Výhra nestačí, Zeman chce po Kaslové peníze. Jde o výchovný efekt, říká jeho advokát

Jan Horák Jan Horák
24. 1. 2020 15:20
Spor Terezie Kaslové a českého státu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky, dědy Kaslové, míří před odvolací soud. Proti předchozímu rozsudku se brání obě strany. Kaslová hodlá odvoláním zvrátit rozhodnutí, že se stát za Zemanovy výroky nemusí omlouvat. Prezident pak chce po Kaslové více peněz za advokátní služby. Sleduje tím prý i "výchovný efekt".
Miloš Zeman a Terezie Kaslová
Miloš Zeman a Terezie Kaslová | Foto: Reuters, DVTV

Kauzu vyvolalo vystoupení prezidenta Miloše Zemana, které přednesl téměř přesně před pěti lety. Při příležitosti výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi promluvil 27. ledna 2015 o Ferdinandu Peroutkovi. Slovutného novináře podle Zemana fascinoval nacismus a pod tímto vlivem prý napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman". Zeman pak Peroutkovi připsal i autorství výroku "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Ani jedno z prezidentových tvrzení však není pravdivé.

Terezie Kaslová proto na obranu svého dědečka podala žalobu. Loni v říjnu ji Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl. Podle soudu Kaslová nedoložila, v čem prezident porušil svou povinnost vyplývající z předpisů. Kaslová se proti verdiktu tento týden odvolala. Odvolání podal i prezident Miloš Zeman, který ve sporu vystupuje coby vedlejší účastník. Hlava státu žádá po Kaslové více peněz za advokátní služby, než kolik mu přiznala první instance.

"Prezidentu republiky byla poskytnuta paušální náhrada, která se poskytuje správním úřadům a obdobným orgánům. Taková náhrada se však od advokátního tarifu liší zhruba o devadesát procent v jeho neprospěch," vysvětlil Aktuálně.cz advokát Marek Nespala, který Zemana ve sporu zastupuje.

Obvodní soud pro Prahu 1 přiznal v rozsudku Zemanovi na advokátní služby 2250 korun. Vyčíslil tím sedm úkonů, které Nespala pro Zemana zajistil. Advokát třeba ve prospěch hlavy státu navrhoval důkazy. Přiznaná částka jde na úkor Kaslové, která by měla prostředky v případě pravomocného rozsudku poukázat Kanceláři prezidenta republiky.

Aby si rozmysleli, jestli mají žalovat prezidenta

"Vedlejší účastník je zastoupen advokátem, což soud neshledal účelně vynaloženým nákladem," vysvětlila nízkou částku Aktuálně.cz mluvčí soudu Alena Novotná. Argumentem soudu je, že prezidentská kancelář má vlastní právníky. Deník Aktuálně.cz zjistil, že Zeman si v odvolání řekl o 22 tisíc korun. Peníze by opět v případě právní moci verdiktu musela prezidentské kanceláři vyplatit Kaslová.

Zemanův advokát Nespala požadavek vysvětluje nálezem Ústavního soudu. Podle něj státní orgány mohou oslovit externího advokáta, pokud jde o výjimečný spor. "V tomto případě se jedná o naprosté právní nóvum, stanovení odpovědnosti prezidenta za výkon funkce při jeho výrocích. Kancelář prezidenta republiky se tímto nezabývá, tyto speciální znalosti naopak máme my v rámci portfolia naší právní kanceláře," podotkl Nespala.

Hlavu státu zastupuje advokát Marek Nespala.
Hlavu státu zastupuje advokát Marek Nespala. | Foto: ČTK

Advokát připustil, že odvolání prezidenta má další rozměr. Jde podle něj o výchovný efekt. "Veškerá energie, čas a finanční prostředky, které byly vynaloženy na vedení tohoto případu, vynaloženy být neměly. Z pozice vedlejšího účastníka se jedná o takzvané školné, aby si každý rozmyslel, jestli si skutečně bude dělat z prezidenta trhací kalendář a bude ho žalovat i tam, kde zjevně žalován být nemůže," dodal.

Porušení ústavy je špatný úřední výkon

Po prvním rozsudku v kauze se radovala Kaslová, soud nařídil prezidentovi omluvu v plném rozsahu. Odvolací instance ji potvrdila pouze za slova o autorství článku, jenž neexistuje. Po dovolání do případu zasáhl Nejvyšší soud, jenž určil nové hráče sporu. Za výroky hlavy státu není odpovědná prezidentská kancelář, ale stát v zastoupení resortu financí. Žaloba se nově musela začít projednávat coby možný nesprávný úřední postup.

Kauza se vrátila na Obvodní soud pro Prahu 1. Instance do případu vpustila prezidenta coby vedlejšího účastníka řízení, což mu umožnilo mít kauzu pod kontrolou. Loni v říjnu soudkyně Iveta Nedozrálová žalobu Kaslové zamítla. "Žalobkyně neuvedla, jaké konkrétní zákonné ustanovení prezident republiky při svých projevech porušil," vysvětlila soudkyně.

Advokát Kaslové František Vyskočil avizoval podání odvolání na místě po vyhlášení rozsudku. Podle něj je zjevné, jakým regulím se hlava státu dehonestací Peroutky vzepřela. "Pokud ústava říká, že musí být šetřena osobnostní práva fyzických osob, a prezident republiky tímto způsobem do osobnostních práv fyzické osoby zasáhne při svém projevu, je to bezesporu špatný úřední výkon," poznamenal Vyskočil.

Jedna omluva už ve sporu zazněla. Prezident vyjádřil lítost nad tím, že se článek Hitler je gentleman nenašel. O jeho existenci zůstává přesvědčen. Že výrok o andělech a vlcích náleží spisovateli Janu Stránskému, nekomentoval. Kaslová už dříve ujistila, že je připravena čest svého děda bránit až do konce. "Pořád si myslím, že když člověk říká nepravdu, má být schopen se k tomu přiznat a omluvit se," prohlásila.

Jak šel čas ve sporu o Ferdinanda Peroutku

Prezident Miloš Zeman pronesl výroky na adresu Ferdinanda Peroutky 27. ledna 2015 na konferenci Let My People Live, která se konala při 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Přinášíme základní body následující soudní pře:

  • 21. dubna 2015 podala Terezie Kaslova žalobu k Obvodnímu sodu pro Prahu 1 kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího děda Ferdinanda Peroutky, žádala omluvu za připsání autorství článku Hitler gentleman, výroku "Nemůžeme-li zpívat s anděli, musíme výti s vlky" a za Zemanův výrok o fascinaci Peroutky nacismem
  • 2. března 2016 soud v žalobě v plném rozsahu vyhověl
  • 1. září 2016 Městský soud v Praze původní rozsudek změnil, když ponechal v platnosti pouze omluvu za výrok o autorství článku Hitler je gentleman
  • 9. května 2018 Nejvyšší soud po dovolání obou stran všechny rozsudky zrušil s tím, že nejde o ochranu osobnosti, ale žalobu na možný nesprávný úřední postup, kterou musí snést stát prostřednictvím ministerstva financí
  • 4. února 2019 vyhověl obvodní soud žádosti Miloše Zemana, respektive Kanceláře prezidenta republiky, a vpustil ho do řízení coby vedlejšího účastníka
  • 14. října 2019 Obvodní soud pro Prahu 1 žalobu v plném rozsahu zamítl
  • 21. ledna 2020 podala Terezie Kaslová odvolání, tentýž den se coby vedlejší účastník odvolal i prezident Zeman, ministerstvo financí jako hlavní účastník předchozí rozsudek přijalo a neodvolalo se
 

Právě se děje

před 49 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy