Kandidátka středočeské ČSSD zůstane beze změn

ČTK ČTK
12. 7. 2012 19:18
Volebním lídrem je příbramský starosta Řihák
Jistou dobu se spekulovalo, že by v čele kandidátky mohla být Rathova nástupkyně Moravčíková
Jistou dobu se spekulovalo, že by v čele kandidátky mohla být Rathova nástupkyně Moravčíková | Foto: Středočeský kraj

Praha - Středočeská ČSSD na čtvrteční krajské konferenci schválila beze změn připravený návrh kandidátky do krajských voleb.

Volebním lídrem je místo bývalého hejtmana Davida Ratha, stíhaného kvůli údajné korupci, příbramský starosta Josef Řihák. Následují ho nově zvolený šéf středočeské ČSSD Miloš Petera a náměstek kladenského primátora Zdeněk Syblík.

Současná hejtmanka Zuzana Moravčíková, která byla na původní kandidátce druhá a po Rathově zatčení usilovala o post volební jedničky, se propadla na sedmé místo. Návrh kandidátky získal podporu více než tří pětin hlasujících, řekl novinářům Řihák.

Původní kandidátku středočeská ČSSD sestavila na jaře. Po vypuknutí Rathovy aféry ale musela kandidáty vybírat znovu. Krajskou konferenci tvoří zhruba 120 delegátů, ne všichni se ale na dnešní jednání dostavili. Podle Petery chyběli delegáti z Kutnohorska a Benešovska.

Kutnohorská ČSSD je domovskou organizací Moravčíkové, Benešovsko reprezentuje hejtmančin náměstek Zdeněk Seidl. Ten se propadl z původního 11. na 36. místo. Petera chce vyhrocenou situaci se zástupci okresů řešit, zavítá i na jednání kutnohorského okresního výboru ČSSD.

Pozorovatelé hovoří o tom, že ve středočeské organizaci si i po mimořádné krajské konferenci udrželi vliv lidé spjatí s Rathem a bývalým šéfem krajské buňky Richardem Dolejšem a naopak prohráli stoupenci Moravčíkové. Špičky krajské ČSSD to odmítají. "Politika je soutěžení. Většina převálcuje menšinu a vždycky se nemůže dostat úplně na všechny," podotkl Petera.

Rathova aféra otřásla středočeskou ČSSD až do základů
Rathova aféra otřásla středočeskou ČSSD až do základů | Foto: Středočeský kraj

Čtvrté místo na kandidátce obsadila bývalá starostka Štěchovic Miloslava Vlková, pátý je hejtmančin náměstek Marcel Chládek a šestý krajský radní pro školství Milan Němec. Další dvě místa po Moravčíkové patří mediálně méně známým kandidátům - vedoucímu ekonomického odboru krajského úřadu Jiřímu Peřinovi a sociálnímu demokratovi z Mladoboleslavska Karlu Horčičkovi. Desátý v pořadí je krajský zastupitel a starosta Cerhenic na Kolínsku Marek Semerád, v minulosti označovaný za Rathova blízkého spolupracovníka.

Krajská konference byla svolána po výzvě stranického ústředí, aby středočeská ČSSD vyvodila odpovědnost za Rathovu aféru. Petera uvedl, že schválenou kandidátku musí ještě v pátek v podvečer posvětit předsednictvo strany. Změny už ale žádné neočekává.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy