Tělo kardinála Vlka uložili v hrobce v katedrále. Díky za všechno, rozloučil se ministr Herman

Jan Hejl Jan Hejl
25. 3. 2017 13:25
Církevní obřad zakončil v pražské katedrále sv. Víta rozloučení se zesnulým kardinálem Miloslavem Vlkem. Ten zemřel před týdnem ve věku 84 let. Smuteční mši celebroval jeho nástupce ve funkci primase českého kardinál Dominik Duka. Pražský arcibiskup ocenil Vlkovy zásluhy o obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989. Bývalý plzeňský biskup František Radkovský ho připomněl jako energetického člověka, který musel svádět boj s životními okolnostmi. Zádušní mše na Pražském hradě, která začala průvodem církevních hodnostářů do svatovítské katedrály, se účastnila řada politiků i osobností veřejného života. Na pohřeb odmítl přijít prezident Miloš Zeman, místo toho poslal jen věnec.
Dominik Duka slouží smuteční mši.
Dominik Duka slouží smuteční mši. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Věřící i široká veřejnost se naposledy rozloučili s kardinálem Miloslavem Vlkem.

Jeho poslední cestě přihlížely stovky lidí v Chrámu Svatého Víta na Pražském hradě a další u velkoplošné obrazovky na Hradčanském náměstí.

Rakev s ostatky kardinála, který české katolíky vedl od roku 1991 devatenáct let, byla uložena do arcibiskupské hrobky v katedrále. Mši celebroval Vlkův nástupce ve funkci českého primase Dominik Duka.

"Ne vždy jsme spolu souhlasili, ale měli jsme se v úctě," zavzpomínal na Vlka kardinál Duka.

Ten taky připomněl Vlkovu snahu o obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989, fakt, že budoval úřad Arcibiskupství pražského, pomáhal při budování církevního školství a položil základy arcidiecézní charity.

Energický člověk 

Kázání před uložením do hrobu pronesl emeritní plzeňský biskup František Radkovský.

Toho se zesnulým kardinálem pojilo členství v Hnutí Fokoláre. Kardinála Vlka vzpomenul jako energetického člověka, který musel svádět boj s životními okolnostmi.

"A to nejen jako nepřítel komunistického režimu, ale také době, kdy měl zodpovědnost za vedení církve," uvedl Radkovský.

Bývalý rektor Karlovy Univerzity v Praze Ivan Wilhelm v proslovu zdůraznil, že Miloslav Vlk se velmi zajímal o vědu i vysokoškolský život.

"Přisuzoval zásadní význam formálnímu i neformálnímu vzdělávání. Dokázal otevřeně promluvit s kýmkoliv," promluvil k návštěvníkům pohřbu.

Zádušní mše, která začala průvodem církevních hodnostářů do svatovítské katedrály, se účastnila řada politiků i osobností veřejného života.

V první řadě obřadu přihlížel Vlkův osobní přítel a tehdejší sekretář, ministr kultury Daniel Herman a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Zeman na pohřeb nepřišel

Na ceremonii dorazil i předseda lidovců Pavel Bělobrádek, ze zahraničí pak vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn nebo bývalý osobní sekretář papeže Jana Pavla II. kardinál Stanislaw Dziwisz.

S kardinálem Vlkem se rozloučili také zástupci Ekumenické rady církví.

Apoštolský nuncius v Praze Giuseppe Leanza přečetl telegram od papeže Františka. "Vzpomínám s obdivem na jeho houževnatou věrnost Kristu, nehledě na útrapy a pronásledování církve, stejně jako na jeho plodnou a mnohostrannou apoštolskou aktivitu," citoval papeže.

Na pohřeb odmítl přijít prezident Miloš Zeman, místo toho poslal jen věnec. Kardinála Vlka těsně před pohřbem označil jako "radikálního preláta."

Kardinál Miloslav Vlk zemřel minulý týden v sobotu. V posledních měsících trpěl rakovinou plic, kterou u něj lékaři diagnostikovali po kardinálově částečném kolapsu na Štědrý den loňského roku. 

Na závěr obřadu se jménem jeho přátel rozloučil ministr kultury Daniel Herman. "Pán Bůh zaplať a díky za všechno," řekl před uložením rakve do hrobky.

 

Právě se děje

Další zprávy