schránky

Řičáře už několik týdnů chrání policie, v minulosti jej podle kriminalistů vydírala právě skupina Zdeňka Doležela. Architekt nyní zvažuje, že požádá policii o zařazení do programu ochrany svědků. Program počítá mimo jiné i se změnou identity, přetrháním dosavadních vazeb s přáteli, často i s příbuznými a podobně.

Policie: Chtěli miliony

Zde jsou základní kontury příběhu: podle policejní verze se Doležel spolu s komunálními politiky rozhodli neoprávněně získat část z desítek miliónů, které na obnovu památek poskytly Evropská unie a ministerstvo pro místní rozvoj. A to prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Bono Publico.

Téměř sedmdesát milionů korun mělo být podle projektu, který vybralo ministerstvo pro místní rozvoj, použito na obnovu zámku v Budišově na Třebíčsku.

O tento zámek v Budišově v případu jde.
O tento zámek v Budišově v případu jde. | Foto: www.zamky-hrady.cz

Kriminalisté ale nyní podle zjištění Aktuálně.cz tvrdí, že mají důkazy o tom, že cena rekonstrukce byla nadsazená tak, aby si všichni aktéři případu mohli mezi sebou rozdělit zhruba 30 miliónů korun. 

V příběhu byla obviněna i bývalá náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Věra Jourová, která podle policie šla Doleželově skupině na ruku a měla za to dostat dva miliony. Důkazů, že Jourová je skutečně zkorumpovaná, má ale policie podle zjištění Aktuálně.cz málo.

 

Právě se děje

Další zprávy