reklama
 
 

Kauza Bárta: Benešová zbavila mlčenlivosti šéfa žalobců

1. 11. 2013 19:00
Kvůli zatčení bývalého ministra dopravy bude vypovídat na policii i Pavel Zeman.

Praha - V kauze, v níž zatkla policie bývalého ministra a šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a hlavního analytika protikorupční policie, bude vypovídat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, ministryně spravedlnosti Marie Benešová právě šéfa žalobců zbavila tento týden, několik hodin předtím, než byla dvojice zatčena, v této kauze mlčenlivosti.

Redakci to potvrdily zdroje, které jsou obeznámeny s průběhem vyšetřování. Sám Zeman to ale nechce komentovat, protože šetření kauzy probíhá v utajeném režimu.

"Nezlobte se, nemohu se k tomu vyjadřovat," řekl Aktuálně.cz Zeman.

Bártu zatkli u luxusního hotelu

Byla to přitom právě ministryně Benešová, která před rozpuštěním Sněmovny informovala členy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) o tom, jak probíhá šetření v případě odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Prahy Pavla Béma.

Poslední zprávu přitom dostali 15. srpna. "Bylo nám sděleno, že se čeká na poslední posudky a vyšetřování by mělo skončit ke konci září a poté budou zahájeny úkony v trestním řízení," řekl Aktuálně.cz tehdejší předseda komise Richard Dolejš.

Několikaměsíční šetření případu vyústilo v zatčení Víta Bárty a vedoucího analytika protikorupční policie Jana Petržílka. Bývalého ministra policie zatkla ve čtvrtek večer před luxusním hotelem Four Seasons v centru Prahy.

O Petržílkovi se přitom ještě letos mluvilo jako o jednom z kandidátů na nového šéfa protikorupční policie poté, co útvar opustil Tomáš Martinec. Toho ale nakonec letos v červnu nahradil dosavadní náměstek ředitele středočeské policie Milan Komárek.

Klíčový muž protikorupční policie

Jelikož byl u protikorupční policie hlavním analytikem, procházely mu rukama informace ze všech klíčových kauz. Řadu let až do roku 2011 přitom pracoval Petržílek u BIS. 

Podle Mladé fronty Dnes, která přepisy rozhovorů mezi Bémem a Janouškem zveřejnila loni v březnu, se odposlechy z BIS dostaly do rukou ABL, které tehdy vládl Vít Bárta, v roce 2009.

Mluvčí BIS Jan Šubert však důvod odchodu Petržílka od Bezpečnostní informační služby komentovat nechtěl. "Nebudeme říkat, kdo pro BIS pracoval nebo pracuje," řekl Šubert.

autor: Radek Nohl | 1. 11. 2013 19:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama