Kapra si odnesete bez stvrzenky. Vláda schválila výjimky z EET i pro předvánoční prodejce ryb

Martin Ťopek Martin Ťopek
6. 11. 2017 13:23
Vláda na jednom ze svých posledních zasedání schválila výjimky z elektronické evidence tržeb. Povinné odesílání vydaných účtenek elektronickou cestou ministři alespoň dočasně odpustili zrakově postiženým podnikatelům a také předvánočním prodejcům kaprů.
Foto: Profimedia.cz

Praha - Komplikovaná obsluha pokladny s dotykovým displejem v mrazivém počasí mezi káděmi přiměla ministry schválit výjimku z elektronické evidence tržeb pro předvánoční prodejce kaprů. Současně s nimi jsou dočasně osvobozeni od elektronické evidence tržeb nevidomí a hluchoslepí podnikatelé.

"Vláda schválila výjimku z EET pro nevidomé a hluchoslepé osoby. Výjimku udělila vláda také pro předvánoční prodej sladkovodních ryb," potvrdil mluvčí vlády Martin Ayrer na svém Twittreu.

Změny v  EET chystala vláda už dlouho, doposud se nedařilo najít shodu, koho by se navrhované výjimky z povinného odesílání účtenek elektronickou cestou měly týkat.

Pochybnosti nebyly u nevidomých a hluchoslepých osob, u kterých je používání elektronických pokladen komplikované a vyžaduje speciální přístroj. Jde o  jeden až dva tisíce podnikatelů, podle ministra financí Ivana Pilného by se jich výjimka měla týkat jen dočasně, než budou na trhu k dispozici pokladní systémy, které umožní práci těžce zrakově postižených podnikatelů. "Rozhodně u těchto lidí výjimku podporujeme," uvedla před jednáním vlády náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. 

Pilný však také navrhl osvobodit od EET prodejce sladkovodních ryb na předvánočních trzích. Ryby se v Česku každoročně prodávají na 2500 místech a rybáři se už obávali, že venku na mraze mezi káděmi s vodu nebudou dotykové pokladny funkční. To by podle rybářů mohlo přinést buď omezení prodeje ryb nebo jejich zdražení. Vláda proto mezi výjimky zařadil také tyto prodejce. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
Další zprávy