Karta na dopravu v Praze nabídne klientům nové výhody

26. 12. 2008 18:05
Umožní platit také za vstupenky a parkovné

Praha - Pražská karta opencard chce příští rok kromě dopravy ovládnout také sport a kulturu. Její budoucnost má být v rozvoji elektronické peněženky. Jejím prostřednictvím se má platit nejen parkovné, ale také třeba vstupenky do divadel.

Plánované kroky popsal mluvčí projektu Martin Opatrný. Opencard by se podle jeho slov měla v následujícím roce stát skutečně multifunkčním nástrojem.

"Nejzajímavější novinkou příštího roku by měla být funkce elektronické peněženky, která umožní mikroplatby kartou na nejrůznějších místech," říká Opatrný. Na mysli má především kulturní a sportovní zařízení.

Podrobnosti a termíny realizace tvůrci projektu však zatím neuvádějí. "Vše je v jednání," říká Opatrný.

Zájem mají i samy instituce

I přesto však už opencard oslovilo třeba Divadlo Na zábradlí. "Zdá se nám to jako slibný projekt," uvedl Tomáš Novotný z kontaktního oddělení divadla, který se zapojením divadla do projektu opencard zabývá. Doufá, že bude například možné návštěvníkům prostřednictvím opencard nabídnout různé výhody.

Foto: Aktuálně.cz

Kdy se tak stane, zatím zůstává nejasné. Podobný zájem projevil třeba i plavecký bazén Slavie nebo Palác knih Luxor, který chce opencard využít pro svůj věrnostní program.

Papírovým kuponům na MHD odzvoní

Během následujícího roku by měl pokračovat přechod z papírových kuponů na elektronické jízdné, tedy na kartu opencard. Ten začal zrušením papírových ročních kuponů na rok 2009, završen by měl být do roku 2010. Jaké kupony budou na řadě nyní, zatím zůstává otázkou. "O tom se rozhodne v průběhu ledna," uvedl mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Novinkou by mělo být také podání žádosti o opencard, kterou nyní vlastní na čtvrt milionu lidí, prostřednictvím internetu.

Počítá se také s posilováním parkovacích automatů, jejichž prostřednictvím bude možné platit parkovné. To je zatím možné jen na Praze 1. V roce 2009 by měla přibýt Praha 2, 3 a 7.

Česko zasáhl baby-boom. Ale do autobusu se na plošinu vejdou naráz kočárky jen dva. Matka, která přišla poslední, bude čekat 40 minut na jiný spoj.
Česko zasáhl baby-boom. Ale do autobusu se na plošinu vejdou naráz kočárky jen dva. Matka, která přišla poslední, bude čekat 40 minut na jiný spoj. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Komplikace a kritika

Opencard od jejího masové rozšíření v srpnu, kdy se karta stala součástí Pražské integrované dopravy, doprovází řada komplikací. Kontaktní místa ani výrobce karet nedokázali zvládat nápor zájemců, tvořily se dlouhé fronty, karty byly vyhotovené s velkými zpožděními.

V této souvislosti vznikly i zmatky ohledně poskytovaného bonusu na roční předplatný kupon na MHD. Lidem, kteří si o kartu zažádali včas, totiž hrozilo, že na něj kvůli pozdnímu vydání karty již nebudou mít nárok.

Opozdilo se také vydávání anonymní karty, k jejímuž pořízení není nutné uvádět osobní údaje. To bylo technicky připravené už na přelom listopadu a prosince, vydávání této karty však bránilo schválení pražského magistrátu, který má v projektu rozhodující slovo.

Opencard má od začátku řadu kritiků. V polovině listopadu dostal pražský magistrát za červenou kartičku cenu Big Brother Awards za největšího úředního slídila. Organizaci Iuridicum Remedium, která ceny rozdává, vadí, že karta příliš zasahuje do soukromí cestujících. Ozvalo se i Sdružení obrany spotřebitelů.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy