Čestná stráž ano, ale nikdo neuvažoval o rakvi jedoucí na katafalku, říká Sklenář

Tomáš Klézl Helena Truchlá Tomáš Klézl, Helena Truchlá
3. 10. 2019 16:43
Premiér Andrej Babiš navrhuje, aby stát uspořádal pro Karla Gotta pohřeb se státními poctami, nikoli klasický státní pohřeb, jak avizoval předtím. Ten totiž podle pravidel, které vypracoval bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt, náleží výhradně prezidentům. Na pravidlech pohřbů se ale odborníci neshodnou. Přečtěte si, o co se přou, a přehled těch, kterým se stáních poct po smrti dostalo.
Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: DVTV

Pohřeb by musel zahrnovat armádu, říká Forejt

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, který v roce 2011 organizoval rozloučení s Václavem Havlem, serveru iDnes.cz řekl, že státní pohřeb musí splňovat řadu přísných protokolárních opatření, jako převezení rakve za účasti armády, smuteční rozloučení ve Vladislavském sále za účasti veřejnosti nebo výjimečné zasedání Poslanecké sněmovny i Senátu.

Podle něj by musel Zeman nejdříve upravit definici státního pohřbu. "Je potřeba si říct, co je státní pohřeb a jestli by nebyl vhodnější pohřeb se státními poctami. Státní pohřeb znamená, že tělo Karla Gotta povezeme na lafetě a za ním půjde generalita. Příliš mi to připomíná film Kdyby tisíc klarinetů," řekl webu iDnes.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy