Karel Schwarzenberg končí ze zdravotních důvodů v čele TOP 09, nahradí ho Kalousek

Lucie Stuchlíková Václav Dolejší, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 5. 10. 2015 17:38
Karel Schwarzenberg oznámil členům vedení TOP 09, že na listopadovém sněmu už nebude obhajovat post předsedy strany. Jeho nástupcem se má stát dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek. Z politiky ale bývalý ministr zahraničí neodchází - povede v roce 2017 pražskou kandidátku do sněmovních voleb. "Motivuje mě Miloš Zeman a Andrej Babiš," tvrdí Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Ludvík Hradilek

Český Krumlov - Předseda nejsilnější pravicové opoziční strany Karel Schwarzenberg nebude na listopadovém volebním sněmu obhajovat svoji pozici. Nahradit ho chce dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek.

"Je mojí povinností kandidovat," řekl první místopředseda Kalousek, který stranu se Schwarzenbergem před šesti lety vymyslel a zakládal. Jeho kandidaturu obratem podpořilo jihočeské předsednictvo strany.

Schwarzenberg ale vrcholnou politiku neopouští zcela - zůstane čestným předsedou strany. Navíc hodlá kandidovat do sněmovních voleb 2017 jako lídr pražské kandidátky TOP 09, oznámil svým spolustraníkům na pondělním jednání výkonného výboru v Českém Krumlově.

Schwarzenberg: Úplně nekončím. Kvůli Babišovi a Zemanovi

Karel Schwarzenberg

Proč jste se rozhodl skončit v čele TOP 09?
Poslední kopanec, který jsem dostal, byla tiskovka ve Sněmovně, kde jsem ani se sluchátky neslyšel otázky novinářů. To jsem si řekl, že je na čase, abych šel.

V politice ale nekončíte úplně. Co vás k tomu vede?
Jsou to dvě osoby v české politice, které mě pořád velmi silně motivují - Miloš Zeman a Andrej Babiš.

Kdo by měl být vaším nástupcem?
Miroslav Kalousek je nejlepší kandidát, kterého máme. On byl bezpochyby finanční a hospodářská autorita, ale teď - nevím, jestli jste to vypozorovali - se vyjadřuje i k jiným tématům a musím říct, že velice dobře.

"Kdyby Karel Schwarzenberg odešel na odpočinek, tak ztratíme nenahraditelnou osobnost. Ale on neodchází, on zůstává. Takže to jediné, co se mění, je, že bude zbaven formálních administrativních povinností předsedy strany," komentoval to Kalousek.

Bývalý ministr zahraničí, který za měsíc oslaví 78 let, ve funkci skončí ze zdravotních důvodů. "Špatně slyším, bolí mě kolena, stárnutí je nezadržitelný proces," řekl spolustraníkům.

Již dříve uvedl, že největším problémem je právě ztráta sluchu. "Když bych ještě teď zkusil být předsedou, tak když by ta hluchota pokračovala, tak nebudu ani schopný vést v Parlamentu diskusi,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny na začátku září.

Kalouska Schwarzenberg označil za vhodného nástupce už před časem. "Je očividné, že Mirek Kalousek, který se mnou stranu zakládal, ji povede velice dobře. O tom nepochybuju. O dědictví strach nemám. Navíc ve straně roste několik lidí už z mladší generace, kteří to budou moci vést taky," uvedl.

Nejsme strana jednoho muže

Schwarzenberg je jednou z nejvýraznějších tváří TOP 09. V roce 2010 nově založenou stranu dovedl k rekordnímu volebnímu úspěchu, kdy získala 16 procent a dostala se do vlády. V posledních volbách se TOP 09 stala s 12 procenty nejsilnější pravicovou stranou ve Sněmovně.

"Já myslím, že jsme se na politické scéně za těch pět let docela etablovali, že jsme ideově vyprofilovaná strana, jejíž další směřování a existence nepadá se jmény Schwarzenberg ani Kalousek," věří místopředseda Leoš Heger.

 

Právě se děje

Další zprávy