Karel Srba znovu změnil vězení, je v tom nejmírnějším

Markéta Chaloupská
15. 5. 2009 16:24
Karel Srba byl potrestán za jeden z nejhorších zločinů, které podle českých zákonů existují
Karel Srba , Eva Tomšovicová u soudu.
Karel Srba , Eva Tomšovicová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Karel Srba byl před sedmi lety potrestán za jeden z nejhorších zločinů, které podle českých zákonů vůbec existují. Za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové dostal dvanáct let.

A nyní si odpykává trest v jedné z nejmírnějších věznic u nás.

Podle zjištění Aktuálně.cz byl bývalý generální sekretář, někdejší "pravá ruka" exministra zahraničí Jana Kavana, převezen na začátku května z vězení s dozorem v Drahonicích na Lounsku do věznice s dohledem v Hradci Králové.

Kromě toho, že se Srbovi zlepší podmínky, tak se změní i soud, který rozhoduje o případném podmínečném propuštění, o které si může za rok požádat.

Proč byl muž odsouzený za přípravu vraždy přemístěn do vězení určené zpravidla pro vězně s nedbalostními trestnými činy, nechtěla oficiální místa vůbec komentovat. Sdělit odmítla i to, ve kterém vězení si Srba trest odpykává.

"Nejsem oprávněná toto sdělit, " řekla Aktuálně.cz mluvčí hradecké věznice Kateřina Johnová. Mluvčí věznice ve Drahonicích Jaromír Hykl pouze řekl, že Srba už u nich není.

Je libo tenis nebo počítače?

Režim s dohledem je přitom v českém vězeňství nejmírnější formou výkonu trestu. De facto to znamená, že se odsouzený může pohybovat po celém objektu věznice a není zavřený na cele. Navíc může dojíždět do práce mimo věznici.

Kdo je Karel Srba?

Karel Srba jde k soudu

  • Karel Srba byl odsouzen v roce 2002 za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové
  • Vadilo mu, že psala o tom, jak přišel k milionovému majetku
  • Srba si podle verdiktu na vraždu najal - přes svou přítelkyni Evu Tomšovicovou - recidivistu Karla Rziepela, který to však nahlásil policii
  • Srba za přípravu vraždy nejdříve dostal osm let, pak mu trest soudci zvýšili na dvanáct

"Dohled znamená, že uvnitř věznice mají odsouzení v dohledu volný pohyb. Ven mohou chodit, ale není to věc nároková, rozhoduje o tom ředitele věznice," vysvětlila mluvčí Johnová.

Odsouzení si navíc mohou krátit čas u různých zájmových aktivit, jako fotbalu, tenisu nebo například nohejbalu. Ve vězení se také mohou učit angličtinu nebo chodit na počítače.

Srbova vycházka za Kavanem

Karel Srba byl přeřazen již jednou. Soud v Karlových Varech vyhověl loni jeho žádosti a přemístil ho z věznice z Ostrova nad Ohří právě do Drahonic na Lounsku.

Důvod, proč to karlovarský soud udělal, nikdo nikdy pořádně nevysvětlil.

Mimochodem: Převoz Karla Srby do věznice v Drahonicích následoval jen půl roku poté, co byl Srba v Ostrově nad Ohří kázeňsky potrestán.

V říjnu roku 2007 na povolené vycházce opustil prostor, kde se měl dovoleno pohybovat a zamířil do Prahy na oslavu narozenin svého známého. Během ní se potkal také se svým bývalým nadřízeným, sociálnědemokratickým exministrem zahraničí Janem Kavanem.

Za porušení pravidel vycházky udělil ředitel věznice Srbovi trest: osmadvacet dní na samotce.

Černé obchody na ministerstvu?

Nájemná vražda není jedinou Srbovou kauzou, kterou soud řešil.

Mimo jiné se také zabýval třemi případy zpronevěry a korupce na ministerstvu zahraničních věcí, kde byl Srba za Kavana jakousi jeho pravou rukou. Ve všech třech byl ale Karel Srba zproštěn obžaloby.

Skandál propukl hlavně okolo nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě, kdy státu vznikla škoda přesahující 26 milionů korun.

Mimo jiné také policie zjistila, že se v resortu zahraničí při stavebních zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí uplácelo. Žalobkyně vyčíslila škody způsobené navýšením cen rekonstrukčních prací v českých zastupitelských úřadech v Keni, Alžírsku a Chorvatsku na téměř 9 milionů korun.

Posledním případem, se kterým je spojeno jméno Karel Srba, byly finanční machinace kolem státního zámku Štiřín. Žalobkyně vinila Srbu a některé jeho spolupracovníky z toho, že ošidili stát o více než 13 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy