Kandidáti na prezidenta: Bývalí rektoři, odborář, generál. Kdo chce vystřídat Zemana?

Tomáš Klézl Michaela Endrštová Tomáš Klézl, Michaela Endrštová
Aktualizováno 29. 6. 2022 11:45
První kolo voleb prezidenta bude 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo pak o dva týdny později. Zájem kandidovat už ohlásilo několik lidí, například generál ve výslužbě Petr Pavel, bývalí rektoři Danuše Nerudová a Tomáš Zima, šéf odborů Josef Středula, senátor Marek Hilšer nebo podnikatel Karel Janeček. Aktuálně.cz přináší přehled těch, kteří kandidaturu potvrdili nebo ji nevylučují.
Foto: Lukáš Bíba

Petr Pavel

O možné kandidatuře generála ve výslužbě a bývalého předsedy vojenského výboru NATO Petra Pavla se mluví už několik let. Kandidaturu ještě oficiálně neoznámil, Aktuálně.cz ale už dříve potvrdil, že se na to připravuje.

"Předpokládám, že kampaň zahájím zhruba v polovině roku. Jednoznačně preferuji nominaci ze strany spoluobčanů, takže počítám se sběrem podpisů," sdělil. Na konci června znovu ohlásil, že je rozhodnutý se voleb zúčastnit. Kandidaturu chce vyhlásit v srpnu.

Průzkumy i sázkové kanceláře řadí Pavla do role druhého největšího favorita voleb. Navzdory tomu, že byl v minulosti členem Komunistické strany Československa, což při prezidentských volbách v roce 2013 způsobilo problémy jednomu z favoritů Janu Fischerovi, předsedovi úřednické vlády z let 2009 až 2010.

K tomu, aby Pavel získal potřebný počet podpisů, už podniká potřebné kroky. Cestuje po celém Česku a s lidmi pravidelně hovoří na besedách. V souvislosti s epidemií covidu také založil iniciativu Spolu silnější, kterou chtěl jít  "příkladem v aktivním občanství a dobrovolnictví". 

Za sebou má úspěšnou vojenskou kariéru. Původně působil ve Vojenském zpravodajství, postupně se vypracoval až do funkce náčelníka Generálního štábu Armády ČR. V letech 2015 až 2018 plnil jako předseda vojenského výboru nejvyšší důstojnickou funkci v Severoatlantické alianci, a to jako první zástupce zemí bývalé Varšavské smlouvy. Od roku 2018 je ve výslužbě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy