Kauza Bárta: Benešová zbavila mlčenlivosti šéfa žalobců

Radek Nohl Radek Nohl
1. 11. 2013 19:00
Kvůli zatčení bývalého ministra dopravy bude vypovídat na policii i Pavel Zeman.
Šéf žalobců Pavel Zeman.
Šéf žalobců Pavel Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V kauze, v níž zatkla policie bývalého ministra a šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a hlavního analytika protikorupční policie, bude vypovídat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, ministryně spravedlnosti Marie Benešová právě šéfa žalobců zbavila tento týden, několik hodin předtím, než byla dvojice zatčena, v této kauze mlčenlivosti.

Redakci to potvrdily zdroje, které jsou obeznámeny s průběhem vyšetřování. Sám Zeman to ale nechce komentovat, protože šetření kauzy probíhá v utajeném režimu.

"Nezlobte se, nemohu se k tomu vyjadřovat," řekl Aktuálně.cz Zeman.

Bártu zatkli u luxusního hotelu

Byla to přitom právě ministryně Benešová, která před rozpuštěním Sněmovny informovala členy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) o tom, jak probíhá šetření v případě odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Prahy Pavla Béma.

Vít Bárta před rozpuštěním Sněmovny.
Vít Bárta před rozpuštěním Sněmovny. | Foto: Vojtěch Marek

Poslední zprávu přitom dostali 15. srpna. "Bylo nám sděleno, že se čeká na poslední posudky a vyšetřování by mělo skončit ke konci září a poté budou zahájeny úkony v trestním řízení," řekl Aktuálně.cz tehdejší předseda komise Richard Dolejš.

Několikaměsíční šetření případu vyústilo v zatčení Víta Bárty a vedoucího analytika protikorupční policie Jana Petržílka. Bývalého ministra policie zatkla ve čtvrtek večer před luxusním hotelem Four Seasons v centru Prahy.

O Petržílkovi se přitom ještě letos mluvilo jako o jednom z kandidátů na nového šéfa protikorupční policie poté, co útvar opustil Tomáš Martinec. Toho ale nakonec letos v červnu nahradil dosavadní náměstek ředitele středočeské policie Milan Komárek.

Klíčový muž protikorupční policie

Jelikož byl u protikorupční policie hlavním analytikem, procházely mu rukama informace ze všech klíčových kauz. Řadu let až do roku 2011 přitom pracoval Petržílek u BIS. 

Podle Mladé fronty Dnes, která přepisy rozhovorů mezi Bémem a Janouškem zveřejnila loni v březnu, se odposlechy z BIS dostaly do rukou ABL, které tehdy vládl Vít Bárta, v roce 2009.

Mluvčí BIS Jan Šubert však důvod odchodu Petržílka od Bezpečnostní informační služby komentovat nechtěl. "Nebudeme říkat, kdo pro BIS pracoval nebo pracuje," řekl Šubert.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy