Kauza Bárta: Benešová zbavila mlčenlivosti šéfa žalobců

Radek Nohl Radek Nohl
1. 11. 2013 19:00
Kvůli zatčení bývalého ministra dopravy bude vypovídat na policii i Pavel Zeman.
Šéf žalobců Pavel Zeman.
Šéf žalobců Pavel Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V kauze, v níž zatkla policie bývalého ministra a šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a hlavního analytika protikorupční policie, bude vypovídat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, ministryně spravedlnosti Marie Benešová právě šéfa žalobců zbavila tento týden, několik hodin předtím, než byla dvojice zatčena, v této kauze mlčenlivosti.

Redakci to potvrdily zdroje, které jsou obeznámeny s průběhem vyšetřování. Sám Zeman to ale nechce komentovat, protože šetření kauzy probíhá v utajeném režimu.

"Nezlobte se, nemohu se k tomu vyjadřovat," řekl Aktuálně.cz Zeman.

Bártu zatkli u luxusního hotelu

Byla to přitom právě ministryně Benešová, která před rozpuštěním Sněmovny informovala členy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) o tom, jak probíhá šetření v případě odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Prahy Pavla Béma.

Vít Bárta před rozpuštěním Sněmovny.
Vít Bárta před rozpuštěním Sněmovny. | Foto: Vojtěch Marek

Poslední zprávu přitom dostali 15. srpna. "Bylo nám sděleno, že se čeká na poslední posudky a vyšetřování by mělo skončit ke konci září a poté budou zahájeny úkony v trestním řízení," řekl Aktuálně.cz tehdejší předseda komise Richard Dolejš.

Několikaměsíční šetření případu vyústilo v zatčení Víta Bárty a vedoucího analytika protikorupční policie Jana Petržílka. Bývalého ministra policie zatkla ve čtvrtek večer před luxusním hotelem Four Seasons v centru Prahy.

O Petržílkovi se přitom ještě letos mluvilo jako o jednom z kandidátů na nového šéfa protikorupční policie poté, co útvar opustil Tomáš Martinec. Toho ale nakonec letos v červnu nahradil dosavadní náměstek ředitele středočeské policie Milan Komárek.

Klíčový muž protikorupční policie

Jelikož byl u protikorupční policie hlavním analytikem, procházely mu rukama informace ze všech klíčových kauz. Řadu let až do roku 2011 přitom pracoval Petržílek u BIS. 

Podle Mladé fronty Dnes, která přepisy rozhovorů mezi Bémem a Janouškem zveřejnila loni v březnu, se odposlechy z BIS dostaly do rukou ABL, které tehdy vládl Vít Bárta, v roce 2009.

Mluvčí BIS Jan Šubert však důvod odchodu Petržílka od Bezpečnostní informační služby komentovat nechtěl. "Nebudeme říkat, kdo pro BIS pracoval nebo pracuje," řekl Šubert.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy