Kandidující solitéry chystaný zákon hlídat nebude

Jakub Novák
26. 8. 2012 22:00
O chystaných výhodách nezávislých kandidátů informoval deník Insider
Jednání Senátu - ilustrační foto.
Jednání Senátu - ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Stejná pravidla pro všechny? Podle návrhu zákona o dohledu nad financováním politických stran se zdá, že většina je si sice před zákonem rovna, jako vždy se však najdou tací, kteří jsou si přeci jen "rovnější".

Zatímco politické strany a hnutí budou muset po schválení zákona (má platit od začátku nového roku) o volební kampani uvádět mnohem detailnější finanční zprávy než dosud, kandidující solitéři na tom budou o poznání lépe.

Pokud se totiž někdo rozhodne kandidovat například do Senátu bez toho, aby se jeho nebo její jméno objevilo na kandidátní listině některé strany nebo hnutí, vyhne se tak mnoha komplikacím a potížím.

Kromě té výše zmíněné se to týká mimo jiné také nutnosti zřídit si transparentní a veřejnosti online přístupný účet u některé z bank v Česku.

Přitom ani v těchto případech se nejedná o zanedbatelné částky.

Kampaň do Senátu? Připravte si statisíce

"Pokud chce člověk dělat kampaň, tak to nějaké statisíce stojí," říká jeden z letošních kandidátů do Senátu Tomio Okamura.
On sám plánuje do kampaně investovat asi 800 tisíc převážně z vlastních prostředků.

Další z letošních nezávislých kandidátů, prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, zase podle rozhovoru pro server Chrudimskenoviny.cz odhaduje, že bude muset dát dohromady asi milion korun.

"Část potřebných prostředků je moje. Další finance získávám výhradně od menších sponzorů, převážně z řad zemědělců," říká Veleba.

Současný starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík (nyní NS-LEV 21) kandidoval jako nezávislý kandidát do Senátu v roce 2008, kdy - podle svých slov - utratil za kampaň asi do sta tisíc korun z vlastních prostředků.

Odborníkům navzdory

Na některých "temnějších" zákoutích chystané legislativy nezměnila nic ani návštěva hodnotícího týmu Skupiny států proti korupci GRECO z října 2010.

Ten zkoumal, jaká je v tuzemsku situace, a hodnotil, do jaké míry české úřady plní doporučení Rady Evropy týkající se pravidel o financování politických stran a volebních kampaní.

Jedním z jeho doporučení bylo, aby kandidáti vedoucí vlastní volební kampaň, nezávislou na kampani politické strany nebo hnutí, podléhali, a to do nejvyšší možné míry, normám srovnatelným s těmi, které platí pro samotné politické strany a hnutí.

Toto doporučení bylo vyslyšeno v případě kandidátů, kteří vedou vlastní kampaň nad rámec té stranické, zejména kvůli získání preferenčních hlasů; u ostatních kandidátů k tomu však již nedošlo.

Tak proč ne?

Přitom se zdá, že je jen otázkou interpretace, zda by to mělo platit i pro samostatně kandidující kandidáty.

Ostatně prakticky nic tomu nebrání.

K této možnosti se přiklonil také nevládní Respekt institut, o. p. s., přizvaný ministerstvem vnitra k diskusi nad návrhem. Institut dal ke zvážení možnost stanovení povinností právě i pro samostatně kandidující nezávislé kandidáty.

"Při posouzení tohoto námětu bylo vzato v úvahu, že na dotčenou skupinu osob nedopadá doporučení Rady Evropy, a návrh zákona proto úpravu v uvedeném směru též neobsahuje," citujeme z důvodové zprávy k návrhu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy