reklama
 
 

Kauza Biolíh: Chtěli vrátit úplatky

11. 8. 2006 22:30
Praha - Korupční kauza biolíh, která před volbami odstartovala jeden z největších polistopadových skandálů, míří do finále. Policie chce po prázdninách případ uzavřít a dostat před soud osm obviněných.

Deník Aktuálně.cz navíc zjistil, že během vyšetřování se jeden z klíčových obviněných - lobbista František Vybíral - pokusil dostat zpátky pět set tisíc korun, které podle policie původně předal jako úplatek bývalé člence ČSSD a pracovnici ministerstva dopravy Ludmile Schwarzové.

Úplatky pro policisty a kvůli biolihu

Skupinu osmi lidí, mezi nimiž byli podnikatelé, státní úředníci a sociální demokraté (včetně bývalého poradce místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha), policie pozatýkala přesně před pěti měsíci.

A to kvůli podezření, že ovlivňovali rozhodování státu úplatky.

Za prokázané mají kriminalisté pokus o korupci policistů a úplatky kvůli pravidlům pro lukrativní výrobu bioetanolu, která chystá stát.

"Jestli bude podána obžaloba, vám v tuto chvíli neřeknu, ale je předpoklad, že policie případ na podzim uzavře," potvrdil informace Aktuálně.cz státní zástupce Jiří Kára.

Kriminalisté už mají hotovy všechny výslechy, které mimo jiné absolvovali i ministr Libor Ambrozek a exministr Miroslav Grégr. Přepsali desítky hodin odposlechů, prozkoumali dokumenty z domovních prohlídek a chystají pro obviněné spisy, aby se s nimi mohli seznámit. Pak může být vyšetřování formálně uzavřeno.

Kvůli vyšetřování této kauzy obvinil šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice těsně před volbami politiky, že se snaží práci jeho lidí manipulovat a spolu s případem vraždy Františka Mrázka jej chtějí zamést pod koberec.

Vrať mi ten úplatek!

Všichni obvinění jakoukoli vinu popírají. "Na tom se nic nezměnilo," uvedl například advokát Schwarzové Tomáš Sokol.

Infobox

Infobox

V SOUVISLOSTECH:

Speciál - zákulisí korupční kauzy BIOLÍH
 
 • Elitní policejní důstojník Jan Kubice obvinil politiky, že zasahují do vyšetřování kauzy biolíh a vraždy podnikatele Františka Mrázka.
 • Týden před volbami se tak postaral o skandál, kvůli němuž vládní ČSSD obvinila Kubiceho, že se proti ní spolčil s opoziční ODS.
 • V korupčním případu biolíh jsou obvinění mimo jiné bývalí členové sociální demokracie. Mrázkova smrt zase podle jedné z hlavních vyšetřovacích verzí souvisela s politikou.

Sám Vybíral, jehož kriminalisté označují za prostředníka pro úplatky mezi podnikateli a úředníky, ale poskytl úřadům sám proti sobě důkaz. V minulých týdnech totiž navštívil právě Ludmilu Schwarzovou a chtěl po ní, aby mu vrátila 500 tisíc korun, které jí předal a kvůli nimž byl zatčen.

"Je to pravda, taková návštěva se odehrála. Klientka ale zavolala policii. Trváme na tom, že od pana Vybírala nic nepřevzala, takže mu nemůže nic vracet," dodal advokát Sokol.

Jak moc Vybíralovi jeho mise u Schwarzové ublížila, nechtěl státní zástupce Kára komentovat: "To by bylo předčasné."

František Vybíral okolnosti návštěvy u Schwarzové nevysvětlil, od svého propuštění na svobodu z vazby s médii nekomunikuje.

Miliony poplatil dluhy

Vybíral a spol. byli zatčeni kvůli úplatku, který celkem dosáhl patnácti milionů korun. Poskytla je podle úřadů společnost Bioferm - lihovar Kolín, která je poslala na účet Vybíralovy dcery.

Schwarzová a tajemník státního fondu infrastruktury Jan Láznička si podle obvinění rozdělili milion. A kde je zbytek? Policie zmapovala cestu pouze části peněz: Vybíral z nich poplatil dluhy.

Úřady proto nyní zvažují, zda by měli Vybíralovi věřitelé peníze odevzdat státu, protože šlo o prostředky z trestné činnosti. "Je to součást vyšetřování," dodal státní zástupce Kára.

Několik zbývajících milionů se policii nepodařilo dohledat. Pátrali po nich u lidí spojených se Správou státních hmotných rezerv, s Čeprem a petrochemickým podnikem Unipetrol, ale bez výsledku.

autor: Sabina Slonková | 11. 8. 2006 22:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama