Kandidátku zelených opustili kvůli rasismu další lidé

ČTK ČTK
4. 5. 2010 16:50
Protestují proti škrtnutí šéfa domažlických zelených Anderleho
Program, se kterým jde Strana zelených do voleb do Poslanecké sněmovny.
Program, se kterým jde Strana zelených do voleb do Poslanecké sněmovny. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Plzeň - Kandidátka Strany zelených v Plzeňském kraji má ode dneška o další dva lidi méně.

Poté, co vedení krajské organizace minulý měsíc vyškrtlo z kandidátky šéfa domažlické organizace Jiřího Anderleho kvůli podezření ze šíření rasismu, včera na protest proti tomu sami odstoupili Roman Muhr a Jan Sladký.

Anderle byl na kandidátce na devátém místě, Muhr a Sladký byli na posledních místech dvacetičlenné kandidátky.

"Dá se říci, že jsme to i očekávali, je to jejich rozhodnutí, pokud je jim lépe s člověkem, který se takto prezentuje," reagoval na odstoupení šéf krajské organizace zelených Lubomír Bardzák.

Krajská organizace odstranila Anderleho z kandidátky kvůli jeho aktivitám na sociální síti Facebook, které údajně porušují zákony a šíří rasisticky zaměřené materiály, a podala na něj trestní oznámení.

Zároveň s tím Anderleho vyzvala, aby se vzdal stranických funkcí i postu klenečského zastupitele, a také požaduje po vedení strany, aby ho zbavilo členství.

Anderle obvinění z rasismu odmítá a tvrdí, že ho krajská organizace vyškrtla kvůli sporům, které s ním domažlická organizace, kterou vedl, měla. Bardzák rozpory mezi krajem a Domažlicemi potvrdil.

"Přijímají i rozhodnutí, která vydávají za stanovisko celé základní organizace, ale my jsme zjistili, že o některých usneseních členové základní organizace vůbec nevěděli," řekl Bardzák. Některé kroky domažlických zelených byly podle něj v rozporu se stanovami strany.

Krajskému vedení vadí několik odkazů na Anderleho profilu na Facebooku, které mají údajně rasistický podtext, dále násilnické video nebo také besedy o legionáři a fašistovi Radolovi Gajdovi, kterou Anderle už několikrát pořádal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy