Karlín oslaví 200 let. Díky občanské iniciativě dostane k narozeninám od magistrátu sto stromů

Jan Menšík
Aktualizováno 20. 4. 2017 20:32
Radní Prahy 8 společně se zástupci Magistrátu a iniciativy Přístav 18600 ve čtvrtek odpoledne zasadili první ze stovky stromů, které oživí Karlín. S původním plánem obdarovat Karlín dvěma sty stromů přišli zástupci iniciativy Přístav 18600. Místa nově vysazených stromů vybírali z velké části přímo občané Karlína.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Karlínské ulice bude krášlit na několik desítek nově vysázených stromů. Ve čtvrtek první stromy společně zasadili starosta Prahy 8 Roman Petrus, náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, Štěpán Kubišta z občanské iniciativy Přístav 18600 a zástupci Technické správy komunikací (TSK), kteří se o stromy budou starat. Karlín a jeho obyvatelé tak dostanou dárek k dvoustému výročí založení čtvrti, které oslaví 23. června.

Za celým nápadem stojí lidé z Přístavu 18600. "Přemýšleli jsme, jak oslavit těch 200 let Karlína mimo nějakou tradiční oslavu, která bude v červnu. A také jsme chtěli, aby tu po té oslavě něco zůstalo. Jedna věc, která nás karlínské trápí už delší dobu je, že tady chybělo spoustu stromů. Takže jsme si udělali monitoring toho, kolik stromů chybí, a zašli jsme na magistrát. Díky vstřícnosti pana náměstka Dolínka to klaplo a dnes je tu první strom," popsal zrod projektu iniciátor Štěpán Kubišta.

Na začátku měly být karlínské ulice bohatší o dvě stě stromů, studie a plány však ukázaly, že tolik stromů nově vysadit nelze, takže se zástupci magistrátu, TSK a Městské části Prahy 8 dohodli, že vysadí přibližně sto nových stromů a další stovku ošetří.

Stromořadí nebude jednotvárné. První vysazený strom v Šaldově ulici je dřezovec trojtrnný příbuzný akátu. Občané se tak nemusí bát, že by museli řešit problémy se znečistěnými auty od pylu líp.

"Bodově si dovedeme přistavit i lípy, ale všeobecně s nimi nepočítáme, protože jsou problémové. Někde chceme vysadit i ovocné stromy," popsal Vít Céza, předseda Komise pro životní prostředí a zastupitel Prahy 8.Lípy totiž znečišťují chodníky svým pylem a řidiči pod nimi neradi parkují, protože vyčistit automobily od nektaru je téměř nemožné.

"Prostřednictvím našeho Facebooku jsme požádali lidi, aby nám poslali fotografie míst, kde jim stromy chybí," osvětluje hledání míst Kubišta. To potvrzuje i náměstek Petr Dolínek, který však dodává, že rozhodující slovo měla Městská část Praha 8 a Technická správa komunikací, jelikož přesně ví, kde jsou pod chodníky sítě a kde proto realizace není možná.

"Nejsem příznivce vybudování něčeho třeba na dva roky, protože je to in, ale chci dělat věci, které nesou dlouhodobou stopu. Ať už je to třeba postavení cyklostezky, propojení dvou ulic, nebo výsadba stromů. Tomu vždy rád pomůžu," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek, který celý projekt zaštítil. 

Stromy však nejsou jediným dárkem ke karlínskému výročí. Lidé z Přístavu 18600 také chtějí otevřít měšťanský pivovar v Karlíně, zatím však neví, kde bude. "Ale už máme uvařené karlínské pivo, které se začne točit tuto neděli v karlínském přístavu a postupně i dalších podnicích v Karlíně," doplnil Kubišta.

Úprava karlínské zeleně a výsadba nových stromů přijde Prahu přibližně na 12 milionů korun. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy