V žádosti o dotaci na Čapí hnízdo byly nepravdivé údaje. Měla být zamítnuta hned na začátku

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 3. 2017 14:50
Žádost o dotaci na luxusní sídlo Čapí hnízdo vicepremiéra Andreje Babiše obsahovala podle zjištění magazínu Neovlivní.cz nepravdivé údaje. Zejména jde o dobu splácení bankovního úvěru na pokrytí financování. Bez jejího zkreslení by bylo zřejmé, že projekt není ekonomicky rentabilní. Přestože je uvedení nepravdivých údajů i ekonomická životaschopnost důvodem k zamítnutí žádosti, projekt padesátimilionovou dotaci dostal.
Čapí hnízdo.
Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Žádost o dotaci na luxusní sídlo Čapí hnízdo vicepremiéra Andreje Babiše byla podle zjištění magazínu Neovlivní.cz podložena nepravdivými údaji. Vyplývá to z kompletní dokumentace k případu, kterou má policie k dispozici.

V žádosti byla nepravdivě uvedena především doba splácení bankovního úvěru na pokrytí financování. Bez zkreslení tohoto údaje by bylo zřejmé, že záměr není ekonomicky rentabilní, což projekty požadující evropskou dotaci být musí.

To potvrdili i dva experti, které si najal středočeský dotační úřad kvůli vyhodnocení žádosti o padesátimilionovou dotaci na sídlo v Olbramovicích.

"Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala," řekl magazínu jeden z nich, Karel Mojžišík.

Server Neovlivní.cz upozorňuje, že jen kvůli chybně uvedené době splácení měla být podle regulí žádost o dotaci okamžitě zamítnuta. I tak ale Čapí hnízdo dotaci dostalo.

Babiš řekl, že se jedná o lži šířené bývalými novináři jeho novin. "Většina novinářů, kteří o mě lžou, jsou bývalí zaměstnanci Mafry," řekl. Na dotaz, zdali byla dotace pro Čapí hnízdo získaná podvodem, dodal, že rozhodně ne. 

Kauzou Čapího hnízda se zabývá policie už od předloňského prosince. To, jestli bude případ odložen, nebo bude sděleno obvinění, mělo být rozhodnuto do konce roku 2016. Státní zastupitelství však policii lhůtu prodloužilo až do konce března.

Čerpáním padesátimilionové dotace se zabývá i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Čapí hnízdo patřilo na přelomu let 2007 a 2008 Agrofertu. Poté však změnilo vlastníky a jeho majitelé nešli dohledat. Farma pak dostala evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky, kterou by Agrofert dostat nemohl. Po uplynutí pětileté lhůty, kterou dotační podmínky vyžadují, se Čapí hnízdo vrátilo zpátky do vlastnictví Agrofertu. Babiš minulý rok v březnu prohlásil, že farmu v době získání dotace vlastnili jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. On i Agrofert jakákoliv obvinění odmítají.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy