Duka odsloužil bohoslužbu za Zemana a za vlast. Stydím se za svého kardinála, kontroval Putna

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2015 19:46
Kardinál Dominik Duka v pátek večer odloužil v Lánech bohoslužbu za prezidenta Miloše Zemana a za vlast. V lánském kostele, který je součástí zámeckého areálu, se tak stalo za přítomnosti hlavy státu poprvé. Návrh vzešel od katolické církve. Zeman Duku přivítal s oficiálními poctami.
Dominik Duka slouží bohoslužbu za Zemana a vlast.
Dominik Duka slouží bohoslužbu za Zemana a vlast. | Foto: ČTK

Praha - Kardinál Dominik Duka se v pátek v podvečer při bohoslužbě v Lánech modlil za představitele českého státu, oběti terorismu i rukojmí v Mali. Jednu z modliteb přednesl i šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Do kostela přišla více než stovka lidí, převážně z okolí.

Duka se v lánském kostele, který přímo navazuje na zámecký pozemek, pomodlil také za národ, spravedlnost a mír. "I do náboženského života a jeho forem se mohou dostat nešvary," uvedl kardinál. Jako jeden z příkladů zmínil terorismus. Dalšími tématy při mši byly také svoboda a společenství všech bez rozdílů. Na závěr mše zazněla česká hymna.

Forejt vyzval k modlitbě za prezidenta Miloše Zemana, navrácení k víře našich otců, za moudrost pro politiky nebo například za zaměstnance lánského zámku i zastupitele.

Spolu s prezidentem Zemanem vítali kardinála Duku starosta Lán Karel Sklenička, zástupci místních spolků včetně dobrovolných hasičů a baráčníků, nechyběla také čestná stráž.

Podobně významná bohoslužba se v lánském kostele konala poprvé od roku 1921, kdy jej stát zakoupil. Podle Duky právě na tomto místě často dopadá na představitele státu tíže odpovědnosti.

Po skončení bohoslužby prezident s kardinálem povečeřel.

Putna: Stydím se za svého kardinála

Návrh na bohoslužbu v kostele Nejsvětějšího jména Ježíš vzešel podle Forejta od katolické církve a prezidentská kancelář jej přivítala jako velmi "přátelské gesto".

Někteří lidé, kteří se hlásí ke katolické víře, zaměření bohoslužby kritizovali. "Stydím se za svého kardinála," napsal na Twitteru literární historik a publicista Martin C. Putna, který dlouhodobě kritizuje Zemanovy názory.

Katolickou mši je možné zvlášť zaměřit k nějakému dobrému úmyslu, často je to například prosba o požehnání v nějaké významné životní situaci, při životním jubileu, jako poděkování, prosba o pomoc v obtížích nebo za zemřelé. "Říká se tomu úmysl nebo intence," řekl Milan Badal, osobní sekretář arcibiskupa Duky.

Standarta v Lánech

Zeman Duku přivítal s oficiálními poctami. Ty mu podle Forejta náleží z kardinálského titulu, na základě kterého je v diplomatickém protokolu vnímán jako zástupce vladaře a následník trůnu. Na primase českého bude v Lánech čekala čestná stráž i historické prapory nebo zástupci obce.

Odpoledne také byla na jeho počest stažena na Pražském hradě prezidentská standarta a ve stejnou dobu naopak zavlála nad lánským zámkem. To se děje jen velmi výjimečně, podotkl Forejt. Naposledy se tak stalo před asi osmi lety při oficiální návštěvě jedné z hlav státu v Lánech.

Spolupráce státu s církví

Zeman a Duka v červenci podepsali memorandum o převedení Jiřského kláštera a Nového probošství církvi. Stát by se tak mělo do konce ledna. Podmínkou dohody je, že obě památky budou do pěti let opraveny a církev se vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu.

Forejt v pátek řekl, že na dokončení dohody pracují na pravidelných schůzkách týmy právníků obou stran. K tomu, zda se podaří předpokládaný termín dodržet, poznamenal, že se "text memoranda nemění".

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy