Kasl se pokouší o comeback. Ale s minimální kampaní

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 10. 2014 15:41
Bývalého populárního primátora si stále pamatuje 72 procent voličů. Do zastupitelstva jej to ale vynést nemusí.
Jan Kasl
Jan Kasl | Foto: Marek Pokorný

Praha - Velký comeback ohlásil bývalý primátor Jan Kasl, který poté, co se rozešel s hnutím ANO 2011, rychle oprášil svoji značku Demokraté Jana Kasla.

Jeho kandidátka je nabitá osobnostmi – na třetím místě je exministr dopravy a bývalý děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos, na devátém pak lékař Pavel Klener. Ale na dvanáctém také například exministr dopravy za Věci veřejné Pavel Dobeš, nyní ředitel evropského Centra pro globální satelitní navigační systém (Galileo).

Je ale otázka, jestli Kaslovi comeback vyjde. Hnutí, které ve volbách do velkého zastupitelstva v roce 2002 získalo 18 procent hlasů a 15 křesel, se zatím v žádném současném průzkumu veřejného mínění nedostalo nad pětiprocentní hranici. "Kvalita se neprodává sama... ale přesto věříme, že průzkumy nevyjadřují skutečné preference," říká Kasl.

Doplatí na tlačenici

Malé šance hnutí na úspěch vidí Pavel Šaradín z katedry politologie Univerzity Palackého v Olomouci.

Přestože v dalším průzkumu agentury PhoenixResearch, který byl zaměřen na známost lídrů kandidátek, kteří nejsou v zastupitelstvu, Kasl suverénně vyhrál. Vzpomnělo si na něj 72 procent respondentů - na druhém místě byl lídr Pro Prahu Zbyněk Passer s pouhými jedenácti procenty. Šaradín je vůči agenturám, které dělají předvolební průzkumy prostřednictvím internetu, skeptický.

"Doplatí na tu obrovskou konkurenci. Pokud by tam byly jen stávající strany a on jako alternativa, tak by asi uspěl, ale takto velkou část hlasů odeberou ta nová sdružení," soudí politolog.

Musíme chodit do práce

Oproti svým konkurentům strana ani nedělá velkou kampaň – má na ni zhruba 3,6 milionu korun. Většina jde do billboardů, zhruba 2 miliony korun.

Rekordní zájem

Zatímco před čtyřmi lety bylo na kandidátkách do komunálních voleb v Praze 8440 jmen, letos jich je takřka o polovinu více – 11 817. Narostl zejména zájem o magistrát – před čtyřmi lety o hlasy bojovalo 23 stran a hnutí s 1074 jmény, letos je 31 kandidátek a na nich 1847 jmen. Z městských částí bude největší bitva o Prahu 5 a 6, ve kterých vzrostl počet zájemců o zastupitelské lavice více než dvojnásobně: v prvním případě z devíti na 19 podaných kandidátek, v druhém ze sedmi na šestnáct. Praha 8 pak hlásí nárůst z devíti na 16 kandidátek.

Pod Kaslovou značkou kandidují ve skutečnosti dvě sdružení – SD-SN (Svobodní demokraté – sdružení nezávislých) a SNK-ED (tedy Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté). Ti jsou také hlavními sponzory kampaně. Přispívají i samotní členové, nejvyšší dar – 300 tisíc korun - dal advokát Tomáš Homola, který je desítkou kandidátky.

"Naše finance neumožňují větší viditelnost, bohužel ani nejsme dost aktivní – je nás relativně málo a experti typu Moos a Klener nemohou chodit do ulic s letáky ze zdravotních důvodů a všichni jsme zaměstnáni," konstatuje Kasl, který věří, že průzkumy nevyjadřují skutečné preference. "V programové diskusi jsme oceňováni, ale v průzkumu popularity hesel, bohužel, vede MHD zdarma," dodal.

Už v roce 1990

Kasl seděl v zastupitelstvu již od roku 1990, kdy byl kooptován za Občanské fórum, v letech 1993-4 byl i radním. Do zastupitelstva se vrátil na kandidátce ODS v roce 1998 a nečekaně se stal rovnou primátorem – tehdejší lídr Jan Koukal totiž nebyl pro koaliční partnery přijatelný.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Na jaře 2002 ale Kasl pro dlouhodobé spory se svými spolustraníky rezignoval (nahradil ho povodňový primátor Igor Němec) a vzápětí založil vlastní stranu Evropští demokraté – ta v komunálních volbách získala sice druhý největší počet hlasů, ale přesto skončila v opozici.

Počátkem letošního roku se Kasl dohodl s Andrejem Babišem, že bude lídr jeho hnutí ANO v Praze. Po konfliktech s pražskou šéfkou strany Radmilou Kleslovou ale koncem května odešel a začal stavět vlastní kandidátku. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 13 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy