Do boje o Hrad jde devět kandidátů, jen dva spoléhali na podpisy občanů

Tomáš Klézl Michaela Endrštová Tomáš Klézl, Michaela Endrštová
Aktualizováno 25. 11. 2022 16:49
Po rozhodnutí ministerstva vnitra o registraci kandidátů se do přímé volby prezidenta zapojí devět uchazečů, tedy stejně jako v letech 2013 a 2018. Toto číslo ale ještě může změnit případné rozhodnutí soudu. Jen dva z devíti kandidátů letos dodali podpisy občanů, tři jsou registrování díky podpoře poslanců a čtyři díky podpisům senátorů. Aktuálně.cz přináší přehled kandidátů.
Armádní generál Petr Pavel zahajuje kampaň do prezidentských voleb 6. září.
Armádní generál Petr Pavel zahajuje kampaň do prezidentských voleb 6. září. | Foto: Tomáš Nosil

Petr Pavel

Jedním z hlavních favoritů volby prezidenta je generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. Na ministerstvo vnitra odevzdal 81 tisíc podpisů občanů. Jako jednoho ze tří kandidátů jej také podpořila vládní koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09. 

"Je potřeba začít shora. Půjdu první, tak jak jsem to dělal celý život a udělám pořádek v úřadu prezidenta. Budu pracovat, ctít ústavu a aktivně jednat s každým, kdo je otevřený. Mám ve zvyku držet slovo. A to stejné budu vyžadovat od všech politiků," uvádí na svých webových stránkách. 

Mezi své hlavní priority řadí aktivní zahraniční politiku, při které by chtěl využívat svých kontaktů v zahraničí, ekonomiku založenou na inovacích, zbavení se energetické závislosti na Rusku a také vzdělávání nebo životní prostředí.

Právě Pavel má nyní podle průzkumů i sázkových kanceláří největší šanci na výhru. Navzdory tomu, že byl v minulosti členem Komunistické strany Československa, což při prezidentských volbách v roce 2013 způsobilo problémy jednomu z favoritů Janu Fischerovi, předsedovi úřednické vlády z let 2009 až 2010.

Pavel má za sebou úspěšnou vojenskou kariéru. Původně působil ve Vojenském zpravodajství, postupně se vypracoval až do funkce náčelníka Generálního štábu Armády ČR. V letech 2015 až 2018 plnil jako předseda vojenského výboru nejvyšší důstojnickou funkci v Severoatlantické alianci, a to jako první zástupce zemí bývalé Varšavské smlouvy. Od roku 2018 je ve výslužbě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy