Kapra si odnesete bez stvrzenky. Vláda schválila výjimky z EET i pro předvánoční prodejce ryb

Martin Ťopek Martin Ťopek
6. 11. 2017 13:23
Vláda na jednom ze svých posledních zasedání schválila výjimky z elektronické evidence tržeb. Povinné odesílání vydaných účtenek elektronickou cestou ministři alespoň dočasně odpustili zrakově postiženým podnikatelům a také předvánočním prodejcům kaprů.
Foto: Profimedia.cz

Praha - Komplikovaná obsluha pokladny s dotykovým displejem v mrazivém počasí mezi káděmi přiměla ministry schválit výjimku z elektronické evidence tržeb pro předvánoční prodejce kaprů. Současně s nimi jsou dočasně osvobozeni od elektronické evidence tržeb nevidomí a hluchoslepí podnikatelé.

"Vláda schválila výjimku z EET pro nevidomé a hluchoslepé osoby. Výjimku udělila vláda také pro předvánoční prodej sladkovodních ryb," potvrdil mluvčí vlády Martin Ayrer na svém Twittreu.

Změny v  EET chystala vláda už dlouho, doposud se nedařilo najít shodu, koho by se navrhované výjimky z povinného odesílání účtenek elektronickou cestou měly týkat.

Pochybnosti nebyly u nevidomých a hluchoslepých osob, u kterých je používání elektronických pokladen komplikované a vyžaduje speciální přístroj. Jde o  jeden až dva tisíce podnikatelů, podle ministra financí Ivana Pilného by se jich výjimka měla týkat jen dočasně, než budou na trhu k dispozici pokladní systémy, které umožní práci těžce zrakově postižených podnikatelů. "Rozhodně u těchto lidí výjimku podporujeme," uvedla před jednáním vlády náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. 

Pilný však také navrhl osvobodit od EET prodejce sladkovodních ryb na předvánočních trzích. Ryby se v Česku každoročně prodávají na 2500 místech a rybáři se už obávali, že venku na mraze mezi káděmi s vodu nebudou dotykové pokladny funkční. To by podle rybářů mohlo přinést buď omezení prodeje ryb nebo jejich zdražení. Vláda proto mezi výjimky zařadil také tyto prodejce. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy