Kaufland píše zastupitelce: Nepleťte se nám do cesty

Pavel Baroch
7. 7. 2012 8:30
Obchodní řetězec chce na pražském Vypichu rozšířit svůj areál, místní občané protestují
Nejprve si Kaufland na pražském Vypichu rozšířil své sklady, teď chce zvýšit o jedno patro svou sousední administrativní budovu.
Nejprve si Kaufland na pražském Vypichu rozšířil své sklady, teď chce zvýšit o jedno patro svou sousední administrativní budovu. | Foto: Pavel Baroch

Praha - Oblastní zastupitelka Eva Smutná, která se dlouhodobě aktivně angažuje proti rozšíření areálu Kauflandu na pražském Vypichu, dostala od tohoto obchodního řetězce důrazné doporučení, aby své aktivity ukončila.

Smutná je přesvědčená o tom, že plán Kauflandu zvýšit svou administrativní budovu o další patro je v rozporu s územním plánem, respektive s tím, nakolik může být v této lokalitě zastavěné území. A že toto nařízení obchodní řetězec obešel, když si od města vypůjčil přilehlé travnaté plochy, díky čemuž se i zvětšil prostor pro další stavbu. Úřady i firma to odmítají.

Zastupitelka se stavbě snaží zabránit a poslala i dopis do německé centrály Kauflandu. Český právní zástupce firmy Jiří Ctibor se jí na čtyřech stranách snaží přesvědčit, že Kaufland postupuje v souladu se zákony a předpisy.

A na závěr poznamenal: "S ohledem na výsledky námi provedené kontroly Vás žádáme v zastoupení našeho klienta, společnosti Kaufland Česká republika, v. o. s., důrazně, abyste Vaše opakované stížnosti ohledně údajného protizákonného postupu našeho klienta v předmětné záležitosti ukončila."

Zastrašit se nenechám

Eva Smutná uvedla, že se nenechá zastrašit a v činnosti proti plánům hypermarketu bude pokračovat.

"Trvám si na svém. Když člověk něco začne, musí pokračovat," řekla Aktuálně.cz Smutná, opoziční zastupitelka Prahy 6, předsedkyně tamního kontrolního výboru a členka komise pro regionální rozvoj.

Tisíc lidí podepsalo petici

Pod petici proti záměru Kauflandu postavit na administrativní budově na pražském Vypichu další patro se podepsalo na tisíc okolních obyvatel. Je to už jejich druhý protest. Ten první je starý několik let, kdy se lidem nelíbilo, jak mají obrovské haly kousek od přírodní památky Obora Hvězda vypadat.

Spor skončil dohodou o vzhledu nového komerčního centra, takže na podzim 2009 mohl Kaufland otevřít na Vypichu svůj největší hypermarket v republice.

Jenže pak se hypermarket uchýlil k "salámové metodě". Vloni nejprve rozšířil své sklady za obchodem a teď chce zvýšit sousední kancelářskou budovu.

Kancelářská budova, která by se měla zvýšit o jedno patro.
Kancelářská budova, která by se měla zvýšit o jedno patro. | Foto: Pavel Baroch

"Když jsem lidem v okolí předložila podpisový arch, divili se, jak je to možné, že se má stavět další patro, když už tam nic víc být nemělo," poznamenala Smutná, hlavní bojovnice proti rozšiřování Kauflandu.

Nesouhlas útvaru rozvoje

Proti rozšiřování Kauflandu se postavil i Útvar rozvoje hlavního města Prahy a odvolává se přitom na usnesení pražských radních z roku 2004.

"Navrhovaná nástavba polyfunkčního objektu je v rozporu s objemem stavby, který byl zmíněným, dosud platným usnesením Rady hlavního města Prahy odsouhlasen," uvádí se ve stanovisku, které má Aktuálně.cz k dispozici.

"Stavba není v souladu s cíli a úkoly územního plánování," uvedl dále magistrátní útvar rozvoje.

Stavbu posuzuje magistrát

Navzdory tomuto stanovisku vydal stavební úřad Prahy 6 v polovině března územní rozhodnutí. A podle právníků Kauflandu je vše v souladu se všemi zákony a předpisy i se zmíněným usnesením pražských radních.

"Při zohlednění jmenovaných skutečností a aktuálně platného územního plánu jsme toho názoru, že ze strany stavebního úřadu schválená realizace stavebního záměru dle všech podkladů, obsažených ve složce, to znamená mimo jiné i s usnesením rady, které bylo vydáno v rámci původního územního řízení, je i nadále v souladu," stojí v dopise právníka Jiřího Ctibora pro zastupitelku Smutnou.

Jenže proti územnímu rozhodnutí se Útvar rozvoje hlavního města Prahy odvolal, takže se celá agenda přesunula k nadřízené instituci - stavebnímu odboru pražského magistrátu, který navrhovanou přístavbu administrativní budovy Kauflandu na Vypichu právě posuzuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál Iivo Niskanen a po listopadovém triumfu v Ruce si na své oblíbené trati připsal druhé vítězství v sezoně. Finský lyžař porazil o deset sekund vedoucího muže průběžného pořadí Rusa Alexandra Bolšunova, třetí příčku obsadil Nor Hans Christer Holund.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 32:15,5, 2. Bolšunov (Rus.) -10,1, 3. Holund (Nor.) -28,8, 4. Semikov (Rus.) -38,8, 5. Röthe -47,9, 6. Krüger -49,4, 7. Golberg -54,1, 8. Klaebo (všichni Nor.) -54,7, 9. Bessměrtnych -55,1, 10. Jakimuškin (oba Rus.) -59,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Bolšunov 2028 b., 2. Klaebo 1563, 3. Golberg 1238, 4. Röthe 1169, 5. Krüger 1163, 6. Niskanen 1147, …65. Novák 71, 102. Pechoušek 21, 130. Černý 5, 132. Knop 5, 135. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 23:53,3, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,4, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -11,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -21,9, 5. Östbergová (Nor.) -25,0, 6. Něprjajevová (Rus.) -31,2, 7. H. Wengová (Nor.) -34,9, 8. Hennigová (Něm.) -43,1, 9. Jacobsenová (Nor.) -55,8, 10. Matintalová (Fin.) -56,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Johaugová 2368 b., 2. H. Wengová 1647, 3. Něprjajevová 1300, 4. Jacobsenová 1231, 5. Östbergová 1110, 6. Digginsová (USA) 1047, …27. Razýmová 255, 46. Janatová 119, 55. Nováková 67, 82. Beranová (všechny ČR) 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy