Lidé porušují karanténu. V lednu ji nedodržela třetina z pěti set kontrolovaných

ČTK ČTK
4. 2. 2021 16:51
Lidé podle ministerstva zdravotnictví více porušují karanténu, která jim byla kvůli šíření nemoci covid-19 nařízena. Hygienici nebo policisté v lednu zkontrolovali 518 lidí v karanténě, přičemž třetina z nich v dodržování karantény pochybila. V některých případech měli podezření na spáchání trestného činu. Celkem hygienické stanice v lednu nařídily 245 000 karantén.
Karanténa ve Francii, ilustrační foto.
Karanténa ve Francii, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejčastěji za pochybení lidé dostali pokutu od 1000 do 10 000 korun. Za nepodrobení se karanténě uložené podle zákona o ochraně veřejného zdraví hrozí pokuta až tři miliony korun, uvedlo ministerstvo.

"Pokud vám byla nařízena domácí karanténa kvůli kontaktu s pozitivní osobou, je nutné zůstat doma. Nejedná se o žádný trest, ale důležité opatření v prevenci dalšího šíření nákazy novým koronavirem. Prosím, nevycházejte v době karantény ven a s ohledem na ostatní členy domácnosti se snažte o co největší izolaci i v tomto prostředí," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Hlavní hygienička Jarmila Rážová připomněla, že by lidé měli hygienikům nahlásit, s kterými lidmi byli v kontaktu. "Jen tak může dojít k jejich vytrasování, které je nezbytným předpokladem k omezení až eliminaci dalšího šíření nákazy," uvedla Rážová. Hygienici se v posledních měsících potýkají s tím, že lidé hlásí v průměru jen asi jeden rizikový kontakt.

Do čtvrtka krajské hygienické stanice nařídily více než 1,24 milionu karantén.

Blatný ve čtvrtek oznámil, že protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii covidu-19 zavedena, přestala fungovat. Je to podle něj důkaz, že se v Česku šíří britská mutace viru, která je nakažlivější. Současná přísná opatření, která zahrnují zákaz vycházení mimo nutné cesty do práce, na nákup, k lékaři či do přírody, platí už od 27. prosince.

Video: Tisková konference ministra Blatného

Jak nové mutace ovlivní epidemii v Česku? Hrozí zahlcení nemocnic? A pomohou nová opatření? Sledujte brífink ministra zdravotnictví Jana Blatného. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy