Kauzu Michalákových musíme rychle dostat do Štrasburku. Tam už může Česko zasáhnout, říká Kapitán

ČTK ČTK
9. 10. 2015 22:30
Podle ředitele Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí Zdeňka Kapitána by měl nyní český tlak na Norsko směřovat hlavně k tomu, aby tamní soudy rozhodly v kauze Evy Michalákové a jejích synů co nejdříve. Pokud by rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího chlapce nezvrátily, měl by se případ co nejdřív dostat k Evropskému soudu pro lidská práva. Tam by matku podpořila Česká republika. Kapitán to řekl v pátek v Radiožurnálu Českého rozhlasu.
Zdeněk Kapitán, ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí.
Zdeněk Kapitán, ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí. | Foto: DVTV

Praha - Ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán se v pátek vyjádřil ke kauze české matky Evy Michalákové a jejích synů žijících v Norsku. Rozhodnutí norských úřadů, které zástupci Michalákové zveřejnili tento týden, s odkazem na povinnost mlčenlivosti nechtěl komentovat.

"Role České republiky v tuto chvíli spočívá zejména v tom, aby se pokusila třeba i prostředky diplomatického nátlaku o to, aby nezávislé orgány v Norsku věc rozhodly co nejrychleji," uvedl Kapitán. Buď norské soudy rozhodnutí zvrátí, nebo se pak matka může obrátit k soudu do Štrasburku. "Je důležité soudní řešení a dostat věc co nejdříve k Evropskému soudu pro lidská práva," dodal Kapitán. Tam by se ČR matky zastala. Michaláková už řekla, že se proti aktuálnímu verdiktu odvolá.

Zástupci ženy žádali razantnější postup. Podle právníka Pavla Hasenkopfa matka už jednou odvolací kolečko absolvovala. Ve Štrasburku pak neuspěla. Podle Kapitána je ale nyní situace jiná. Zatímco poprvé se žena odvolávala kvůli odebrání dětí, nyní kvůli zbavení rodičovských práv a adopci. Kapitán norské rozhodnutí považuje za neakceptovatelné, když rodina jeví o děti zájem.

Podle šéfa úřadu hraje roli způsob nátlaku a jeho rozumnost. Míní, že rostoucí tlak v posledních měsících - a to hlavně mediální - byl kontraproduktivní. Norská strana ho vnímala jako ne zcela objektivní, dodal Kapitán.

Nepřípustná je medializace dětí

Michaláková a její zástupci uváděli, že jedním z hlavních důvodů rozhodnutí o zbavení práv a osvojení bylo to, že mluvila s médii. "Jestliže se děti o svém osudu dozvídají na internetu, navíc ve verzi, s níž nejsou ztotožněné, tak je to úplně jiný pohled. To nemusí být trest matce, můžeme to vnímat jako diskomfort dítěte," uvedl šéf ÚMPD. Řekl, že z odborného hlediska je nepřijatelné, aby se takto případy dětí medializovaly. I za pár let totiž mohou děti či jejich známí informace na internetu dohledat, může je to poškodit.

Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - dnes desetiletého a šestiletého - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání, rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna padlo nyní. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam žije.

 

Právě se děje

Další zprávy