Kauza Čepro: Policie zatkla Kadlece

Sabina Slonková
3. 7. 2006 16:20
Praha - Jeden z nejvlivnějších lidí, bývalý šéf NBÚ a Čepra Tomáš Kadlec je podezřelý z účasti na plánovaném podvodu ve státní firmě.

Kadlece dnes zadržela policie na dovolené a odpoledne jej převezla do Prahy, kde jej čeká výslech. Spolu s bývalým šéfem Čepra byli zadrženi i čtyři další lidé, včetně bývalého obchodního náměstka Čepra Alexandra Houšky.

"Můžu potvrdit, že pan Kadlec byl zadržen na rodinné chatě. Dozvěděl jsem se to od jeho příbuzných, s klientem jsem dosud nemluvil. Policie mu zatím vůbec nedovolila spojit se s advokátem," potvrdil odpoledne Kadlecův obhájce Karel Brückler.

Infobox

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

  • VŠE O KAUZE KADLEC
    Bývalý šéf strategické firmy Čepro se zapletl s uprchlým miliardářem Radovanem Krejčířem. A to v době, kdy chtěla skupina překupníků připravit stát o miliardy za benzín. Projděte si exkluzivní zjištění v článcích, které pro deník Aktuálně.cz připravila Sabina Slonková.

O vazbě se rozhodne během hodin

Kadlece, Houšku a dva zástupce soukromé firmy Loricus čeká obvinění z pokusu o podvod. Spolu s nimi je stíhán i uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, ten je ale obviněn v nepřítomnosti - pobývá na Seychelských ostrovech.

O tom, zda státní zástupce požádá soud, aby byli zatčení muži vyšetřováni ve vazbě, zatím není rozhodnuto.

"Máme na to osmačtyřicet hodin," sdělila Aktuálně.cz mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Jde o další atak na Čepro

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že policejní zásah souvisí s nedávno odhaleným pokusem o podvod na strategickou firmu Čepro, který ji podle žalobce ve svém důsledku mohl připravit o miliardy na smluvních pokutách.

Příběh začal v roce 2004, kdy Tomáš Kadlec v pozici šéfa Čepra uzavřel smlouvu s veřejnosti neznámou společností Loricus. Firma se zavázala, že dodá do roku 2007 do zásobníků podniku neuvěřitelných milion tun pohonných látek.

Ze znění smluv vyplývá, že Čepro bude muset vyplatit smluvní pokutu, pokud by z jakéhokoli důvodu benzín a naftu neodebralo.  Sankce je přitom stanovena na rekordních pět milionů dolarů (v přepočtu 110 milionů korun) za každý měsíc, kdy mělo Čepro benzín a naftu odebírat.

Úřady tvrdí, že obchodní transakce byla od počátku naplánovaná tak, že Čepro pohonné hmoty neodebere a bude muset platit. 

"Kromě operativních informací nás k tomu vede zejména objem benzinu a nafty, který by se ani nevešel do systémů Čepra. Společnost, která látky měla Čepru dodat, nadto není nijak zavedená na trhu a už v minulosti měli její zástupci potíže se zákony, když obchodovali s lehkými topnými oleji," uvedl státní úředník, detailně obeznámený s vyšetřováním.

Advokát: Je to nesmyslné

Právní zástupce Kadlece tvrdí, že výklad úřadů je mylný. Podle Kadlecovy verze žádný podvod nebyl, ani se o něj nikdo nepokoušel. 

"Smlouva nebyla nikdy realizovaná, nikdo pokutu neuplatnil. Takže nemohlo jít ani o pokus. Smluvní pokuty navíc byly oboustranné, takže nelze tvrdit, že smlouva byla nevýhodná," uvedl Kadlecův advokát Brückler.

Obhájce odmítá i verzi, že šlo od počátku o podvod. "Ten objem dodávek byl rozložen do tří let a tudíž jej šlo uskutečnit," dodal Brückler.

Kdo stál v pozadí? Není jasné

Státní zastupitelství je přitom přesvědčeno, že jednatelé společnosti Loricus byli v celé operaci jen nastrčení bílí koně. Kdo jim vedl ruku, to zatím úřady nezveřejnily.

Podezření ovšem padá na uprchlého Radovana Krejčíře, který je sám mezi obviněnými. Státní zastupitelství to ale zatím nechce komentovat.

Firma Loricus donedávna sídlila ve stejné vile, v níž fungují společnosti zastupované Tomášem Pitrem a zavražděným Františkem Mrázkem. Jednatelé společnosti se nadto s podnikateli dobře znali.

Pitr nicméně kategoricky popřel, že by měl se smlouvou cokoli společného. "Ty kluky znám deset let, měli tu sídlo. Ale to je vše, co nás spojuje. S touhle akcí jsem neměl nic společného," řekl Aktuálně.cz Pitr.

Úřady: První útok plánoval Krejčíř

Nejde přitom o první pokus, v němž měla být státní firma Čepro - podle názoru úřadů podvodně - připravena o miliardy.  Policie už dva roky vyšetřuje roli někdejších manažerů Čepra - mezi nimi i Kadlece - v pokusu o vyvedení tří miliard z Čepra, jehož autorství úřady připsaly právě uprchlému Radovanu Krejčířovi.

Princip prvního ataku spočíval ve "ztracených soudních obsílkách". Čepro zažalovaly o astronomické částky dvě společnosti napojené na Krejčíře. Zástupci Čepra se ale k soudu nedostavili a firmy tak spory vyhrály. Tehdejší šéf Čepra Kadlec se hájil tím, že firma o soudních sporech vůbec nevěděla, protože se kdesi v podniku ztratily soudní obsílky.

Hrozbu, že bude muset Čepro vyplatit miliardy, zatím stát definitivně neodvrátil. Lidem spojeným s Krejčířem se podařilo z firmy vyvést "jen" dvě stě miliónů.

Právě v době prvního ataku se na Kadlecově účtu objevily dva milióny korun, které patřily Krejčířovi. Sám Kadlec tvrdil, že šlo o půjčku od jeho známého a o tom, že jde o peníze Krejčíře podle svých slov neměl tušení. Sám Krejčíř okolnosti platby nikdy nevysvětlil.

 

Právě se děje

Další zprávy