Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Ústí nad Labem?

Domácí Domácí
6. 10. 2014 20:06
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Ústí nad Labem s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Zdeňka Rybáře

Zdeněk Rybář (Čisté Ústí)

1) Jaká protipovodňová opatření byste učinil/a na ochranu města? A z čeho je zaplatit?
Opakující se velké záplavy vyžadují zásadní změnu ve způsobu řešení protipovodňových ochran. Současné řešení - navíc nedostatečné - jen upravuje koryta toků tak, aby se řeka nevylila. Důsledkem je, že voda, která naprší, velmi rychle odteče. To nepříznivě ovlivňuje hladinu spodních vod. Protipovodňová opatření proto musí být řešena komplexně, za celé povodí. U nás pak musí být přijímána řešení, která budou zahrnovat zvyšování schopnosti krajiny zadržovat tyto přívalové srážky, aby životně důležitá voda nenávratně nemizela pryč. Taková protipovodňová opatření by neměla být hrazena z rozpočtu města, ale ze státního rozpočtu a samozřejmě také v rámci dotační politiky EU.

2) Ústecké náměstí hyzdí takzvaná díra. Jak byste vyřešil/a tento problém?
"Díra" je dlouhodobý problém. Vzhledem k tomu, že považuji úředníky magistrátu za kompetentní, a protože pevně věřím, že se jim díra také nelíbí, nebude až tak jednoduché tento problém vyřešit. Jinak by v Ústí díra už dávno nebyla. Podle mého názoru je nejprve zapotřebí provést důkladnou analýzu situace, a pokud se podaří převzít tuto plochu zpět do majetku města, budou Ústečané spolurozhodovat o využití tohoto prostranství. Byl bych rád, aby se podařilo prosadit vyšší účast veřejnosti na rozhodování o obecních záležitostech, tedy i o územním plánování.

3) Zadlužení města se blíží k 1,5 miliardy korun. Z čeho chcete peníze splácet?
Dluhy se splácejí z toho, co se podaří prosadit v rozpočtu. Záleží tedy na politicích a samozřejmě i na skladbě příjmů a výdajů. Ty je zapotřebí pečlivě analyzovat. Například v Ústí nad Labem jsou dlouhodobě jednotlivé složky příjmů nižší, než v ostatních krajských městech. Město totiž nemá pouze daňové příjmy, je zde celá řada možností v oblasti nedaňových příjmů, kapitálových příjmů a nelze zanedbávat ani možností dotací nejen z EU, ale i z krajských rozpočtů a ze státního rozpočtu. Samostatnou kapitolou je pak přímá kontrola výdajů, jejich struktury a samozřejmě i účelnosti.

4) Chcete podporovat Činoherák Ústí, který po hádce se současným vedením magistrátu díky sbírce rekonstruuje kino Hraničář? A jaké plány máte na využití stávajícího divadla, kam se zatím nedaří najít stálý soubor?
Celá tato situace je sama o sobě absurdním dramatem. Každý rozumný představitel města musí vidět, že je zapotřebí vrátit stav nazpátek do doby, kdy se Ústí mohlo pyšnit několika kvalitními divadelními soubory. Je zapotřebí předložit řešení, které bude srozumitelné a na jehož přípravě se budou od samého počátku podílet i sami umělci. Řešení, které také bude pokryto odpovídajícími prostředky. Ostatně současné vedení magistrátu nám předvedlo, že není žádný problém najít pro kulturu 24 milionů. Takovou cestou sice nepůjdeme, avšak je zcela zřejmé, že rozpočtové rezervy existují.


5) V Ústí roste problém se sociálně vyloučenými lokalitami. Jak ho chcete řešit?
Řešení existuje. Je jím důslednost. Město má prostředky na to, aby důsledně postihovalo každého, kdo se dopustí přestupku, nebo dokonce trestného činu. Město má prostředky na to, aby dohlíželo, zda jsou v ubytovnách dodržovány základní hygienické normy, a může taková zařízení i zavřít. Město má prostředky na to, aby každé nedovolené podnikání odhalilo a následně i postihovalo. Jen musí být projevena vůle a musí následovat skutečné činy.

 

Právě se děje

Další zprávy