V žádosti o dotaci na Čapí hnízdo byly nepravdivé údaje. Měla být zamítnuta hned na začátku

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 3. 2017 14:50
Žádost o dotaci na luxusní sídlo Čapí hnízdo vicepremiéra Andreje Babiše obsahovala podle zjištění magazínu Neovlivní.cz nepravdivé údaje. Zejména jde o dobu splácení bankovního úvěru na pokrytí financování. Bez jejího zkreslení by bylo zřejmé, že projekt není ekonomicky rentabilní. Přestože je uvedení nepravdivých údajů i ekonomická životaschopnost důvodem k zamítnutí žádosti, projekt padesátimilionovou dotaci dostal.
Čapí hnízdo.
Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Žádost o dotaci na luxusní sídlo Čapí hnízdo vicepremiéra Andreje Babiše byla podle zjištění magazínu Neovlivní.cz podložena nepravdivými údaji. Vyplývá to z kompletní dokumentace k případu, kterou má policie k dispozici.

V žádosti byla nepravdivě uvedena především doba splácení bankovního úvěru na pokrytí financování. Bez zkreslení tohoto údaje by bylo zřejmé, že záměr není ekonomicky rentabilní, což projekty požadující evropskou dotaci být musí.

To potvrdili i dva experti, které si najal středočeský dotační úřad kvůli vyhodnocení žádosti o padesátimilionovou dotaci na sídlo v Olbramovicích.

"Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala," řekl magazínu jeden z nich, Karel Mojžišík.

Server Neovlivní.cz upozorňuje, že jen kvůli chybně uvedené době splácení měla být podle regulí žádost o dotaci okamžitě zamítnuta. I tak ale Čapí hnízdo dotaci dostalo.

Babiš řekl, že se jedná o lži šířené bývalými novináři jeho novin. "Většina novinářů, kteří o mě lžou, jsou bývalí zaměstnanci Mafry," řekl. Na dotaz, zdali byla dotace pro Čapí hnízdo získaná podvodem, dodal, že rozhodně ne. 

Kauzou Čapího hnízda se zabývá policie už od předloňského prosince. To, jestli bude případ odložen, nebo bude sděleno obvinění, mělo být rozhodnuto do konce roku 2016. Státní zastupitelství však policii lhůtu prodloužilo až do konce března.

Čerpáním padesátimilionové dotace se zabývá i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Čapí hnízdo patřilo na přelomu let 2007 a 2008 Agrofertu. Poté však změnilo vlastníky a jeho majitelé nešli dohledat. Farma pak dostala evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky, kterou by Agrofert dostat nemohl. Po uplynutí pětileté lhůty, kterou dotační podmínky vyžadují, se Čapí hnízdo vrátilo zpátky do vlastnictví Agrofertu. Babiš minulý rok v březnu prohlásil, že farmu v době získání dotace vlastnili jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. On i Agrofert jakákoliv obvinění odmítají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy