Kandidují na hejtmany a jsou připraveni kupit funkce

Jakub Novák
25. 8. 2012 23:00
Aktuálně.cz udělalo sondu mezi poslanci, kteří vedou kandidátky do krajských voleb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Obrazová sekce, Jan Langer

Praha - Většina poslanců, kteří budou na podzim v čele krajských kandidátek usilovat (nebo obhajovat) o vedení kraje, počítá s tím, že se v případě úspěchu vzdá poslaneckého mandátu.

Jsou mezi nimi však i lidí, kteří - ačkoliv opatrně - nepovažují rezignaci na poslanecký mandát za nezbytnou věc.

V současnosti tak například požívají výhod obou funkcí sociálně demokratičtí poslanci Michal Hašek a Josef Novotný a před svým zatčením k nim patřil  ještě David Rath.

Analýza sdružení KohoVolit.eu, zabývající se účastí jednotlivých poslanců při důležitých hlasováních, ukázala, že právě Hašek s Rathem (předtím než byl vzat do vazby) měli při jednáních ve sněmovně velmi slabou účast.

Novotný potom podle výsledků analýzy chyběl na necelé třetině hlasování.

Ten, co ladí noty

"V důležitých momentech jsem v Poslanecké sněmovně a účast jako hejtman ladím s vedením poslaneckého klubu sociální demokracie," obhajuje se Hašek, který bude v podzimních volbách usilovat o prodloužení svého působení na hejtmanství.

VZKAZ DO PRAHY. Michal Hašek se znojemskou okurkou a starostou Znojma Vlastimilem Gabrhelem.
VZKAZ DO PRAHY. Michal Hašek se znojemskou okurkou a starostou Znojma Vlastimilem Gabrhelem. | Foto: Aktuálně.cz

Na dotaz Aktuálně.cz zda si v případě úspěchu ponechá obě funkce, odpověděl, že teprve voliči posoudí a rozhodnou, zda vystupuje v zájmu jejich a regionu.

"Občané Jihomoravského kraje mě do poslanecké sněmovny zvolili preferenčními hlasy jako hejtmana z nevolitelného místa a bude na nich, aby vyhodnotili moji práci," dodává Hašek.

Můžeme tedy usuzovat, že v případě vítězství sociální demokracie na jihu Moravy bude současný hejtman a poslanec pokračovat stejně jako doposud?

O mnoho sdílnější nebyl ani karlovarský hejtman Josef Novotný, který odmítl odpovědět s tím, že otázku případné rezignace na mandát poslance sněmovny ještě neřešil.

Hejtman ve sněmovně - výhoda pro kraj?

Kandidát na plzeňského hejtmana, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), potom na stejnou otázku odpověděl stejně vyhýbavě. Použil formulaci, že "rozhodne více faktorů a že konečné rozhodnutí bude záviset na tom, co bude nejlepší pro Plzeňský kraj".

Podle Pospíšila může být pro kraj dokonce přínosem, pokud by hejtman byl zároveň poslancem, protože by tak mohl účinněji prosazovat zájmy svého kraje.

Jiří Pospíšil (ODS).
Jiří Pospíšil (ODS). | Foto: Vojtěch Marek

"Ještě nejsem rozhodnutý, nicméně pokud budu hejtmanem, nebudu brát dva platy; ten druhý věnuji na charitu v kraji," řekl pro Aktuálně.cz Pospíšil.

Naopak pokud občanští demokraté uspějí v Libereckém kraji, bude muset ministr Fiala hledat nového náměstka - podle Eva Bartoňová řekla, že případná funkce hejtmanky by byla naprosto neslučitelná s dalším fungováním v úřadě.

Komunističtí poslanci Petr Braný a Karel Šidlo by se v případě zvolení hejtmany poslaneckých křesel podle svých slov také vzdali.

Jejich spolustraník Alexander Černý si tím už ale tak jistý není. "Vzhledem k tomu, v jaké fázi volebního období se nacházíme, je možné, že bych své poslanecké působení dokončil," řekl Černý.

Poslední z komunistických poslanců v čele krajské kandidátky Vojtěch Adam odpověděl, že vzhledem k tomu, že jde o naprosto hypotetickou záležitost, tak o tom ještě nepřemýšlel.

Ze zástupců parlamentních stran tak jsou ve svém dalším postupu v případě zvolení do čela kraje poměrně jednotní poslanci TOP 09 - STAN, z nichž mnozí již v minulosti avizovali, že se jako hejtmani mandát poslance položí.

Řeč je v tomto případě o Heleně Langšádlové, Petru Gazdíkovi, Zdeňkovi Bezecnému, Ladislavu Jirků a Pavolu Lukšovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy