Kauza Bárta: Benešová zbavila mlčenlivosti šéfa žalobců

Radek Nohl Radek Nohl
1. 11. 2013 19:00
Kvůli zatčení bývalého ministra dopravy bude vypovídat na policii i Pavel Zeman.
Šéf žalobců Pavel Zeman.
Šéf žalobců Pavel Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V kauze, v níž zatkla policie bývalého ministra a šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a hlavního analytika protikorupční policie, bude vypovídat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, ministryně spravedlnosti Marie Benešová právě šéfa žalobců zbavila tento týden, několik hodin předtím, než byla dvojice zatčena, v této kauze mlčenlivosti.

Redakci to potvrdily zdroje, které jsou obeznámeny s průběhem vyšetřování. Sám Zeman to ale nechce komentovat, protože šetření kauzy probíhá v utajeném režimu.

"Nezlobte se, nemohu se k tomu vyjadřovat," řekl Aktuálně.cz Zeman.

Bártu zatkli u luxusního hotelu

Byla to přitom právě ministryně Benešová, která před rozpuštěním Sněmovny informovala členy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) o tom, jak probíhá šetření v případě odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Prahy Pavla Béma.

Vít Bárta před rozpuštěním Sněmovny.
Vít Bárta před rozpuštěním Sněmovny. | Foto: Vojtěch Marek

Poslední zprávu přitom dostali 15. srpna. "Bylo nám sděleno, že se čeká na poslední posudky a vyšetřování by mělo skončit ke konci září a poté budou zahájeny úkony v trestním řízení," řekl Aktuálně.cz tehdejší předseda komise Richard Dolejš.

Několikaměsíční šetření případu vyústilo v zatčení Víta Bárty a vedoucího analytika protikorupční policie Jana Petržílka. Bývalého ministra policie zatkla ve čtvrtek večer před luxusním hotelem Four Seasons v centru Prahy.

O Petržílkovi se přitom ještě letos mluvilo jako o jednom z kandidátů na nového šéfa protikorupční policie poté, co útvar opustil Tomáš Martinec. Toho ale nakonec letos v červnu nahradil dosavadní náměstek ředitele středočeské policie Milan Komárek.

Klíčový muž protikorupční policie

Jelikož byl u protikorupční policie hlavním analytikem, procházely mu rukama informace ze všech klíčových kauz. Řadu let až do roku 2011 přitom pracoval Petržílek u BIS. 

Podle Mladé fronty Dnes, která přepisy rozhovorů mezi Bémem a Janouškem zveřejnila loni v březnu, se odposlechy z BIS dostaly do rukou ABL, které tehdy vládl Vít Bárta, v roce 2009.

Mluvčí BIS Jan Šubert však důvod odchodu Petržílka od Bezpečnostní informační služby komentovat nechtěl. "Nebudeme říkat, kdo pro BIS pracoval nebo pracuje," řekl Šubert.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy