Kárný senát zamítl Pelikánovu stížnost na předražený návrh na oddlužení

ČTK ČTK
13. 5. 2019 16:09
Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) neuspěl s kárnou žalobou na někdejšího ředitele ministerského insolvenčního odboru Antonína Stanislava. Uvedl to server Česká justice s tím, že kárný senát České advokátní komory (ČAK) v pondělí právníka žaloby zprostil. Pelikán poukazoval mimo jiné na to, že si Stanislav účtoval za sepsání návrhu na oddlužení dvakrát více, než povoluje zákon.
Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: Lukáš Bíba

Rozhodnutí zatím není pravomocné, ministerstvo se může odvolat. Pelikán žádal nejpřísnější trest, tedy vyškrtnutí Stanislava ze seznamu advokátů. "Jsme přesvědčeni, že člověk, který vědomě a úmyslně porušuje zákon, nemá mezi advokáty co dělat," podotkl při loňském podání žaloby.

Exministr tvrdil, že Stanislav si za sepsání a podání návrhu na osobní bankrot naúčtoval osm tisíc korun namísto povolených čtyř tisíc korun. V návrhu prý navíc neuvedl dlužníkovy nemovitosti. Pelikán poukázal i na to, že advokát přes rok vykonával činnost neslučitelnou s výkonem advokacie - byl ředitelem domova důchodců.

Stanislav od počátku odmítal, že by se něčím provinil. Klientovi prý před sepsáním návrhu na oddlužení pomáhal s řešením dalších závazků, a proto částka narostla. Právník nesouhlasil ani s tím, že by nemohl být zároveň advokátem i ředitelem domova pro seniory. Advokátní činnost si kvůli tomu sice původně pozastavil, později ale změnil názor.

Šéfem insolvenčního odboru, který dohlíží i na dodržování pravidel oddlužování, byl Stanislav do roku 2016. Důvody jeho odchodu tehdy nechtělo ministerstvo komentovat. Server Česká justice spekuloval o tom, že údajně manipuloval zkoušky insolvenčních správců, což právník popřel.

 

Právě se děje

Další zprávy