Kauza České pošty a úplatků: Chovanec se ptá, Čadek odpovídá

Petr Koděra Petr Koděra, Vojtěch Blažek
17. 8. 2015 15:12
Podnikatel Lukáš Čadek, který se s poštou soudí o miliony, odpověděl na 15 otázek, které v neděli položilo do éteru ministerstvo vnitra.
Podnikatel Lukáš Čadek
Podnikatel Lukáš Čadek | Foto: HN - Libor Fojtík

Praha - Žádné e-maily jsem neupravoval, nahrávku jsem nijak neměnil. Podnikatel Lukáš Čadek se v odpovědích na patnáct otázek, které v neděli do éteru položilo ministerstvo vnitra, brání, že by manipuloval s materiály, které podle něj dokazují údajnou korupci na České poště.

A tvrdí, že se s poštou nezačal soudit účelově.

Čadek odpověděl na veřejně položené dotazy během pondělního dopoledne a své reakce poskytl i Aktuálně.cz.

Proč jste váhal s žalobou?

Vnitro se hned v první otázce zajímá o to, proč Lukáš Čadek čekal téměř dva roky s podáním žaloby na Českou poštu, která ho podle jeho názoru připravila o 27 milionů za zmařený obchod. A proč k tomuto kroku přistoupil koncem dubna 2015.

"Není pravdou, že jsem čekal. Poštu jsem oslovoval již v lednu 2015. Po sériích neúspěšných pokusů jsem se rozhodl podat žalobu," reaguje Čadek.

Vnitro se na to ptalo kvůli podezření, že podnikatel Čadek záměrně vše načasoval na dobu, kdy pošta řízená ministerstvem vnitra vyhlásila zakázku na střežení svých poboček po celé zemi. Jde o citlivou zakázku, kterou dosud vnitro opakovaně dávalo firmě Alkom, a teď po mnoha letech vyhlásil ministr otevřenou soutěž. Vnitro už naznačilo, že se ministr vnitra Milan Chovanec a pošta, která pod vnitro spadá, mohl ocitnout v kauze právě proto, aby se aktuální tendr zkomplikoval.

Manipulace e-mailů a nahrávky

Podnikatel Čadek rovněž ve svých odpovědích vnitru popírá, že by měnil nebo jakkoliv zasahoval do e-mailů nebo nahrávek, z nichž má být patrná korupce.

Třeba když prostředník - středočeský sociální demokrat z Řevnic Kamil Choc - píše manažerce pošty Barboře Snopkové Haberové a žádá ji o pomoc při řešení Čadkových problémů s poštou. Choc totiž Čadkovi slíbil následující řešení: Čadek dostane zpět 24 milionů korun, ale tři miliony odevzdá bokem - dva miliony pro ČSSD a jeden milion nasměruje přes Haberovou až k ministru Chovancovi.

"Nikdy jsem žádný e-mail nefalzifikoval ani jsem s ním jakkoliv nemanipuloval. Navíc se nejedná o mou komunikaci, pokud se Váš dotaz týká slečny Haberové, tak ji osobně neznám a nikdy jsem s ní nekomunikoval, ani ji osobně neznám. Váš dotaz by měl být vznesen na účastníky komunikace," píše Čadek v odpovědi ministerstvu vnitra.

Čadek rovněž odmítl, že by upravené, a tedy falzifikované e-maily roznášel do médií. "Materiály, které jsem měl k dispozici, jsem předal pouze Nadaci, která mi pomáhá v celé záležitosti," napsal Čadek.

Hlavní postavy příběhu

Lukáš Čadek

Podnikatel, jehož firma K+R Mont prodávala na přepážkách České pošty různé zboží, například kdysi populární céčka. Později chtěl Čadek s poštou podnikání rozjet ve velkém. Tvrdí, že měl příslib pošty i papírové objednávky. Takže nakoupil další zboží za více než 20 milionů. Jenže pošta od spolupráce odstoupila a Čadek zkrachoval.

Kamil Choc

Bývalý dopravní policista, člen sociální demokracie v okrese Praha-západ, kontaktoval podnikatele Čadka s údajnou nabídkou: Za tři miliony zařídím, že peníze od České pošty dostanete. Popírá, že šlo o úplatek, prý jen plnil roli mediátora sporu.

Barbora Haberová Snopková

Bývalá šéfka kabinetu Davida Ratha v době, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Doktorka práv a finalistka krajské Miss patřila k prvním lidem, kteří museli po Rathově zatčení v roce 2012 kraj opustit. Dnes působí v České poště jako ředitelka korporátní správy. Před časem například jednala se zástupci německé pošty o spolupráci.

Na mysli má Nadační fond proti korupci, kam se chodí radit. Předchozí Čadkova odpověď však není úplně pravdivá. Materiály o kauze (e-maily a nahrávky) předal Čadek před časem i redakci Aktuálně.cz.

Čadek také v odpovědích říká, kdy přesně se seznámil s Kamilem Chocem, který mu nabídl urovnání sporu s poštou za tři miliony. "S panem Chocem jsem se seznámil přesně 12. 6. 2015, na což je asi dvacet svědků," tvrdí Čadek.

Přestože si Čadek vše jako korupci vykládá, nepodal dosud trestní oznámení. Sice 23. června přišel na úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jenže podnět vyšetřovatelům nakonec nedal.

"Neměním své vyjádření ke klíčovým momentům. Na VSZ jsem byl 23. 6. 2015 z důvodu strachu z materiálů, které jsem měl. Netušil jsem, co mám dělat v takových situacích, a měl jsem strach i o svůj život. Již v té době jsem měl v první řadě informace a v druhé řadě obavy z toho, co by se stalo, kdybych své zjištění zveřejnil. Ihned tentýž den se tato informace dostala ven. Nikoho tím nenapadám, jen konstatuji, že byla vynesena tato informace ven," odpovídá Čadek na otázku vnitra, proč v jednotlivých vyjádřeních pro média mění svoje stanovisko ke klíčovým momentům celého případu.

"Jde zejména o důvody a průběh jeho návštěvy na VSZ a o začátek a povahu jeho vztahu s panem Chocem," píše vnitro ve svém veřejně položeném dotazu.

Hlavní aktéři kauzy včetně Kamila Choce nebo ministra Milana Chovance popírají, že by chtěli úplatky. Choc tvrdí, že šlo o hospodské tlachání, Chovanec odmítá jakoukoliv spojitost s kauzou a tvrdí, že jde o provokaci a cílený útok na člena vlády.

Požádal proto premiéra a stranického šéfa Bohuslava Sobotku u svolání bezpečnostní rady státu, která se sejde ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Další zprávy